Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Runianka - Pachysandra

Zimozielona krzewinka dorastająca do 20-30 cm wysokości, tworząca zielone, zwarte kobierce. Rodzaj runianka (Pachysandra) obejmuje 3 gatunki, w Polsce powszechnie uprawia się runiankę japońską (P. terminalis).

Jak wygląda runianka?

Runianka jest krzewinką o pokładających się pędach, które częściowo się wznoszą osiągając wysokość 20-30 cm. Na pędach, w okółkach wyrastają liście które mają podłużny kształt i są ząbkowane zwykle tylko w części szczytowej. Liście runianki są wiecznie zielone, skórzaste i błyszczące. 

Jak kwitnie runianka?

Kwiatostany runianki wyrastają na wierzchołkach pędów lub w kątach liści, są wzniesione. Na szczycie kwiatostanu znajdują się kwiaty męskie, a poniżej - kwiaty żeńskie. Jedne i drugie kwiaty są drobne i mają kolor biały lub kremowy. Kwiaty runianki delikatnie pachną. Runianka kwitnie wczesną wiosną, najczęściej w kwietniu lub maju. W sprzyjające lata roślina wytwarza owoce w postaci białych, kulistych pestkowców. 

Jakie są wymagania runianki?

Runianka jest szybko rosnącą i łatwą w uprawie rośliną. W dobrych warunkach może być nadto ekspansywna i może wymagać przycinania, które polega na usuwaniu podziemnych rozłogów, za pomocą których roślina się rozprzestrzenia. 

Runianka wymaga gleb wilgotnych i nie przesychających nadmiernie, ale też nie podmokłych. Najlepiej rośnie w półcieniu, znosi także głębszy cień. Jeśli podłoże jest dostatecznie wilgotne, może być sadzona także na stanowisku słonecznym. Zwykle zimuje bez szwanku, ale w mroźne, bezśnieżne zimy liście mogą ulec uszkodzeniu. Można temu zapobiec, zabezpieczając rośliny stroiszem lub agrowłókniną. Runianka po uszkodzeniach mrozowych zwykle jednak dobrze regeneruje i w krótkim czasie na nowo zarasta puste miejsca. 

Jakie jest zastosowanie runianki?

Runianka to doskonała, bezproblemowa roślina okrywowa, którą z powodzeniem można sadzić pod koronami drzew, pod skarpami lub przy północnej stronie budynku. W krótkim czasie tworzy zwarte i gęste, wyrównane dywany ciemnozielonych, błyszczących liści, dobrze zadarniając powierzchnię. Jest także dobrym “wypełniaczem” przestrzeni do obsadzania wyżej rosnących krzewów i małych drzewek tj. hortensje, formowane iglaki i drzewka na pniu. 

Odmiany runianki:

Runianka japońska ‘Green Carpet’ - szybko zadarniająca się odmiana

Runianka japońska ‘Green Sheen’ o liściach intensywnie błyszczących

Runianka japońska ‘Variegata’ o dwubarwnych, zielono-białych liściach

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Runianka japońska 'Variegata'

  Pachysandra terminalis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  9,00 zł
  Dostępny
 2. Runianka japońska

  Pachysandra terminalis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  82%
  15,99 zł
  Wyprzedane
 3. Runianka japońska 'Green Sheen'

  Pachysandra terminalis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  95%
  10,50 zł
  W produkcji
 4. Runianka japońska 'Green Carpet'

  Pachysandra terminalis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  10,50 zł
  W produkcji

Produkty 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko