Sezon rozpoczęty! Rośliny wysyłamy w 3 dni robocze :)

Porzeczka - Ribes

Porzeczki to krzewy występujące przede wszystkim w klimacie umiarkowanym oraz w strefie międzyzwrotnikowej półkuli północnej. Rodzaj porzeczka (Ribes) obejmuje prawie 200 gatunków, z czego kilka rośnie dziko w Polsce. 

Porzeczki są uprawiane przede wszystkim jako krzewy owocowe, rodzące smaczne i bardzo zdrowe owoce w kolorze czarnym, czerwonym i białym. Do rodzaju porzeczek należy także agrest. 

Kilka gatunków porzeczek jest także uprawianych jako krzewy ozdobne, przede wszystkim dla atrakcyjnych, barwnych kwiatów. 

Jak wyglądają porzeczki ozdobne?

Są to krzewy dorastające do 2-3 m wysokości o pokroju wzniesionym i pędach wyprostowanych, z wiekiem rozkładających się na boki. Liście porzeczek są sezonowe, pojedyncze, klapowane. Kwiaty zebrane w zwisające grona w kolorze (zależnie od gatunku i odmiany) od kremowego poprzez żółty aż do bordowego. Owocem porzeczki jest soczysta jagoda o kolorze zależnym od gatunku i odmiany. 

Jakie wymagania mają porzeczki ozdobne?

Porzeczki ozdobne mają umiarkowane wymagania glebowo-klimatyczne i dobrze rosną na niemal każdej glebie. Na słabszych, suchych i mniej zasobnych glebach krzewy mają mniejsze rozmiary i słabiej kwitną i owocują, ale zwykle przeżywają. Uprawiane w Polsce gatunki charakteryzują się dobrą mrozoodpornością i nie wymagają zabezpieczeń na zimę. 

Jakie jest zastosowanie porzeczek ozdobnych?

Krzewy porzeczek ozdobnych są sadzone jako solitery oraz w grupach, a najczęściej w formie żywopłotów. Są szczególnie cenione w ogrodach naturalistycznych, ponieważ mają duży pozytywny wpływ na ekosystem, dostarczając pokarmu licznym owadom, w tym owadom zapylającym. Owoce porzeczek są przysmakiem dla wielu gatunków drobnych zwierząt. 

Najczęściej uprawiane porzeczki ozdobne:

 • Porzeczka złota - krzew dorastający do 2 m o złotożółtych kwiatach i czarnych, jadalnych i smacznych owocach. Stosowana jako podkładka pod pienne formy porzeczek
 • Porzeczka krwista 'Pulborough Scarlet' - ozdobna z obfitych, ciemnoróżowych kwiatów. Dorasta do 2-2,5 m wysokości
 • Porzeczka krwista 'King Edward VII' - kwitnąca bardzo obficie odmiana o purpurowych kwiatach. Dorasta to 1,5-2 m wysokości
 • Porzeczka alpejska - dorastający do 2 m wysokości gęsty krzew, atrakcyjnie przebarwiający się jesienią
 • Porzeczka alpejska 'Schmidt' - odmiana niższa i bardziej zwarta niż gatunek, o pokroju wyprostowanym. Dorasta do 1-1,5 m wysokości. Doskonała na żywopłoty
Pokaż więcej
Pokaż mniej

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Porzeczka alpejska

  Ribes alpinum
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  19,95 zł
  Dostępny

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko