Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Żywotnik zachodni 'Smaragd' - Tuja Szmaragd

Thuja occidentalis 'Smaragd'

Najpopularniejsza i najczęściej sadzona odmiana żywotnika. Cały rok utrzymuje swą barwę, nawet zimą. Wzrost średnio silny, 10 letnie okazy uzyskują ok. 2 - 2,5 m wysokości przy stosunkowo małej średnicy okło 50 - 60 cm. Szmaragdo wozielone zabarwienie łusek i delikatne pędy, mocne zagęszczenie oraz stabilny pokrój i wzrost powodują że wypiera ta odmiana wiele innych typów żywotnika z rynku stając się podstawowym gatunkiem żywopłotowym. W szczególności dla małych ogrodów przydomowych. Całkowicie mrozoodporna, mało podatna na szkodniki i choroby.

Od 9,50 zł
Dostępny

Dostawa w ciągu 2 - 3 dni roboczych

Uwaga: Termin uzalezniony jest od pogody (śnieg lub przymrozki) i może ulec wydłużeniu. Wiecej...

Wysyłka od poniedziałku do czwartku, aby rośliny nie utknęły w weekend na sortowni.
Chcesz otrzymać przesyłkę w innym terminie? Podaj go w komentarzu do zamówienia.

Koszt dostawy już od 19,50 zł

1 paczka do 15kg: 19,50 zł, każda następna: 10,00 zł

W jednej paczce pakujemy od 7 do 15 roślin w standardowych pojemnikach lub ok 20 roślin z odkrytym korzeniem.

Pewne i sprawdzone opakowanie roślin

60-dni na zwrot

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne

Od poniedziałku do piątku w godzinach: od 8:00 do 16:00. +48 502 502 103

 
Kalendarz wysyłki:
 
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Sprzedaż
Wysyłka

Tuja Szmaragd, Żywotnik zachodni ‘Smaragd, Thuja occidentalis ‘Smaragd’

Thuja occidentalis ‘Smaragd’, powszechnie znana jako żywotnik zachodni, amerykański, żywotnik wschodni, cedr biały wschodni lub cedr biały północny to najpopularniejsza, piękna i okazała zimozielona odmiana, ceniona za szmaragdową barwę liści krzew iglasty

Pochodzenie

Jego naturalnym siedliskiem jest wschodnia azja i ameryka północna.

Wygląd

Tuja szmaragd to gęsty, stożkowy, wiecznie zielony iglak o bardzo gęstej koronie, zwartym, wąskim, wyprostowanym pokroju ze wzniesionymi pędami błyszczących, jasnozielonych, aromatycznych, łuskowatych liści i małymi, gruboziarnistymi szyszkami. Swój piękny lśniący, jasnozielona kolor i gęste ulistnienie zachowuje przez cały rok i nie brązowieje zimą. Spłaszczone, silnie rozgałęzione młode gałązki są najpierw zielone, później stają się pomarańczowo brązowe. Kora jest czerwonobrązowa i łuszczy się w długie paski. 

Wzrost

Rośnie szybko, około 30 cm rocznie, może osiągnąć 4 do 6 m wysokości i 90 - 150 cm średnicy w ciągu 15 - 20 lat. Okazy nieformowane po 10 latach osiągają przyrost 2,5 - 3 m wysokości i średnicę około 60 m.

Jest miłośnikiem słońca, łatwo rośnie na przeciętnych, wilgotnych i przepuszczalnych  glebach. Jest rośliną mrozoodporną. Zwykle docenia lekki popołudniowy cień w gorącym letnim klimacie. Należy pamiętać że gęstość listowia rozluźnia się w zbyt dużym cieniu. Dobrze rośnie w wilgotnej pogodzie z regularnymi opadami deszczu. Nie toleruje suchych warunków. Chronić przed wysuszającym wiatrami, zwłaszcza gdy są młode. Nie może być narażona na mocne podmuchy wiatru i przesuszone podłoże.

Sadzenie i pielęgnacja

Najlepszy okres sadzenia to wiosna lub jesień. Rozstaw sadzenia od 0,6 do 0,8 m. 

Wymaga żyznej świeżej ziemi i wilgoci. Najlepsza jest gotowa ziemia do iglaków, lub mieszanka gliny z torfem, która zapewnia odpowiednią przepuszczalność wodną i utrzymuje składniki pokarmowe. Tuja szmaragd wymaga kwaśnej gleby czyli pH pomiędzy 5 i 6

Zapewnij obfitą ściółkę w strefie korzeni.

Jest rośliną niezbyt wymagającą, nie wymaga konserwacji, dobrze znosi przycinanie w celu uzyskania bardziej dopasowanej kolumny. 

Przycinanie

Idealnie nadaje się do formowania, można ją przycinać i formować żywopłoty. Przycinanie jest wyjątkowo dobrze tolerowane, co przyczyniło się do popularności 'Szmaragd' jako żywopłotu do małych ogrodów. Przycinać jest najlepiej wczesną wiosną przed początkiem nowego wzrostu.

Zastosowanie

Jest to roślina polecana jako roślina okazowa lub na obrzeża, żywopłoty nieformowane lub formowane, parawany, nasadzenia fundamentowe, wiatrochrony, smukłe, wąskie ściany zieleni i do pojemników. Nadaje się do ogrodów skalnych. Dobrze komponuje się z innymi roślinami lub tło dla wielobarwnych kwiatów. Dobrze spisuje się w wilgotnych obszarach ogrodu oraz w pobliżu bagien i torfowisk. Aby uzyskać zwarty szpaler żywopłotu tuje szmaragd należy sadzić co 50 - 60 cm w rzędzie. Rośliny posadzone pojedynczo mogą osiągnąć do metra średnicy w sprzyjających warunkach.

Choroby i szkodniki

Brak poważnych problemów z owadami lub chorobami. Może być dotknięta przypędzorkami, robakami lub rakiem maziówki.

Toksyczność

Kontakt z liśćmi może podrażniać skórę. Podczas obsługi noś rękawice i inny sprzęt ochronny.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Żywotnik zachodni 'Smaragd' - Tuja Szmaragd
Twoja ocena

NASZA OBIETNICA DLA CIEBIE ...

Oferta
Nasze rośliny dostarczamy wyłącznie z naszej szkółki, każda roślina jest wybierana ze względu na jej przydatność, owoce lub piękne atrybuty i ich wartość dla polskiego ogrodu i krajobrazu. Staramy się utrzymywać wyjątkową ich gamę, od rodzimych po niezwykle i rzadko spotykane.

Środowisko

Prowadzimy naszą szkółką na zasadach ekologicznych, wszystkie nasze doniczki, sadzenie, przenoszenie i pielenie są wykonywane ręcznie i używamy kompostu bez torfu, staramy się mieć jak najmniejszy wpływ na naszą planetę i zawsze szukamy sposobów na poprawę.

Jakość

Jakość roślin jest dla nas szczególnie ważna. Kiedy kompletujemy Twoje zamówienie, wybieramy najlepszy możliwy rozmiar i kształt dla gatunku i zawsze sprawdzamy, czy są zdrowe korzenie i szczepy. Bardzo poważnie podchodzimy do zdrowia roślin i regularnie sprawdzamy naszą szkółkę pod kątem oznak szkodników i chorób.

Każda nasz roślina jest opisana i oznaczona paszportem roślin potwierdzającym że rośliny są wolne od agrofagów kwarantannowych.

Obsługa

Mamy wykwalifikowany zespół, który dokłada wszelkich starań, aby nasze rośliny dotarły do ​​Ciebie w jak najlepszym stanie, naszym priorytetem jest dostarczenie inspirującej oferty najwyższej jakości roślin z doskonałą obsługą klienta, niezależnie od tego, czy korzystasz z naszego sklepu internetowego, czy dzwonisz do naszej szkółki.


Jesteśmy zespołem z pasją, który uwielbia to, co robimy i zawsze służymy radą lub odpowiedzią na wszelkie pytania - telefonicznie +48 502 502 103 lub e-mailem drzewa@drzewa.com.pl czy osobiście w naszej szkółce. Nasza szkółka jest otwarta od poniedziałku do soboty.

 

Przewodnik po rozmiarach doniczek

Większość roślin sprzedawanych online przez Szkółki Konieczko pochodzi z doniczek różnej wielkości. Większość rozmiarów doniczek określana jest przez ich pojemność w litrach, z wyjątkiem doniczek o pojemności mniejszej niż 1 litr, które zwykle określa średnica górnej części doniczki.

