sosna limba stricta igły

Sosna limba jest iglastym, wiecznie zielonym drzewem z iglastym z rodziny sosnowatych. Znana również jako sosna szwajcarska, szwajcarska sosna kamienna, sosna Arolla, austriacka sosna kamienna lub po prostu sosna kamienna.

Wygląd rośliny

Korona limby jest regularna i gęsta, początkowo stożkowata, z wiekiem staje się cylindryczna lub spłaszczona, czasem o pokroju kolumnowym, zwłaszcza jeśli występuje w warunkach wysokogórskich. Poza górami korona o układzie walcowato-jajowatym lub jajowatym. Konary limby bardzo często sięgają niemal do ziemi. Końcówki konarów oraz konary umiejscowione w górnej części korony są wyraźnie wygięte ku górze, w środkowej części są rozpostarte poziomo, a w części dolnej nieco zwisają. 

Popularne odmiany sosny limba

Limba ma kilka odmian, które różną się od siebie wyglądem: 

  • Sosna limba 'David' - miniaturowa odmiana limby o kulistym, bardzo zwartym pokroju
  • Sosna limba 'Sartori' – wolno rosnąca odmiana o kolumnowym kształcie. 
  • Sosna limba 'Stricta' – jest odmianą karłową, po 10 latach wzrostu osiągającą zaledwie 2 m wysokości,.

Pochodzenie

Sosna limba wywodzi się prawdopodobnie z rejonów syberyjskich, gdzie naturalnie występuje blisko z nią spokrewniona sosna syberyjska. Limba mogła przetrwać zlodowacenia utrzymując swoje stanowiska w Alpach, skąd została przeniesiona na pozostałą część Europy przez lądolód. Powoli była wypierana przez inne gatunki drzew. Naturalnie występowała też w Sudetach.

Występowanie sosny limby

Sosna limba jest endemitem europejskim, oznacza to, że naturalnie rośnie tylko w Europie. Występuje na terenie Alp (Francja, Włochy, Szwajcaria, Austria, Niemcy) oraz na stanowiskach w wysokich partiach górskich od Tatr (Polska, Słowacja) po Karpaty Wschodnie (Ukraina, Rumunia).

sosna limba sartori Sosna limba 'Sartori'

Wymagania i warunki uprawy sosny limby

Jaka ziemia jest najlepsza dla sosny limby?

Sosna limba preferuje stanowiska z glebą przewiewną, żyzną i wilgotną. Jednocześnie toleruje stanowiska o glebach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla sosny limby?

Sosna limba lubi stanowiska słoneczne. Jest jednocześnie odporna na niskie temperatury oraz wiatr.  

Sadzenie sosny limby

Kiedy sadzić sosnę limbę?

Sosną limbę uprawianą w doniczkach można sadzić do gruntu w dowolnym terminie.

Gdzie posadzić sosnę limbę?

Sosna limba jest drzewem które nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych, odmiany karłowe idealnie nadają się do skalniaków, mogą być także uprawiane w dużych pojemnikach.  

Jak gęsto sadzić sosnę limbę?

Sosna limba najlepiej rośnie na stanowisku przestrzennym. Zaleca się sadzenie jej nie gęściej niż co 3-4 metry. 

Tempo wzrostu sosny limby

Sosna limba przyrasta bardzo wolno, po 10 latach osiąga niecałe 1,5 metra wysokości, po 50 latach dociera do 2–4 metrów. 

sosna limba igłySosna limba 'Bambino'

Kwitnienie sosny limby

Kiedy kwitnie sosna limba?

Limba kwitnie po raz pierwszy w wieku 60 lat. Chociaż zdarzają się okazy kwitnące po 25 latach. Jest gatunkiem jednopiennym, ale jej kwiaty są rozdzielnopłciowe. Szyszki żeńskie osiągają na początku nie więcej niż 1 cm długości, są sinozielone, czasem zielono-purpurowe i osadzone pionowo na krótkich szypułkach. Wyrastają pojedynczo lub po kilka obok pąków szczytowych. U nasady podparte są zielonymi łuskami, które posiadają brzegi o zabarwieniu czerwonawym lub przejrzystym. Łuski podczas kwitnienia są purpurowofioletowe, grube. Brzegi brązowawe. Sosna limba kwitnie raz na 2–3 lata. Zakwita na przełomie czerwca i lipca.

Jak pachnie sosna limba?

Kwiaty sosny są bezwonne, jednak liście wydzielają charakterystyczny „sosnowy” aromat po roztarciu. 

Liście sosny limby

Liście - igły -  pokryte są grubą skórką utworzoną z drobnych i grubościennych komórek. Są sztywne, żywo zielone i ostro zakończone. Wyrastają po 5 z krótkopędu. Osiągają od 5 do 9 cm długości i maksymalnie 1 mm szerokości, mają trójkątny przekrój.

Owoce sosny limby

Dojrzałe szyszki są jasnobrązowe, jajowate, o długości od 4 d0 10 cm i szerokości od 3,5 do 6 cm.

Pielęgnacja sosny limby

Kiedy przycinać sosnę limbę?

Sosnę limbę przycinamy w okolicy kwietnia i maja. Robimy to za pomocą sekatora, uważając by nie niszczyć starszych igieł. 

Jak ciąć sosnę limbę?

Sosna limba nie wymaga cięcia, można jednak stosować cięcie sanitarne (wycinanie suchych i chorych gałązek) oraz cięcie formujące, polegające w tym przypadku na usuwaniu pędów wychodzących poza oczekiwany obręb korony.

Podlewanie sosny limby

Sosnę himalajską podlewamy regularnie, by zapewnić jej stale wilgotne podłoże. Starsze drzewa dobrze znoszą krótkotrwałe okresy suszy.

Nawożenie sosny limby

Sosnę limbę nawozimy zgodnie z zasadami nawożenia iglaków. Robimy to na wiosnę, wybierając dedykowany nawóz do iglaków (sosen). Warto wybierać nawozy wieloskładnikowe. Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, albo mamy problem z zapamiętywaniem terminów nawożeń w czasie okresu wegetacyjnego, warto wykorzystać nawozy o przedłużonym działaniu. 

Przesadzanie sosny limby

Sosny nie lubią przesadzania, dlatego też nie powinno się tego robić. Powinno się posadzić ją od razu w miejscu docelowym. 

System korzeniowy sosny limby

Sosna limba, jak każda sosna, ma palowy system korzeniowy. Dzięki temu dobrze radzi sobie na piaszczystej ziemi. Korzenie sięgają do 1–2 metrów w głąb podłoża. 

sosna limbaSosna limba

Jakie odmiany sosny limby do ogrodu?

Limba jako drzewo wolno rosnące w każdej odmianie nadaje się do sadzenia w przydomowych ogrodach. 

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy sosny limby

Jak smakują orzeszki piniowe?

Orzeszki piniowe, czyli piniole to nasiona niektórych sosen, w tym sosny limby. Orzeszki piniowe dojrzewają po trzech latach od kwitnienia. Smakują podobnie do migdałów, z lekką leśną nutą. Piniole zawierają sporo tłuszczu - nawet do 60%. Zawierają także cenne białko, węglowodany, żywice,  witaminy z grupy B, wit. C a także związki mineralne - magnez, potas, miedź , cynk, mangan.

Dlaczego sosna limba usycha?

Najczęstszą przyczyną usychania sosny limby jest niedostateczne podlewanie. Należy pamiętać, że sosna ta preferuje ciągle wilgotne podłoże. Jeśli jednak utrzymujemy podłoże w odpowiednim stanie za usychanie może być odpowiedzialna choroba grzybowa. Wtedy należy wykonać odpowiedni zabieg środkiem grzybobójczym. 

Dlaczego sosna limba jest pod ochroną?

W niektórych krajach (m.in. w Polsce) limba podlega prawnej ochronie gatunkowej, a jej siedliska chronione są w parkach narodowych i obszarach Natura 2000. Jej ochrona wynika z ograniczonego zasięgu i niewielkiej ilości drzew zachowanych w naturalnym środowisku.