Sezon rozpoczęty! Rośliny wysyłamy w 3 dni robocze :)

Tulipanowiec - Liriodendron

Tulipanowiec (Liriodendron) jest rodzajem obejmującym dwa gatunki: tulipanowiec amerykański (L. tulipifera) występujący w Ameryce Północnej i tulipanowiec chiński (L. chinense) rosnący naturalnie w Chinach i Wietnamie. 

Jak wygląda tulipanowiec?

Tulipanowiec to duże drzewo, które może przekraczać nawet 40 m wysokości. W Polsce jednak nie osiąga takich wartości. Rośnie szybko i przyjmuje pokrój stożkowy lub zaokrąglony. Charakterystycznie wyglądają liście tulipanowaca, które w zarysie mają kształt trapezu i są czteroklapowe, symetryczne względem głównego nerwu. Dwie klapy znajdują się na wierzchołku blaszki, a dwie w połowie wysokości. U tulipanowca chińskiego zdarzają się także liście sześcioklapowe. Liście tulipanowca są sezonowe, opadają jesienią, a przed opadaniem przepięknie się przebarwiają na żółto. 

Niezwykłe są kwiaty tulipanowca, kształtem przypominające rozchylone tulipany, które wyrastają na końcach gałęzi. Płatki mają kolor jasnożółty (zielonożółty) z wyraźną, pomarańczową plamą u nasady. Wnętrze kwiatu jest przyozdobione licznymi, jasnożółtymi pręcikami i umieszczonym centralnie stożkiem z zalążniami. 

Jakie wymagania ma tulipanowiec?

Tulipanowiec wymaga miejsca zacisznego. Jest uważany za gatunek ciepłolubny, ale na osłoniętych stanowiskach rośnie w Polsce bez większych problemów, czego przykładem są kilkudziesięcioletnie okazy spotykany w różnych miejscach Polski. Preferuje gleby wilgotne, ale przepuszczalne. Nie toleruje ani gleb zbyt suchych, ani podmokłych. Tolerancyjny co do odczynu, znosi zakres od gleb lekko kwaśnych do obojętnych, a nawet lekko zasadowych. Wymaga stanowiska słonecznego, znosi tylko niewielki cień. 

Jakie zastosowanie ma tulipanowiec?

Jako bardzo interesujące i dekoracyjne drzewo, tulipanowiec zasługuje na reprezentacyjne miejsce w ogrodzie. Najczęściej jest sadzony jako soliter w miejscach wyeksponowanych, ale osłoniętych od wiatru. Tulipanowiec jest drzewem, którym na pewno można się pochwalić. 

Gatunki tulipanowca:

Tulipanowiec amerykański - najczęściej uprawiany w Polsce gatunek

Tulipanowiec chiński - w Polsce osiąga mniejsze rozmiary i jest nieco mniej mrozoodporny

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Tulipanowiec amerykański

  Liriodendron tulipifera
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  99%
  Już od 51,95 zł
  Dostępny
 2. Tulipanowiec amerykański 'Fastigiata'

  Liriodendron tulipifera
  sadzonki ukorzeniane
  57,95 zł
  Wyprzedane
 3. Tulipanowiec amerykański 'Variegata'

  Liriodendron tulipifera
  sadzonki ukorzeniane
  55,95 zł
  Wyprzedane
 4. Tulipanowiec chiński

  Liriodendron chinense
  roślina z siewu
  Ocena:
  100%
  58,55 zł
  Wyprzedane
 5. Tulipanowiec 'Jackson'

  Liriodendron
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko