miłorząb dwuklapowy

Reliktem czyli żywą skamieliną jest także miłorząb dwuklapowy (chiński) - Gingko biloba. Miłorzęby były rozpowszechnione na Ziemi przed milionami lat, szczególnie licznie występowały w mezozoiku. Należy do gromady nagozalążkowych tak jak wszystkie drzewa i krzewy iglaste (a także np. przęśle i sagowce) dlatego można spotkąć się ze stwierdzeniem, że miłorząb należy do drzew iglastych. 

miłorząb dwuklapowy liścieMiłorząb dwuklapowy 'Beijing Gold'

Naturalnie występuje jedynie we wschodnich Chinach, w górach prowincji Zhejiang, ale już od XI w. jest uprawiany także w Japonii i Korei. Obecnie bardzo popularny na całym świecie jako bardzo dekoracyjne, a przy tym odporne drzewo parkowe. Główne walory miłorzębu to regularny pokrój i liście o nietypowym kształcie, które jesienią przepięknie przebarwiają się na żółto. Popularne są także liczne odmiany miłorzębu, także karłowe, nadające się do mniejszych ogrodów, a nawet do uprawy w pojemnikach. Miłorząb chiński jest także na bardzo dużą skalę uprawiany do celów medycznych, ponieważ jego liście zawierają substancje o właściwościach leczniczych. 

Miłorząb jest rośliną dwupienną, to znaczy, że występują osobniki męskie i żeńskie. Rośliny żeńskie są mniej pożądane, ponieważ wytwarzane przez nie nasiona otoczone są osnówką, która rozkładając się, pachnie bardzo nieprzyjemnie. Z tego powodu znacznie bardziej popularne są odmiany męskie.

miłorząb dwuklapowy marikenMiłorząb dwuklapowy 'Mariken'

Polecamy dla Ciebie
 1. Miłorząb dwuklapowy
  Ginkgo biloba
  21,00 zł
 2. Miłorząb dwuklapowy 'Beijing Gold'
  Ginkgo biloba 'Beijing Gold'
  52,00 zł
 3. Miłorząb dwuklapowy 'Mariken'
  Ginkgo biloba 'Mariken'
  49,00 zł
 4. Miłorząb dwuklapowy 'Pendula'
  Ginkgo biloba 'Pendula'
  44,00 zł
 5. Miłorząb dwuklapowy 'Saratoga'
  Ginkgo biloba 'Saratoga'
  52,00 zł
 6. Miłorząb dwuklapowy 'Tubifolia'
  Ginkgo biloba 'Tubifolia'
  49,00 zł