Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Świerk japoński

Picea koyamae
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
15,00 zł
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Picea koyamae

Świerk japoński to gatunek słabo znany w Polsce, choć bywa oferowany już coraz częściej w większych szkółkach. Rośnie dynamicznie, choć jego pokrój w młodości jest najczęściej dosyć zagęszczony i upakowany, a dolne partie nie ogołacają się przez bardzo długi okres (na stanowiskach słonecznych pozostają w dobrej kondycji do późnego wieku drzewa). Dzięki niewielkim wymaganiom glebowym nadaje się do sadzenia w większości ogrodów i raczej nie sprawia problemów w uprawie. W naturze występuje na znacznych wysokościach, współtworząc górskie lasy Japonii. Maksymalnie dorasta do 25 metrów, ale w naszym kraju należy spodziewać się osobników maksymalnie 10-15 metrowych.

Co ciekawe w naturze występuje bardzo nieliczna ilość osobników tego gatunku, która sięgać może maksymalne 250-300 sztuk, do czego przyczyniła się pośrednio działalność człowieka. Otóż po wichurach, które okresowo nawiedzają tereny naturalnego występowania tego świerka, pracownicy leśni zniszczone fragmenty obsadzają innymi gatunkami, charakteryzującymi się silniejszym wzrostem, a więc mającymi większe znaczenie gospodarcze. W ten sposób świerk japoński niejako pozbawiony możliwości odnawiania swojej populacji stanął na progu zagłady. Jednakże komercyjne zastosowania mogą, podobnie jak stało się to w przypadku miłorzębu japońskiego uratować gatunek i rozpowszechnić go. W ogrodach najlepiej sadzić go jako soliter, choć przy odpowiednim pomyśle może stanowić wnętrze klombu gdzie sprawdzi się jako wyższe piętro. Nie wymaga przycinania ani specjalnej opieki, jedynie młode osobniki dobrze osłonić w trakcie najsilniejszych mrozów.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C3 – okrągły – 3l
Waga sadzonki 3.0000
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody orientalne, ogrody miejskie, rabaty, parki, do formowania
Walory użytkowe tlenowe dla środowiska
Walory ozdobne zimozielone, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy