Sosna Armanda

Pinus armandii
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Pinus armandii

Ten gatunek sosny pochodzi z zachodnich i środkowych Chin, Tajwanu oraz Birmy. Rośnie w górach na wysokości od 1000 do 3300 m n. p. m. Drzewo osiąga 20 – 30 m w Chinach, zaś w Europie dorasta do 15 – 20 m. W ogrodzie osiąga 4m wzrostu po 10 latach. Korona jest luźna, przejrzysta, z długimi gałęziami. Sosna Armanda ma długie igły 8 – 15 cm, po pięć w każdym „pęczku” (fachowa nazwa – krótkopęd). Igły są lekko zwisające, a niektóre lekko zgięte w pewnej odległości od nasady. Są jasnozielone. Zwykle opadają w drugim roku. Dlatego ten gatunek sosny ma bardzo egzotyczny wygląd. Jest drzewem dwupiennym tzn. ma dwa rodzaje osobników żeńskie i męskie. Szyszki osobnika męskiego są cylindryczne, wyprostowane lub zwisające, zaś szyszki osobnika żeńskiego są jajowate, latem zielone, zaś jesienią i zimą żółto-brązowe, długie nawet do 20 cm. Szyszki żeńskie mają grube łuski nasienne – stanowią dekorację zarówno latem, jak i zimą.

Uprawa: Sosna Armanda nie ma szczególnych wymagań glebowych. Preferuje gleby piaszczyste oraz ilaste, o odczynie kwaśnym. Wytrzymuje suszę i umiarkowane mrozy do minus 15 stopni na pewno, chociaż z doświadczenia wiadomo, że niektóre osobniki świetnie radzą sobie nawet na Mazurach.

Zastosowanie: Polecana jako drzewo o dekoracyjnym pokroju, wyróżniającym je od innych „typowych” sosen. Nadaje się również do dużych ogrodów, parków, zieleńców, gdzie dobrze prezentuje się na tle innych drzew.

Ciekawostki: Sosna Armanda ma duże nasiona bez skrzydełek (takich jak u naszej sosny pospolitej). Nasiona mają ok. 1 cm średnicy, więc są wielkości grochu. Można je smażyć lub gotować, ponieważ mają delikatny smak. Tak więc sadząc sosnę Armanda można mieć własnej produkcji orzeszki piniowe! Drewno tej sosny jest wykorzystywane w chińskim przemyśle meblarskim.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Sosna Armanda
Twoja ocena