Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Złotokap - Laburnum

Do rodzaju złotokap (Laburnum) należą dwa gatunki (złotokap zwyczajny L. anagyroides i złotokap alpejski L. alpinum), nie występujące w Polsce naturalnie, za to powszechne w uprawie. W ogrodach oraz na rynku można spotkać także gatunek mieszańcowy - złotokap Waterera (L. xwatereri), pochodzący z naturalnego skrzyżowania wymienionych wyżej gatunków. Złotokap bywa także spotykany pod nazwą złoty deszcz lub złotodeszcz. 

Jak wygląda złotokap?

Złotokap jest krzewem lub małym drzewem, w Polsce dorastającym do 6 m wysokości. Liście opadające na zimę, złożone. Każdy liść składa się z trzech owalnych, gładkobrzegich listków o zbliżonych rozmiarach, wyrastających z jednego miejsca. 

Jak kwitnie złotokap?

Największym atutem złotokapu są jego kwiaty w intensywnie żółtym kolorze i o motylkowatym kształcie. Pojedynczy kwiat nie ma imponujących rozmiarów, są one jednak zebrane w zwisające, groniaste kwiatostany, których długość może przekraczać 30 cm, a u mieszańcowych odmian może dochodzić do 60 cm! 

Owocem złotokapu jest brązowy, spłaszczony strąk zawierający czarne, drobne nasiona.

Jakie wymagania ma złotokap?

Złotokap ma bardzo niskie wymagania i dobrze rośnie na każdym, w miarę żyznym i niezbyt mokrym stanowisku. Całkiem dobrze znosi suszę, chociaż wówczas trochę słabiej rośnie i kwitnie. Wymaga stanowiska słonecznego. Jest mrozoodporny. Nie wymaga przycinania poza usuwaniem suchych i uszkodzonych pędów.

Jakie jest zastosowanie złotokapu?

Złotokap to nieoceniony, przepięknie kwitnący krzew ozdobny. Nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych i w miastach. Należy jedynie unikać sadzenia w pobliżu szkół i przedszkoli oraz na placach zabaw, ponieważ wszystkie części złotokapu są trujące. Szkodliwość dla dorosłego zwykle prowadzi tylko do wymiotów, chociaż przy dużych dawkach, a zwłaszcza dla dzieci, może być śmiertelnie niebezpieczny. 

Złotokap najpiękniej prezentuje się jako samotnik. Jest łatwy w formowaniu, dlatego bez większych problemów można ukształtować go w drzewko o dowolnie wysokim pniu, jako szpaler, a poprzez odpowiednie przyginanie młodych pędów, poprowadzić przy kracie lub pergoli, tworząc niesamowicie wyglądające, złote bramy. 

Gatunki i odmiany złotokapu:

Złotokap pospolity - kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiatostany do 20 cm długości, bez zapachu

Złotokap alpejski - kwitnie kilkanaście dni później niż złotokap zwyczajny, kwiatostany są dłuższe, a kwiaty - pachnące

Złotokap alpejski ‘Pendulum’ - odmiana o płaczącym, parasolowatym pokroju. 

Złotokap Waterera ‘Vossii’ o wyjątkowo okazałych kwiatostanach, nawet do 60 cm długości. Kwiaty przyjemnie pachnące

Złotokap Waterera ‘Sunspire’ - odmiana obficie kwitnąca, o wąskim, kolumnowym pokroju

Złotokap Waterera ‘Alford’s Weeping’ - krzew o kulistym pokroju, kwitnący bardzo obficie

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko