Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Stewarcja - Stewartia

Krzew spokrewniony z kamelią i… herbatą. Mało znany, a warty uwagi przede wszystkim ze względu na przepiękne kwiaty. Rodzaj Stewartia obejmuje 22 gatunki, z których dwa rosną w Ameryce Północnej, a pozostałe - w Azji.

Jak wygląda stewarcja?

Stewarcje w naturze są krzewami lub drzewami, dorastającymi nawet do kilkunastu metrów wysokości. Uprawiane w Polsce gatunki, w naszych warunkach, raczej nie przekraczają 2-3 m wysokości i tworzą wzniesione, wyprostowane krzewy. Kora u niektórych gatunków łuszczy się płatami, odsłaniając spodnie, różnobarwne warstwy. Liście stewarcji są pojedyncze, wydłużone, z zaostrzonym wierzchołkiem; są ciemnozielone, błyszczące i skórzaste. Opadają na zimę, ale wcześniej pięknie się przebarwiają.

Jak kwitnie stewarcja?

Największym atutem stewarcji są jej kwiaty: pojedyncze, o białych, szeroko rozchylonych płatkach. Kwiaty są okazałe i bardzo dekoracyjne. W dużych ilościach wyrastają w kątach liści. Ze względu na rozmiar kwiatów, ich liczbę i wyjątkową atrakcyjność, kwitnący krzew stewarcji robi duże wrażenie.

Jakie wymagania ma stewarcja?

Mrozoodporność dostępnych w Polsce gatunków stewarcji jest zadowalająca. Stewarcja kameliowata, stewarcja dzióbkowata i stewarcja piłkowana z powodzeniem mogą być uprawiane w naszym kraju pod warunkiem zapewnienia zacisznego i osłoniętego miejsca. Młode krzewy dodatkowo warto zabezpieczać, zwłaszcza we wschodniej części kraju.
Stewarcja jest rośliną kwasolubną. Do prawidłowego wzrostu wymaga podłoża o niskim odczynie (pH 4-5,5). Gleba w ogrodach zwykle ma wyższy odczyn, dlatego należy ją zakwasić, podobnie jak dla borówek wysokich, azalii czy pierisów.
Stewarcja niezbyt dobrze znosi suszę, dlatego należy zapewnić jej stanowisko umiarkowanie wilgotne, nie przesychające zbyt mocno. Niewskazane są jednak gleby podmokłe, ilaste.
Obfite kwitnienie stewarcji wymaga miejsca słonecznego - w cieniu stewarcja kwitnie znacznie słabiej.

Jakie jest zastosowanie stewarcji?

Stewarcja to wymarzony soliter. Zjawiskowo kwitnie, liście widowiskowo przebarwiają się jesienią. Nawet zimą wygląda atrakcyjnie, ponieważ ma ładny pokrój, a jej kora ciekawie się łuszczy.
Stewarcję polecamy przede wszystkim do ogrodów przydomowych. Jest łatwa w uprawie, ale jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Jakie są najpopularniejsze gatunki:

Stewarcja kameliowata - najbardziej znany gatunek, o okazałych kwiatach

Stewarcja dzióbkowatagatunek o kwiatach biało-czerwonych

Stewarcja wzrosła jest gatunkiem endemicznym dla Japonii, pięknie kwitnie

 
Czy warto sadzić stewarcję?

Jeśli masz w ogrodzie stanowisko słoneczne, ale zaciszne, z przepuszczalną, żyzną glebą i masz możliwość zadbać o odpowiedni odczyn podłoża i zabezpieczenie młodego krzewu przed mrozem - nie wahaj się posadzić stewarcji. To przepiękny krzew, który z pewnością doda uroku Twojemu ogrodowi.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Stewarcja kameliowata

    Stewartia pseudocamellia
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    107,95 zł
    Wyprzedane
  2. Stewarcja chińska

    Stewartia sinensis
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  3. Stewarcja piłkowana

    Stewartia serrata
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  4. Stewarcja kameliowata odmiana koreańska

    Stewartia pseudocamellia var. koreana
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    0,00 zł
    Atlas

Produkty 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko