Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Najlepsze rośliny na żywopłot zimozielony szybko rosnący

żywopłot zimozielony szybkorosnący

Żywopłoty są obecnie stałym elementem wielu przydomowych ogrodów i ogródków. Wiele osób jednak chce mieć u siebie w krótkim czasie piękną zieleń nie tylko w trakcie lata. Właśnie dlatego decydują się na rośliny idealne na żywopłoty, które są zarówno szybkorosnące, jak i zimozielone.

Jakie rośliny wybrać na żywopłot zimozielony szybko rosnący?

  • żywotnik (tuja)
  • świerk
  • jałowiec
  • choina kanadyjska
  • ligustr jajolistny
  • laurowiśnia wschodnia
  • ostrokrzew Meservy
  • mahonia pospolita

Żywotnik (Tuja)

Najbardziej popularnymi roślinami na żywopłoty, nie tylko te zimozielone i szybkorosnące, są niezmienne żywotniki czyli tuje. Żywotnik zachodni 'Smaragd' o niezwykłej zielonej barwie w szmaragdowym odcieniu oraz żywotnik zachodni 'Brabant', którego gałązki lekko brązowieją zimą, są najczęściej wybieranymi odmianami. Oprócz nich w formie zimozielonego żywopłotu świetnie sprawdzi się odmiana ‘Aureospicata', której najmłodsze gałązki są żółte na końcach, pięknie kontrastując z pozostałymi, starszymi, w kolorze ciemnej zieleni.

Żywotnik (tuja) Tuja

Świerk

Zaraz obok tui, uznaniem ogrodników cieszą się świerki i w zależności od gatunku oraz odmiany, mogą tworzyć różnokolorowe żywopłoty. Na typowe, zielone przez cały rok, najlepsze będą świerki serbskie z płaskimi igłami ciemnozielonymi z wierzchu, a od spodu z dwoma jasnymi paskami. Równie przydatne są nasze, krajowe świerki pospolite z kłującymi i zielonymi igłami, które jednak mają bardzo dużye wymagania glebowe. Natomiast ciekawym wyborem mogą być świerki kłujące nazywane też srebrnymi ze względu na srebrzysto-szare zabarwienie igieł, które utrzymuje się przez cały rok. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na odmianę 'Blue Mountain' czy też  'Kaibab', które rosną bujnie i mają stosunkowo niewielkie wymagania glebowe.

Świerk kłujący 'Kaibab' Świerk kłujący ’Kaibab’

Jałowce

Spośród zimozielonych roślin na ten rodzaj żywopłotu sprawdzą się także różne gatunki jałowca. Dobrym wyborem będzie w tym wypadku jałowiec chiński 'Spartan' o miękkich w dotyku, soczyście zielonych pędach, kolumnowym pokroju i niewielkich wymaganiach siedliskowych. Nietypowym wyborem będzie natomiast jałowiec skalny 'Sky Rocket' o wyjątkowym, intensywnym niebieskoszarym zabarwieniu, który dorasta do czterech metrów i także dobrze znosi każde warunki glebowe.

Jałowiec skalny Jałowiec skalny 

Choina kanadyjska

Gatunek drzewa pochodzący z Ameryki Północnej o drobnych, silnie spłaszczonych igłach. Z uwagi na szybko wzrost i na to, że dobrze znosi przycinanie i formowanie, choina kanadyjska świetnie sprawdza się jako żywopłot zimozielony. Wymaga jednak specjalnych warunków, gdyż potrzebuje żyznej gleby i osłoniętych od wiatru miejsc.

Choina kanadyjska ‘Betty Rose’ Choina kanadyjska ‘Betty Rose’

Ligustr jajolistny

Gatunek ligustru pochodzące ze wschodniej Azji, dorastający do trzech metrów o liściach eliptycznych i zielonych. Podobnie jak odmiany zrzucające liście na zimę, ligustr jajolistny kwitnie pięknie na biało i rodzi małe, czarne owoce. Wybierając go na żywopłot warto zwrócić uwagę na jego odmiany  'Aureovariegatum' o zielonych liściach z żółtym brzegiem czy też 'Vicaryi', którego liście zabarwione są na żółto.

Ligustr jajolistny Ligustr jajolistny

Laurowiśnia wschodnia

Krzew pochodzący z rejonów Morza Czarnego i Azji Mniejszej, posiadający piękne, skórzaste i błyszczące w słońcu zielone liście. Ma średnie wymagania, gdyż lubi gleby piaszczyste i średnio wilgotne oraz miejsca zaciszne i półcieniste. Przy sprzyjających laurowiśnia wschodnia warunkach może kwitnąć nawet dwa razy do roku, ale jego białe kwiaty zebrane w grona nie pachną zbyt ładnie.

Laurowiśnia wschodnia ‘Cherry Brandy’ Laurowiśnia wschodnia ‘Cherry Brandy’

Ostrokrzew Meservy

Krzew ten występuje w kilku odmianach, które wymagają żyznych gleb i osłonięcia od wiatru. W formie żywopłotu sprawdzi się m.in. 'Blue Prince', czyli krzyżówka ostrokrzewu wyprostowanego i kolczastego, która ma sztywne, ciemnozielone liście i zabarwione na purpurowo pędy. Dorasta nawet do dwóch-trzech metrów, doskonale znosi cięcie i formowanie, ale jako odmiana męska nie rodzi typowych dla gatunku kulistych, czerwonych owoców. Podobna do niego jest odmiana męska ‘Blue Boy’, która również ma ciemnozielone liście, ale o silnie postrzępionych brzegach.

Natomiast dla osób chcących ożywić swój ogród nie tylko zimą polecamy odmianę 'Heckenblau'. Jej najmłodsze liście są czerwone, później stają się grube, skórzaste i ciemnozielone z odcieniem bordowym, by zimą od góry przybrać barwę fioletowogranatową a od spodu zielonobordową.

Ostrokrzew Meservy Ostrokrzew Meservy

Mahonia pospolita

Krzew, który swoje rodzime siedliska ma w Azji oraz w obu Amerykach i może osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Liście tej mahonii składają się z kilku sztywnych, skórzastych i ciemnozielonych  listków z kolczastymi ząbkami, przypominającymi liście ostrokrzewów. Jej miododajne kwiaty, pojawiające się późną wiosną, są żółte, a jesienią wykształcają się z nichciemnofioletowe, kuliste owoce. Najlepiej sprawdza się na żywopłoty nieformowane, jest jednak wrażliwa na wiatry i najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych i ocienionych.

Mahonia pospolita Mahonia pospolita

Podsumowanie

Roślin na żywopłot, który także zimą pozostanie dekoracyjny, jest całkiem sporo. Do wyboru są gatunki mniej i bardziej wymagające, które idealnie sprawdzą się jako tradycyjnie i typowe, zielone przez cały rok żywopłoty, jak i takie, które niezależnie od miesiąca, wprowadzą dodatkową kolorystykę do ogrodu. Jednak to, które z nich finalnie zostaną zasadzone zależy od kompozycji czy możliwości, jakie są w danym ogrodzie. Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre rośliny wymagają specjalnych warunków.

Warto przeczytać:

 

← Poprzedni Następny →
Komentarz(y)
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko