Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Sosna smołowa (Pinus rigida)

Niezwykle oryginalny i interesujący gatunek, cechujący się przede wszystkim bardzo dużą żywotnością:  siewki potrafią odrosnąć po zgryzaniu przez zwierzynę; igliwie odrasta po pożarze; zaś ścięte drzewo wytwarza odrośla korzeniowe. Pod względem regeneracji sosna smołowa nie ustępuje wierzbom.

Jest wolno rosnącym drzewem o jasnozielonych lub żółtozielonych igłach o długości ok. 9 cm, szorstkich w dotyku i lekko wygiętych. Szyszki jajowate, najczęściej kolaczaste. Ciekawostką jest cecha niespotykana u innych sosen, a mianowicie wyrastanie krótkopędów z igłami także na konarach, a nawet na pniu. Zielone pęczki igieł wyglądają, jakby z pnia wyrastały kępki drewna. 

Sosna smołowa jest gatunkiem pionierskim, przystosowanym do skrajnie trudnych warunków, zatem może rosnąć w każdej glebie. Doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie konieczne jest częste przycinanie (np. przydroża, zieleńce). Ze względu na oryginalność i niespotykane u innych roślin cechy, a przy tym po prostu dużą dekoracyjność, może stanowić atut niejednego ogrodu.

Pokaż mniej
Filtruj produkty

Produkty 2

na stronę
Ustaw kierunek malejący
 1. Sosna smołowa 'Ben Valet'
  Pinus rigida 'Ben Valet'
  44,00 zł
  W produkcji
 2. Sosna smołowa
  Pinus rigida
  sadzonki ukorzeniane
  21,00 zł
  Wyprzedane

Produkty 2

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko