miłorząb dwuklapowy

Reliktem czyli żywą skamieliną jest także miłorząb dwuklapowy (chiński) - Gingko biloba. Miłorzęby były rozpowszechnione na Ziemi przed milionami lat, szczególnie licznie występowały w mezozoiku. Należy do gromady nagozalążkowych tak jak wszystkie drzewa i krzewy iglaste (a także np. przęśle i sagowce) dlatego można spotkąć się ze stwierdzeniem, że miłorząb należy do drzew iglastych. 

miłorząb dwuklapowy liścieMiłorząb dwuklapowy 'Beijing Gold'

Naturalnie występuje jedynie we wschodnich Chinach, w górach prowincji Zhejiang, ale już od XI w. jest uprawiany także w Japonii i Korei. Obecnie bardzo popularny na całym świecie jako bardzo dekoracyjne, a przy tym odporne drzewo parkowe. Główne walory miłorzębu to regularny pokrój i liście o nietypowym kształcie, które jesienią przepięknie przebarwiają się na żółto. Popularne są także liczne odmiany miłorzębu, także karłowe, nadające się do mniejszych ogrodów, a nawet do uprawy w pojemnikach. Miłorząb chiński jest także na bardzo dużą skalę uprawiany do celów medycznych, ponieważ jego liście zawierają substancje o właściwościach leczniczych. 

Miłorząb jest rośliną dwupienną, to znaczy, że występują osobniki męskie i żeńskie. Rośliny żeńskie są mniej pożądane, ponieważ wytwarzane przez nie nasiona otoczone są osnówką, która rozkładając się, pachnie bardzo nieprzyjemnie. Z tego powodu znacznie bardziej popularne są odmiany męskie.

miłorząb dwuklapowy marikenMiłorząb dwuklapowy 'Mariken'