Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Szczęślin - Clerodendrum

Szczęślin (Clerodendrum) jest także spotykany pod spolszczoną nazwą łacińską, jako klerodendron. Jest to bardzo zróżnicowany rodzaj, którego przedstawicieli można spotkać w niemal całej strefie międzyzwrotnikowej oraz w azjatyckiej części strefy umiarkowanej. 

Szczęśliny są to drzewa, krzewy, pnącza lub rośliny zielne. Niektóre z nich są uprawiane jako rośliny doniczkowe. Dwa gatunki: szczęślin Bungego (C. bungei) i szczęślin trójdzielny (C. trichotomum) mogą być uprawiane w Polsce.

Jak wygląda szczęślin?

Gatunki nadające się do uprawy polowej w Polsce to krzewy, dorastające do 2 m wysokości. Wyróżniają się dużymi, sercowatymi lub podłużnymi liśćmi. Obydwa bardzo atrakcyjnie kwitną, ale ich kwiaty wyglądają zupełnie inaczej. Szczęślin Bungego wytwarza kwiatostany kuliste, zwarte, złożone z dużej liczby drobnych kwiatów w kolorze od różowego do purpurowego. Kuliste owoce mają kolor pomarańczowy. 

Kwiatostanem szczęślinu późnego także jest kulista wiecha, ale znacznie luźniejsza, rozpierzchła. Kwiaty białe, pojedyncze, wyrastające z różowego, jakby nadmuchanego kielicha. Po opadnięciu kwiatu kielich otwiera się, a na jego dnie dojrzewa kulisty, mięsisty owoc, początkowo jasny, następnie ciemniejący aż do granatowego. 

Poza niepowtarzalnym wyglądem kwiatów i owoców, niezwykły jest także termin kwitnienia i owocowania, bowiem obydwa gatunki zaczynają kwitnąć pod koniec lata, a ich owoce dojrzewają dopiero pod koniec października. 

Jakie wymagania ma szczęślin?

Obydwa szczęśliny, chociaż przeżywają w Polsce, mogą ucierpieć w czasie ostrzejszych zim. Zwłaszcza u szczęślinu Bungego zdarza się, że wymarza cała nadziemna część rośliny, ale wiosną krzew odbija z korzeni. Ponieważ szczęśliny rosną bujnie i kwitną na jednorocznych pędach, kwitną obficie pomimo przemarznięcia. 

Aby ułatwić szczęślinom przetrwanie zimy, warto sadzić je w miejscu zacisznym i nienarażonym na mroźne wiatry. Młode rośliny, u których szansa regeneracji jest mniejsza, warto dodatkowo zabezpieczać stroiszem lub agrowłókniną. 

Szczęśliny najlepiej rosną na glebach żyznych i świeżych, wskazanych dla większości uprawianych roślin. 

Jakie zastosowanie ma szczęślin?

Ciekawe i bardzo rzadko spotykane rośliny, dlatego polecamy je przede wszystkim kolekcjonerom, którzy lubią przyglądać się i podziwiać roślinne rarytasy i unikaty. Kwitnący oraz owocujący szczęślin wygląda nietuzinkowo i niepowtarzalnie.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Szczęślin trójdzielny

    Clerodendrum trichotomum
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    51,95 zł
    Dostępny
  2. Szczęślin trójdzielny odm. Fargesa

    Clerodendrum trochotomum var. fargesii
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  3. Szczęślin Bungego

    Clerodendrum bungei
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko