Sezon rozpoczęty! Rośliny wysyłamy w 3 dni robocze :)

Tulipanowiec - Liriodendron

Tulipanowiec (Liriodendron) jest rodzajem obejmującym dwa gatunki: tulipanowiec amerykański (L. tulipifera) występujący w Ameryce Północnej i tulipanowiec chiński (L. chinense) rosnący naturalnie w Chinach i Wietnamie. 

Jak wygląda tulipanowiec?

Tulipanowiec to duże drzewo, które może przekraczać nawet 40 m wysokości. W Polsce jednak nie osiąga takich wartości. Rośnie szybko i przyjmuje pokrój stożkowy lub zaokrąglony. Charakterystycznie wyglądają liście tulipanowaca, które w zarysie mają kształt trapezu i są czteroklapowe, symetryczne względem głównego nerwu. Dwie klapy znajdują się na wierzchołku blaszki, a dwie w połowie wysokości. U tulipanowca chińskiego zdarzają się także liście sześcioklapowe. Liście tulipanowca są sezonowe, opadają jesienią, a przed opadaniem przepięknie się przebarwiają na żółto. 

Niezwykłe są kwiaty tulipanowca, kształtem przypominające rozchylone tulipany, które wyrastają na końcach gałęzi. Płatki mają kolor jasnożółty (zielonożółty) z wyraźną, pomarańczową plamą u nasady. Wnętrze kwiatu jest przyozdobione licznymi, jasnożółtymi pręcikami i umieszczonym centralnie stożkiem z zalążniami. 

Jakie wymagania ma tulipanowiec?

Tulipanowiec wymaga miejsca zacisznego. Jest uważany za gatunek ciepłolubny, ale na osłoniętych stanowiskach rośnie w Polsce bez większych problemów, czego przykładem są kilkudziesięcioletnie okazy spotykany w różnych miejscach Polski. Preferuje gleby wilgotne, ale przepuszczalne. Nie toleruje ani gleb zbyt suchych, ani podmokłych. Tolerancyjny co do odczynu, znosi zakres od gleb lekko kwaśnych do obojętnych, a nawet lekko zasadowych. Wymaga stanowiska słonecznego, znosi tylko niewielki cień. 

Jakie zastosowanie ma tulipanowiec?

Jako bardzo interesujące i dekoracyjne drzewo, tulipanowiec zasługuje na reprezentacyjne miejsce w ogrodzie. Najczęściej jest sadzony jako soliter w miejscach wyeksponowanych, ale osłoniętych od wiatru. Tulipanowiec jest drzewem, którym na pewno można się pochwalić. 

Gatunki tulipanowca:

Tulipanowiec amerykański - najczęściej uprawiany w Polsce gatunek

Tulipanowiec chiński - w Polsce osiąga mniejsze rozmiary i jest nieco mniej mrozoodporny

Pokaż więcej
Pokaż mniej

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Tulipanowiec amerykański 'Aureomarginata'

    Liriodendron tulipifera
    72,80 zł
    Wyprzedane

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko