Świerk pospolity 'Clanbrassiliana'

Picea abies 'Clanbrassiliana'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
brak

Picea abies 'Clanbrassiliana'

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Picea abies 'Clanbrassiliana'
'Clanbrassilinana' jest uznawana za pierwszą nazwaną i dostępną na rynku karłową odmianę drzewa iglastego. Roślina mateczna została znaleziona ok. 1780 r. w Moira, niedaleko Belfastu (Irlandia Północna), posadzona w Tollymore, w wiejskiej posiadłości lorda Clanbrassila i rośnie tam do dziś. Na rynek została wprowadzona ok. 1820 r. przez brytyjską szkółkę Loddiges Nursery of Hackney.
Świerk pospolity 'Clanbrassiliana' rośnie powoli w formie szerokiego, zaokrąglonego stożka lub kopułki, rocznie przyrasta o 2-5 cm. Po dziesięciu latach osiąga 0, 4 m, po kilkudziesięciu zwykle dorasta do 1, 2 m wysokości i 2, 4 m szerokości. Rosnąca w Tollymore roślina mateczna obecnie, po 180 latach od posadzenia, mierzy ok. 3 m wysokości. Gałązki krótkie, bardzo gęste, miękkie i lekko pokładające się. Igły krótkie, ciemnozielone. Młode, wiosenne przyrosty w odróżniającym się, jasnozielonym kolorze. Zimą dobrze widoczne są liczne, brązowe pąki.
Stara, tradycyjna odmiana, doskonale nadająca się do ogrodów skalnych i wrzosowych, na rabaty, a także jako samotnik. Ze względu na swoją historię jest polecana kolekcjonerom jako ciekawostka. Dobrze rośnie na przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych glebach. Preferuje stanowisko słoneczne. Dobrze zimuje.

Więcej informacji
Zastosowanie ogrody skalne
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Świerk pospolity 'Clanbrassiliana'
Twoja ocena