Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Żywopłot z grabu

Żywopłot z grabu jest w Polsce coraz bardziej popularny, ponieważ ma duże walory ozdobne i niewielkie wymagania uprawowe. Grab jest drzewem rodzimym, które jest bardzo dobrze przystosowane do polskich warunków, nie musisz się więc obawiać, że przemarznie w mroźniejszą zimę. Grab może osiągać duże rozmiary, ale regularnie przycinany bardzo ładnie się zagęszcza i bez trudu możesz nad nim zapanować, aby nie przekraczał wybranej przez Ciebie wysokości. 

Jak wygląda żywopłot z grabu?

Grab jest drzewem o liściach sezonowych, dzięki czemu w ciągu roku zmienia swój wygląd. Wiosną rozwijające się, młode liście mają kolor żywej, jasnej zieleni, latem ich kolor jest bardziej stonowany. Jesienią liście brązowieją, ale w dużej części pozostają na gałęziach, także w miesiącach zimowych.

Dobrze poprowadzony żywopłot z grabu jest estetyczny i elegancki, tworzy zwartą i równomierną na całej wysokości ścianę zieleni. 

Jak wygląda żywopłot z grabu zimą?

Liście grabu przed zimą zasychają, ale znaczna ich część pozostaje na pędach. Dzięki temu nawet zimą żywopłot z grabu jest dobrze zagęszczony i dobrze chroni przed wiatrem. Sadząc żywopłot z grabu od nawietrznej strony, uzyskasz zaciszny i osłonięty zakątek, także w okresie teoretycznie bezlistnym.

Najlepsze graby na żywopłot

Najczęściej wybieranym grabem na żywopłot jest grab pospolity, rozmnażany z siewu. Charakteryzuje się on najniższą ceną i nawiększą dostępnością w większych ilościach, potrzebnych do utworzenia żywopłotu. 

Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby Twój żywopłot od razu był elegancki i nie wymagał tak intensywnego cięcia, możesz utworzyć go z kolumnowych odmian grabu, takich jak:

Żywopłotu z kolumnowych odmian grabu prawie nie musisz ciąć po bokach, ponieważ nie rozrasta się on na szerokość. Pozostaje Ci wyrównujące przycinanie wyrastających w górę pędów. 

Jakie wymagania ma żywopłot z grabu?

Grab naturalnie rośnie w Polsce, na pewno nie raz spotkałeś go w lesie. Ponieważ jest przystosowany do polskiego klimatu, nie musisz zapewniać mu żadnych specjalnych warunków. Zwróć jednak uwagę na glebę, ponieważ grab może słabiej rosnąć na glebach piaszczystych, bardzo suchych oraz na glebach podmokłych, na których stoi woda. 

Sadzenie żywopłotu z grabu

  • Przed sadzeniem żywopłotu zmierz jego długość, aby określić, ile roślin potrzebujesz. Następnie przekop ziemię i usuń chwasty trwałe. 
  • Graby na żywopłot możesz posadzić w jednym lub w dwóch rzędach. Jednorzędowy żywopłot zajmuje mniej miejsca i jest polecany do mniejszych ogrodów. Żywopłot dwurzędowy jest szerszy, szybciej się zagęszcza i daje lepszą ochronę przed wiatrem.
  • Rozstaw roślin w żywopłocie z grabu to zwykle 25 cm między roślinami i 25 cm między rzędami w żywopłocie dwurzędowym. 
  • Jeśli masz do dyspozycji graby z gołym korzeniem, posadź je w okresie bezlistnym tj. wczesną wiosną lub późną jesienią. Rośliny z doniczek możesz wysadzać w dowolnym terminie.
  • Rośliny posadź na tę samą głębokość, na jakiej rosły poprzednio. Ugnieć ziemię wokół korzeni i dobrze podlej

Przycinanie żywopłotu z grabu

Pierwsze cięcie

Regularnie przycinaj graby, aby uzyskać zwarty i gęsty żywopłot. Pierwsze cięcie wykonaj tuż po posadzeniu. Najbardziej właściwe jest przycięcie świeżo posadzonych roślin na wysokość 25-30 cm, nawet jeśli drzewka są znacznie wyższe. Dzięki takiemu przycięciu rośliny mocno się zagęszczą od samego dołu, a Twój żywopłot będzie mocno rozkrzewiony i zwarty na całej wysokości, od samej ziemi. 

Cięcie regularne w czasie wzrostu

Żywopłot z grabu przycinaj od góry i po bokach nawet kilka razy w roku, skracając pojawiające się przyrosty. Tnij je w jednej linii, aby uzyskać żywopłot o stałej wysokości. Im mocniej skracasz młode pędy, tym gęstszy i ładniejszy będzie Twój żywopłot. Postaraj się, żeby długość młodych pędów po cięciu nie przekraczała 10-15 cm. W ten sposób musisz trochę poczekać na wysoki żywopłot, ale masz pewność, że będzie on gęsty i dobrze ulistniony na całej wysokości. 

