Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Wiśnia Sargenta

Prunus sargentii
32,00 zł
W magazynie

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pojemnik: C3 – okrągły – 3l

Model: Wys. 35 -75 cm

Prunus sargentii

Gatunek wiśni, występujący naturalnie w Japonii, Korei oraz na wyspie Sachalin. Ze względu na swoje walory, do uprawy w Europie oraz Ameryce Północnej trafiła już w 1908 roku. Rośnie w formie drzewa, dorastając maksymalnie do 10 – 12 metrów wysokości. Pień tego drzewa jest gruby i mocny, często rozgałęzia się już nisko nad ziemią, dzieląc się na kilka grubych konarów, na których wparta jest szeroka i rozbudowana korona. Obrazowo można powiedzieć, że dorosłe osobniki wiśni Sargenta przypominają trochę stare, nieprowadzone czereśnie owocowe, jakie można w Polsce spotkać w opuszczonych sadach.

Liście tego drzewa również są podobne do liści czereśni, mają powyżej 10 cm długości, piłkowane na brzegach. Wiśnia ta obficie kwitnie, kwiaty pojedyncze, koloru różowego pojawiają się wiosną w okolicy początku maja. Latem miejsce kwiatów zajmują ciemnoczerwone owoce, które są jadalne. Ze względu jednak na ich niewielkie rozmiary (są wielkości ziarenek grochu) pozostają głównie ptasim przysmakiem. Nadaje się do sadzenia w parkach miejskich oraz przydomowych ogrodach, głównie jako soliter, gdyż osiąga spore rozmiary. Nie jest to drzewo dobre do obsadzania ulic, gdyż jest słabo odporne na zanieczyszczenia powietrza. Można jednak tworzyć piękne alejki spacerowe lub drogi rowerowe obsadzone tą wiśnią, gdzie nie będą narażone na zapylenie oraz zanieczyszczenia.

Jest to gatunek praktycznie całkowicie mrozoodporny, można sadzić to drzewo praktycznie na terenie całego kraju bez obaw o przemarzanie. Wymaga gleby żyznej i przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej oraz co istotne – umiarkowanie wilgotnej. Wiśnia ta co prawda dobrze znosi dłuższe nawet okresy suszy ale może wtedy nieco tracić na uroku i gubić liście, co jest sytuacją niepożądaną, gdyż jesienią ulistnienie przybiera przepiękną krwistoczerwoną barwę! Jest to bez wątpienia jedna z piękniej przebarwiających się wiśni w okresie jesiennym i można to brać pod uwagę w trakcie tworzenia kompozycji w ogrodzie lub parku. Drzewo to nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C3 – okrągły – 3l
Waga sadzonki [kg] 3.0000
Pokrój rozłożysty
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, zieleń publiczna, aleje, parki, rosnące pojedyńczo (soliter)
Rodzaj gleby gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2
Tempo wzrostu szybkie
Docelowa rozpiętość od 3m do 5m
Docelowa wysokość od 5m do 10m
Kolor owoców czerwone
Rodzaj owoców jadalne, ozdobne
Pora owocowania lato
Barwa kwiatów różowe
Pora kwitnienia wiosna
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe jadalne owoce nietypowe, dla ptaków i zwierząt
Walory ozdobne barwna dekoracyjna kora, dekoracyjne owoce, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią