Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Topola kalifornijska

Populus trichocarpa
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Populus trichocarpa (Torr. & A. Gray)


Wysokie drzewo liściaste, które w miejscu swego pochodzenia, czyli w zachodniej części Ameryki Północnej, może osiągać nawet do 70 m wysokości. U nas nie osiąga aż tak imponujących rozmiarów, jednak też jest dosyć wysokie i sięga około 40 m. Cechuje się dość wąskim i smukłym pokrojem oraz ukośnie skierowanymi ku górze pędami bocznymi. Daje dużo odrostów bocznych, jednakże z reguły są one bardzo łamliwe, podobnie jak wszystkie gałęzie tego gatunku. W naszym klimacie topola kalifornijska jest drzewem o dość sękatym pniu, pokrytym licznymi guzami i chropowatą srebrzystą lub jasnobrązową korą. Z kolei na zachodzie USA jest jednym z bardziej cenionych gatunków gospodarczych, z którego pozyskuje się drewno do produkcji papieru.

U nas niestety nie ma żadnego znaczenia w gospodarce, a i znaczenie ozdobne może być kwestionowane, kiedy jej pędy odrostowe przemarzną i wyschną podczas surowych zim. Liście tego gatunku zwykle są trójkątne lub sercowate, grube i sztywne, duże, o długości nawet do 25cm, z wierzchu ciemnozielone, od spodu zaś białe, pokryte wyraźną siecią nerwów i z nieznacznym połyskiem. Jest to dość łatwe w uprawie drzewo, z tego względu że nie ma szczególnych wymagań co do gleby. Jest stosunkowo mrozoodporna, jednak bardzo podatna na bakteryjnego raka topoli, który często oznacza dla tego drzewa wyrok śmierci.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Waga sadzonki [kg] 1.8000
Pokrój wzniesiony-stożkowaty
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, aleje, parki, rekultywacje biologiczne, rosnące pojedyńczo (soliter), nasadzenia naturalistycze
Rodzaj gleby piaszczysta, gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu bardzo szybkie
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Intensywność zapachu kwiatów bez zapachu
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę niskie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe tlenowe dla środowiska , na żywopłoty wysokie, gleby suche zadrzewienie
Walory ozdobne błyszczące liście, dekoracyjne liście / igły, przebarwiają się jesienią