Cięcie żywopłotu z grabu po uzyskaniu docelowej wysokości

Jeśli nie chcesz, żeby Twój żywopłot osiągał jeszcze większe rozmiary, tnij go jeszcze mocniej. Pojawiające się przyrosty przycinaj w taki sposób, aby pozostało jedynie 1-2 cm młodego pędu. Takie cięcie wykonuj kilka razy w roku zarówno od góry, jak i po bokach. Staraj się zachować jedną, równą linię cięcia. 

Jak uprawiać żywopłot z grabu?

Podlewanie

Uprawa żywopłotu z grabu nie powinna sprawić Ci żadnych problemów. Pamiętaj o podlewaniu młodych roślin, zwłaszcza przez kilka tygodni po posadzeniu. Jeśli zdarzy się dłuższy okres suszy, zwłaszcza w czasie letnich upałów, podlewaj także żywopłot posadzony kilka lat wcześniej.

Nawożenie 

Żywopłot z grabu rośnie intensywnie, chociaż możesz tego nie widzieć, skracając przyrastające pędy. Stale pojawiające się przyrosty sprawiają, że rośliny pobierają z gleby duże ilości składników pokarmowych. Jeśli zależy Ci na zdrowym i intensywnym wzroście, stosuj regularne nawożenie Twojego żywopłotu z grabu. Używaj do tego celu dobrze rozłożonego kompostu lub innych nawozów organicznych. Nie martw się jednak, jeśli nie masz do nich dostępu, równie dobrze możesz stosować nawozy mineralne. Wybieraj nawozy kompleksowe, zawierające wszystkie niezbędne makro- i mikrolementy.
Nawożenie żywopłotu z grabu zakończ w lipcu. Poźniejsze nawożenie może pobudzać rośliny do silnego wzrostu, niewskazanego jesienią. 

Jak odmłodzić żywopłot z grabu?

Odpowiednio cięty i nawożony żywopłot z grabu właściwie się nie starzeje. Jeśli jednak zaniedbałeś te prace podczas formowania żywopłotu albo dostałeś “w spadku” żywopłot, który w pewnym momencie przestał być cięty i graby wyrosły w drzewa, możesz przeprowadzić jego cięcie odmładzające. 

Grab ma duże zdolności regeneracyjne. Na jego pniu i konarach znajduje się wiele pąków śpiących, z których wyrosną nowe pędy. Dlatego nie obawiaj się mocnego przycięcia starego żywopłotu z grabu. Licz się jednak z tym, że przez kilka lat wygląd odmładzanego żywopłotu nie będzie zbyt atrakcyjny. 

Dobrze jest także rozłożyć odmładzanie żywopłotu z grabu na dwa etapy: w pierwszym roku mocno przyciąć go po bokach, prowokując do aktywowania pąków śpiących, a dopiero potem mocno obciąć od góry. Pamiętaj także o nawożeniu, aby mocno przycięte graby mogły rozpocząć intensywny wzrost. 

Czy warto sadzić żywopłot z grabu?

Żywopłot z grabu jest nie tylko niezawodny i estetyczny, ale ma także inne zalety. Tworzy zwartą ścianę zieleni, osłaniając Twój ogród od wiatru i od spalin, a także od sąsiadów i przechodniów. W gąszczu jego gałęzi z pewnością zamieszkają ptaki, które zwłaszcza zimą chętnie skorzystają z takiego schronienia. 

Głównymi zaletami żywopłotu z grabu są niskie wymagania siedliskowe i pełna mrozoodporność. Ważne jest także to, że sadząc żywopłot z grabu nie ingerujesz zbyt mocno w środowisko naturalne, jakim byłoby wprowadzenie do ekosystemu obcego gatunku. 

Z całą pewnością warto posadzić żywopłot z grabu, ponieważ jest to najlepszy sposób na naturalne ogrodzenie działki lub ogrodu. Łatwość uprawy i uniwersalność zastosowania powoduje, że żywopłoty z grabu są coraz bardziej popularne.  

Jak szybko rośnie żywopłot z grabu?

Graby mają tendencję do szybkiego wzrostu, ale jeśli zależy Ci na efektownym, gęstym i równomiernym żywopłocie, bezlitośnie skracaj pojawiające się młode przyrosty. Regularne cięcie spowoduje, że roczny przyrost żywopłotu nie będzie zbyt duży, ale ale rośliny mocno się rozgałęzią i zagęszczą, co będzie procentowało ładnym wyglądem żywopłotu przez kolejne lata. 

Z tych powodów rocznie żywopłot z grabu nie powinien powiększyć się o więcej niż 25-30 cm. Uzyskasz to przez 2-3 krotne przycięcie młodych pędów na wysokość ok. 10 cm. 

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko