Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Świerk pospolity 'Cranstonii'

Picea abies 'Cranstonii'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
32,00 zł
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Picea abies 'Cranstonii'

Stara odmiana wyhodowana poprzez wysiew nasion zebranych z odmiany ‘Virgata’. Charakteryzuje się bardzo podobnym pokrojem do ‘Virgata’, ale z reguły już nie tak luźnym i nieprzewidywalnym, w starszym wieku najczęściej wyraźnie gęstsza. Obecnie ‘Virgata’ to nie nazwa konkretnej odmiany (chociaż nasza szkółka sprzedaje pod tą nazwą oryginalny, bardzo stary klon, prawdopodobnie pierwszy lub jeden z pierwszych jakie uzyskano), ale nazwa grupy roślin, charakteryzujących się luźnym i niezaplanowanym pokrojem. Stało się tak z powodu nie do końca profesjonalnej uprawy na przestrzeni wieków, kiedy to wielokrotnie rozmnażano tę odmianę poprzez wysiew nasion, otrzymując za każdym razem pewne spektrum cech, nie za każdym razem zgodne z wzorcem. ‘Cranstonii’ to jedna z odmian uzyskanych w ten sposób, wykazująca duże podobieństwo do oryginału.

Nie jest do końca pewne czy pierwszy klon odmiany ‘Virgata’ powstał jako mutacja pąkowa czy generatywna, liczne rewersje na niektórych starszych osobnikach każą skłaniać się jednak ku pierwszej hipotezie. W takim wypadku odmiana ‘Cranstonii’ posiada dużą zaletę – jako kultywar otrzymany na drodze generatywnej nie może u niego dochodzić do rewersji, a cechy są utrwalone. Rośnie silnie, przewodnik oraz główne pędy mogą rocznie przyrastać nawet o 50 – 100 cm, co wzmacnia optycznie unikatowość pokroju. Wymagania jak u świerka pospolitego – średnie lub niskie, uda się praktycznie w każdym ogrodzie. Zasługuje z pewnością na wyeksponowane miejsca, może rosnąć także jako soliter, lub w luźnej grupie 2 – 3 osobników. Charakterystyczna sylwetka może jednym się podobać, innym nie, ale jedno jest pewne – nie można koło tej rośliny przejść obojętnie!

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki [kg] 2.0000
Pokrój wzniesiony
Pochodzenie brak info
Walory ozdobne ciekawy pokrój