Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Żywopłoty kwitnące na stanowisko półcieniste

Żywopłoty kwitnące to szczególny rodzaj żywopłotu, który nie tylko tworzą żywą ścianę zieleni, ale także zmieniają się w ciągu roku, w kulminacyjnym okresie pokrywając się ogromem kolorowych, często pachnących kwiatów. Wybranie na żywopłot krzewów kwitnących pozwoli na uzyskanie wszystkich dobroczynnych funkcji żywopłotu, a przy tym wzbogacenie ogrodu w kolory i zapachy, jakich dostarczy żywopłot w okresie kwitnienia. Istotną zaletą kwitnących żywopłotów jest także nektar i pyłek, z których mogą korzystać zarówno pszczoły miodne, jak i inne gatunki owadów zapylających. 

Jakie krzewy są najlepsze na żywopłot kwitnący?

W zasadzie niemal wszystkie kwitnące krzewy nadają się do stworzenia kwitnącego żywopłotu. Najczęściej są to:

krzewuszki

derenie

jaśminowce

żylistki

aronie

tawuły

pigwowce

pęcherznice

zadrzewnie

forsycje

hortensje

porzeczki ozdobne

głogi

śnieguliczki

oliwniki

suchodrzewy

guzikowiec

ligustr (cięty mniej intensywnie)

Jak sadzić żywopłot kwitnący?

Kwitnący żywopłot powinien być cięty umiarkowanie. Może mieć różną wysokość, ale zależy ona przede wszystkim od gatunku i odmiany. Krzewy, które mają kwitnąć, nie mogą być cięte zbyt często i intensywnie, dlatego żywopłot kwitnący to raczej luźny szpaler niż zwarty, formowany żywopłot. 

Z tego też powodu krzewy na żywopłot kwitnący należy sadzić niezbyt gęsto. Zależnie od siły wzrostu i pokroju rośliny, powinno to być 50-100 cm, a w przypadku wysokich i mocno rosnących roślin - np. pęcherznice, jaśminowce, aronie, nawet co 150 cm. 

Aby posadzić żywopłot kwitnący, należy za pomocą sznurka wyznaczyć linię, w której krzewy mają rosnąć. Nie może być to zbyt blisko ściany lub innego muru, ogrodzenia lub granicy działki - weź pod uwagę, że krzewy będą się rozrastać także na szerokość. 

W określonej wcześniej odległości wykop dołki. Jeśli ziemia rodzima nie jest zbyt urodzajna, postaraj się, żeby dołki były większe i głębsze niż wielkość bryły korzeniowej i w części wypełnij je lepszym, urodzajnym (ale nie świeżo nawożonym albo zbyt zasobnym) podłożem. Poszczególne rośliny wyjmij delikatnie z pojemników, w których rosły, i umieść je w dołkach. Rośliny powinny być posadzone na taką samą głębokość, na jakiej rosły. Następnie dopełnij dołki podłożem, uważnie, ale mocno ugnieć ziemię wokół bryły korzeniowej, a następnie mocno podlej. Nie rób kopczyka wokół rośliny, ale postaraj się, by przy samej roślinie powstało niewielkie, 2-3 centymetrowe wgłębienie. W nim będzie zbierać się woda z opadów i podlewania. Po posadzeniu możesz przyciąć lekko rośliny, usuwając gałązki nadmiernie odstające i zaburzające linię żywopłotu. 

Jak przycinać żywopłot kwitnący?

Aby żywopłot lub szpaler pozostał zwarty i estetyczny, powinien być regularnie cięty. Cięcie dopasuj jednak przede wszystkim do specyfiki roślin. Wybierz taki termin, aby nie usuwać wykształconych pąków kwiatowych, ale prowokować wytwarzanie nowych, co wpłynie na intensywność kwitnienia. 

Termin cięcia żywopłotu kwitnącego zależy więc przede wszystkim od gatunku krzewu i powinien przypadać tuż po kwitnieniu. Większość roślin kwitnie na zeszłorocznych pędach i późnoletnie, a tym bardziej wiosenne cięcie spowoduje usunięcie wykształconych już pąków kwiatowym. Żywopłot przycięty w niewłaściwym terminie nie zakwitnie lub zakwitnie tylko szczątkowo. 

Raczej nie staraj się przycinać żywopłotu kwitnącego “od linijki” - pozwól mu na zachowanie pokroju zbliżonego do naturalnego. Wtedy będzie najpiękniejszy i zakwitnie najobficiej. 

Jak pielęgnować żywopłot kwitnący?

Poza odpowiednim cięciem, do prac pielęgnacyjnych przy uprawie żywopłotu kwitnącego należy:

  • podlewanie w czasie suszy (zwłaszcza młodych krzewów)
  • odpowiednie nawożenie, które należy zakończyć w lipcu, aby dać roślinom czas na drewnienie pędów i przygotowanie się do zimowania
  • lustracja, a w razie potrzeby także zabiegi ochronne, zwalczające choroby i szkodniki
  • pamiętaj, żeby zabiegi ochronne przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem czyli poza okresem oblotu pszczół. Jest to istotne dla wszystkich zabiegów, ale w przypadku oprysków roślin kwitnących, odwiedzanych przez owady - szczególnie ważne!
Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Tawuła japońska 'Albiflora'

    Spiraea japonica
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    17,95 zł
    Dostępny
  2. Dereń kanadyjski

    Cornus canadensis
    sadzonki ukorzeniane
    28,90 zł
    Wyprzedane
  3. Jaśminowiec wonny 'Kostelec'

    Philadelphus coronarius
    sadzonki ukorzeniane
    15,99 zł
    Wyprzedane
  4. Lawenda wąskolistna 'Blue Scent'

    Lavandula angustifolia
    sadzonki ukorzeniane
    15,99 zł
    Wyprzedane
  5. Lawenda wąskolistna 'Munstead'

    Lavandula angustifolia
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    9,00 zł
    Wyprzedane

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko