Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Świerk serbski 'Pimoko'

Picea omorika 'Pimoko'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
36,00 zł
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Picea omorika 'Pimoko'

Jest to odmiana świerka serbskiego o bardzo małych rozmiarach, jednych z najmniejszych biorąc pod uwagę tylko ten gatunek. Został wyselekcjonowany w roku 1972 w Niemczech, jednak szerzej stał się znany dopiero po roku 1984 kiedy to ukazała się pierwsza szersze publikacja naukowa na jego temat. Tempo wzrostu jest niezwykle wolne i zwykle w ciągu roku są to 2 lub 3 cm, w związku z czym 10 letnie okazy mierzą zaledwie od 30 do 40 cm średnicy. Pokrój rośliny przez bardzo długi czas jest gęsty i płaskokulisty, nie wykształca się główny przewodnik, jednak u starszych roślin zdarza się, że kilka silniejszych pędów zaczyna wypiętrzać się mocniej ku górze i cała roślina przybiera wówczas formę szerokiego stożka. Jednak trwa to naprawdę wiele lat.

‘Pimoko’ posiada bardzo atrakcyjne igły, krótkie, z wierzchu zielone i lśniące, od spodu zaś zaopatrzone w dwa białe paski, a dzięki promienistemu ułożeniu igieł dookoła pędów widoczne są obie strony i przez to całość przybiera kolor srebrzysto zielony. W handlu można spotkać okazy szczepione tuż nad ziemią, ale znacznie częściej widuje się egzemplarze zaszczepione na wysokości około 50- 60 cm. Powstają z nich naprawdę urocze kule na pniu mogące ozdobić każdy ogród. Ze względu na niewielkie rozmiary roślina polecana jest głównie do małych ogrodów przydomowych, ale także do ogrodów skalnych, na rabaty w towarzystwie wrzosów lub innych, niedużych iglaków, nadaje się ponadto do uprawy pojemnikowej. Jest to roślina o niewielkich wymaganiach. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i dobrze zdrenowane, o lekko kwaśnym pH, natomiast stanowiska słoneczne lub ewentualnie półcieniste. W naszym kraju jest on całkowicie mrozoodporny.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki [kg] 2.000000
Pokrój kulisty
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody skalne, ogrody miejskie, pojemniki, rabaty, wrzosowiska, doniczki
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu wolne
Docelowa rozpiętość od 0,5m do 1m
Docelowa wysokość od 0,5m do 1m
Barwa liści / igieł srebrno-zielone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
Walory ozdobne zimozielone, ciekawy pokrój, wielobarwność, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy, idealna kulista forma