Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Sosna wirginijska

Pinus virginiana
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
brak

Pinus virginiana

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30kg
Każda następna paczka zamówienia: 10 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Pinus virginiana Mill.
Gatunek endemiczny, naturalnie rosnący jedynie na wschodzie Stanów Zjednoczonych, od stanu Nowy Jork po Karolinę Południową. Występuje do wysokości 650 m n. p. m. na suchych wyżynach, skałach i na nieużytkach. Preferuje suche gleby gliniaste, ale można ją spotkać także na niemal jałowych piaskach i żwirach. W swoim rejonie występowania jest dominującą sosną na małych i średnich wysokościach. Roślina pionierska, często jako pierwsza zasiedla ugory i pogorzeliska. Ze względu na cienką korę i płytko zlokalizowane korzenie jest wrażliwa na pożary. Jest drzewem krótkowiecznym, średnio żyje 65-90 lat, praktycznie nie spotyka się okazów starszych niż 150 lat. Gatunek został przypisany do 6. strefy mrozoodporności USDA, co oznacza, że znosi mrozy do -23 st. C.
W dobrze nasłonecznionych miejscach często rośnie w formie krzewu, w towarzystwie drzew dorasta do 9-18 m wysokości, chociaż spotykano także okazy przekraczające 30 m. Średnica pnia w pierśnicy wynosi 30-50 cm. Pień często wykrzywiony lub pochylony. Koronę o nieregularnym kształcie tworzą długie, częściowo przewisające konary. Kora początkowo gładka, później łuszcząca się, czerwonawa, a u starych drzew gruba, szarobrązowa. Igły wyrastające po dwie z krótkopędu, o długości 4-8 cm i szerokości 1-1, 5 mm, skręcone, żółtozielone, utrzymują się na drzewie przez 3-4 lata. Szyszki o długości 4-7 cm, wąskojajowate, czerwonobrązowe, pozostają na drzewie nawet przez 5 lat.
Zamieszkujący rejony występowania sosny wirginijskiej Czirokezi wykorzystywali korę, igły i korzenie w leczeniu różnych dolegliwości, m. in. chorób układu pokarmowego, gorączki, reumatyzmu, hemoroidów, a także gruźlicy i innych choroby infekcyjnych, gatunek był także wykorzystywany w celach rytualnych. W czasach nowożytnych drewno sosny wirginijskiej było stosowane do zabezpieczania kopalń, w budowie linii kolejowych, a także do produkcji smoły i węgla drzewnego. Obecnie gatunek bywa uprawiany na choinki, a drewno jest przeznaczane do produkcji miazgi drzewnej.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Sosna wirginijska
Twoja ocena