sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie to pełnia lata, która cieszy każdego ogrodnika. Kolorowe kwiaty hortensji, lilaki i budleje zachwycają swoimi kolorami. Prace wykonywane w ogrodzie są jeszcze bardziej przyjemne ze względu na pogodę i czas wakacyjnego odpoczynku pośród przydomowych ogrodów i nie tylko.

Ogólne prace w sierpniu w ogrodzie

  • W czasie upałów pamiętaj o Twoich naturalnych sprzymierzeńcach w walce ze szkodnikami - ustaw płytkie poidełka z wodą, z których mogą korzystać ptaki pożyteczne.
  • Jeśli chcesz dobrze przygotować rabaty pod przyszłoroczne nasadzenia, zasiej rośliny przeznaczone na nawóz zielony. O tej porze sieje się rośliny, które zostaną przekopane wiosną, np. żyto lub wykę ozimą.
  • Wilgotna i ciepła pogoda sprzyja chorobom grzybowym i wielu szkodnikom. Regularnie przeglądaj rośliny, aby w porę zastosować zabiegi ochronne.
  • Nie zapominaj o regularnym koszeniu trawnika latem. W przypadku dużej suszy trawę należy kosić nieco wyżej, a także wieczorem lub wczesnym rankiem obficie podlewać.
  • Regularnie przeglądaj swoje rośliny pod kątem chwastów. Jeżeli pojawiają się to obowiązkowo trzeba zająć się odchwaszczaniem rabat i innych nasadzeń, które dotyka problem chwastów. 
  • Chwasty, które nie posiadają nasion można wykorzystać na kompost.
  • Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem ziołowych rabat to sierpień jest doskonalym czasem na zebranie ich i rozpoczęcie suszenia. Zioła zepnij w pęczki i ułóż w zacienionym miejscu.
  • Przycinaj szybko rozrastające się rośliny wodne. Wyczyść filtry w oczku wodnym i usuń przekwitłe kwiatostany z roślin zdobiących akwen wodny w Twoim ogrodzie. Kontroluj odpowiedni poziom wody, podczas dużych upałów wodę należy napowietrzać.
  • W połowie sierpnia możesz już zastosować nawóz jesienny do trawnika.
  • W roślinach doniczkowych z tarasów i balkonów należy zrobić porządki.  Już nie nawozimy kwitnących gatunków, żeby mogły przejść w spokojny stan spoczynku. Oczyść rośliny z suchych i zgniłych liści.
odchwaszczanie Regularne odchwaszczanie to obowiązkowe działanie w ogrodzie w sierpniu

Prace w sierpniu w ogrodzie ozdobnym

  • Pamiętaj o regularnym przeglądzie roślin pod kątem występowania chorób i szkodników. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, usuń porażone części roślin lub zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin.
  • Byliny kłączowe: piwonie, maki wschodnie i kosaćce, które wymagają rozsadzenia, mogą być właśnie teraz dzielone i rozmnażane. Pamiętaj o ich obfitym podlewaniu po przesadzeniu.
  • Przełom sierpnia i września to najlepszy czas na przesadzanie krzewów i drzew iglastych. W tym okresie następuje intensywny rozwój korzeni, dzięki czemu zdążą one przed zimą się zakorzenić w nowym podłożu. Iglaki sadzone w tym terminie są mniej narażone na przesychanie zimą.
  • Ostatni raz w tym roku przytnij żywopłoty z roślin zrzucających liście na zimę. Pamiętaj, że regularne przycinanie wszystkich żywopłotów jest niezbędne, jeśli chcesz, aby były one zwarte i zagęszczone od samej ziemi.
  • W sierpniu możesz zebrać nasiona roślin, które bardzo rzadko pojawiają się w sprzedaży. Zbieraj je z roślin zdrowych, zbiory należy przeprowadzać w suche dni. Zebrane nasiona przechowaj do wiosny podpisane, w ciemnym, chłodnym i przede wszystkim suchym miejscu. Można je schować do papierowych kopert, co ułatwi organizację i podpisywanie.
  • Po posadzeniu drzew i krzewów iglastych należycie je podlewaj i zastosuj cieniowanie. Największe okazy polecamy okryć agrowłókniną, aby zmniejszyć parowanie wody z igieł, tym samym zapobiec przesuszeniu.
  • Sierpień w ogrodzie to doskonały czas na zasuszenie kwiatów wielu gatunków. Jest to bardzo dobry pomysł, aby w miesiącach jesiennych cieszyć się ich niepowtarzalną urodą. Najlepsze do takich zbiorów są rośliny jednoroczne, np. lawenda. Kwiaty należy ścinać na samym początku kwitnienia. Rośliny susz w miejscach pełnych cienia i chłodnych, związane w pęczki i skierowane kwiatami do dołu.
lawenda Lawenda jest dobrym wyborem do zasuszenia, między innymi dzięki oryginalnemu zapachowi

Prace w sierpniu w sadzie

  • Nisko - na wysokości ok. 5 cm - przytnij (skoś) truskawki i dokładnie je odchwaść. Możesz także zastosować niewielką dawkę nawozów. Dzięki temu w następnym roku powinny obficie owocować.
  • Wykonaj cięcie prześwietlające wiśni i czereśni, usuwając cienkie, zagęszczające koronę gałęzie. Gatunki te są podatne na raka bakteryjnego, dlatego rany po cięciu warto posmarować specjalnym preparatem.
  • Środek lata to odpowiedni termin okulizacji. Ten sposób rozmnażania drzew wydaje się skomplikowany, ale warto spróbować. Owoce z drzewka własnej produkcji smakują najlepiej!
  • U jabłoni warto przeprowadzić cięcie prześwietlające. Wycięcie lub skrócenie mocno rosnących jednorocznych pędów ułatwi dostęp światła i sprawi, że owoce będą lepiej wybarwione i słodsze.
  • W sierpniu jest odpowiedni moment na zbiory. Przed zaplanowanym zbiorem gruszek, winorośli, jabłek i śliwek usuń liście, które zacieniają grona, aby owoce dzięki słonecznemu światłu nabrały lepszego smaku i jednocześnie dojrzewały. Sierpień to także okres, w którym zbiera się borówki. 
  • Wykonaj cięcia prześwietlające krzewów owocowych takich jak agrest, porzeczka czerwona oraz biała. Należy wyciąć najstarsze, pięcio letnie pędy i te które są już bardzo słabe i krótkie oraz opadające na ziemię. 
  • Po zbiorze malin wytnij pędy przy ziemi, które już zaowocowały. Będzie to dobre działanie, zapobiegające rozprzestrzenianiu się szkodników, które właśnie na tych pędach lubią sobie urządzić siedlisko. Pozbądź się również pędów słabszych.
zbiory agrestu Sierpień to czas zbiorów

Sierpień to miesiąc letni i spokojniejszy. Pełen słońca i radosnych twarzy sadowników i pasjonatów ogrodów ozdobnych. Prace w ogrodzie w sierpniu są o wiele przyjemniejsze w  blasku zachodzącego słońca podczas podlewania lub po prostu, gdy w przerwie od ogrodowych obowiązków można się wygrzewać na pachnącej trawie. 

Okres wakacyjny to jeszcze nie czas na myślenie o jesiennych pracach pielęgnacyjnych. Przede wszystkim, oddaj się całkowicie pięknu natury. Korzystaj z uroków intensywnej zieleni, chłoń oczyma wspaniałe kolory bujnych kwiatostanów, przejdź się do lasu lub wyjedź nad jezioro. Może akurat podczas przyrodniczych wędrówek spotkasz ciekawy gatunek, który będzie idealny do Twojego ogrodu.