Poniższa tabela podaje przybliżone wymiary popularnych rozmiarów doniczek, które stosujemy w Szkółka Konieczko. Rozmiary są jedynie orientacyjne, ponieważ dokładne wymiary różnią się w zależności od producenta pojemnika.

Rozmiar doniczki Oznaczenie doniczki Średnica doniczki (góra) Średnica doniczki (podstawa) Wysokość doniczki
9cm P9 9,0 cm 6,0 cm 8,5 cm
11cm P11 11,0 cm
1 litr C1 13,0 cm 10,0 cm 11,0 cm
1,5 litra C1,5
2 litry C2 17,0 cm 12cm 13,0 cm
3 litry C3 19,0 cm 13cm 15,0 cm
4 litry C4 20,0 cm 15,5 cm 16,5 cm
5 litrów C5 22,5 cm 16,5 cm 18,0 cm
7 litrów C7 25,0 cm 19,0 cm 20,0 cm
10 litrów C10 28,0 cm 24,0 cm 22,5 cm
15 litrów C15 33,0 cm 25,5 cm 30,0 cm
20 litrów C20 35,5 cm 27,5 cm 32,5 cm
25 litrów C25 38,5 cm 30,0 cm 35,0 cm
30 litrów C30 41,0 cm 33,0 cm 36,0 cm
40 litrów C40 50,0 cm 35,5 cm 45,0 cm

Uwaga na temat zamawianych roślin

Należy pamiętać:  

  1. Rośliny rozwijają się indywidualnie i dlatego mogą różnić się rozmiarem, kształtem lub kolorem od naszych zdjęć produktów.
  2. W okresie zimowym (od grudnia do marca lub kwietnia) rośliny oferowane w przedsprzedaży, oznacza to że możesz zamówić sadzonki z wysyłką na wiosnę. Przy każdej sadzonce podajemy orientacyjny termin wysyłki.
  3. Wysyłane rośliny są na różnych etapach rozwoju w zależności od sezonu i są wysyłane, na przykład, bez liści, pączkowane lub przycinane.
  4. Wczesną wiosną i późną jesienią niektóre rośliny wysyłane są w formie bezlistnej, jest to jak najbardziej normalna sytuacja w naturze.
  5. Wszystkie nasze rośliny ozdobne są doniczkowane, możesz je sadzić do gruntu przez cały sezon od wiosny do później jesieni. Możesz również roślinę zostawić w doniczce, ale zalecamy przesadzenie do większego pojemnika.
  6. Niektóre drzewa i krzewy owocowe są kopane z gruntu szczególnie te sprzedawane w sezonie jesiennym i wczesnowiosennym. Przy każdej sadzonce informujemy o tym.
  7. Dla bezpieczeństwa roślin, wysyłkę sadzonek prowadzimy od poniedziałku do środy. Dzięki temu unikamy sytuacji że paczka trafi na weekend na magazyn kurierski.
  8. Wysyłka roślin uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Zastrzegamy sobie prawo wstrzymania wysyłki w przypadku złej pogody
  9. O dokładnej dacie wysyłki roślin z przedsprzedaży będziemy informowąć każdego klienta telefonicznie lub mailowo. Dokładny termin zależy od pogody i tego czy roślina obudziła się po zimie i jest gotowa na wysyłkę.

Jako eksperci od roślin, chcemy, abyś mógł cieszyć się pełnym rozkwitem i naturalną siłą wzrostu po posadzeniu w ogrodzie. Wystarczy trochę cierpliwości, światła i wody!

Charakterystyka rośliny
Więcej informacji
Nazwa odmiany 'Smaragd'
Nazwa łacińska Thuja occidentalis
Nazwa alternatywna Tuja
Producent Szkółki Konieczko - Dział ozdobny
Waga sadzonki [kg] 1.80 kg
Pokrój stożkowy
Wymagania słoneczne do półcienia, na słońce
Szczepienie nieszczepione
Styl ogrodu ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne)
Zastosowanie rosnące pojedynczo (soliter), żywopłoty
Rodzaj gleby gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu normalne
Docelowa rozpiętość od 0,5 m do 1 m
Wysokość docelowa od 3 m do 5 m
Rozstaw sadzenia 60 – 80 cm
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra do -32°C
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe na żywopłoty
Walory ozdobne zimozielone, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście / igły, gęste i wiecznie zielone

Powiązane produkty

Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko