Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Wiciokrzew pomorski

Lonicera periclymenum
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Lonicera periclymenum


Ten zdrewniały krzew o charakterze pnącza występuje pospolicie na terenie zachodniej, środkowej i południowej Europy. U nas osiąga wschodnią granicę zasięgu i niestety jest gatunkiem bardzo rzadkim, przez co znajduje się pod ścisłą ochroną. Większe stanowisko znajduje się jedynie na wybrzeżu, m. in. w Wolińskim Parku Narodowym, gdzie niektóre okazy osiągają nawet 18 m wysokości! Zazwyczaj jednak jest to niewielka roślina, do 5 m wysokości. Smukłe, gładkie łodygi, o średnicy do kilku cm, skręcają się prawoskrętnie, dlatego wiciokrzew ten rośnie najczęściej w miejscach, gdzie występują naturalne bądź sztuczne podpory takie jak pnie drzew, altany, płoty. U starszych okazów kora staje się popielatoszara i łuszcząc. Liście tej rośliny nie wyróżniają się specjalnie, są średniej wielkości, 4 – 6 cm, lekko podługowate, z wierzchu ciemnozielone, a pod spodem niebieskawo oszronione. Wielkim atutem tego gatunku są natomiast kwiaty, 5-krotne, skupione po 3 na wierzchołkach, tworzą zbite kwiatostany w formie nibygłówki, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też przepięknie pachną! Dlatego też często sadzi się go przy ogrodowych ławkach i innych miejscach częstego przebywania ludzi.


Największe wrażenie robi rosnąc samodzielnie, nie zagłuszany przez inne rośliny. Ponadto dużym walorem jest tutaj długi czas kwitnienia, czasem nawet od maja aż do września. Owoce również robią spore wrażenie, ciemnoczerwone, okrągłe i bardzo soczyste, wyglądają niezwykle apetycznie, jednakże są niejadalne, a w dużych ilościach mogą być nawet trujące! Wiciokrzew pomorski jest gatunkiem bardzo chętnie sadzonym w ogrodach, tym bardziej, że jest łatwy w uprawie, nie wymaga szczególnie żyznej gleby i jest stosunkowo mrozoodporny, aczkolwiek przy ostrych mrozach, poniżej 20o stopni może przemarzać. Aby obficie kwitnął powinien rosnąć w półcieniu. Jeśli zaś gleba jest szczególnie sucha i uboga należy go od czasu do czasu podlewać i nawozić, co także będzie sprzyjać bardziej obfitemu kwitnięciu.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C1,5 – okrągły – 1,5l
Waga sadzonki [kg] 1.5000
Pokrój zwisający
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, pnącza na pergole, pnącza na ogrodzenie, pnącza na ściany, parki
Rodzaj gleby piaszczysta, gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Docelowa rozpiętość od 2m do 3m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Pora kwitnienia lato
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
Walory ozdobne dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , bardzo długie kwitnienie, kwitnie w cieniu