
Październik jest miesiącem oznaczającym ostatni dzwonek przed nadchodzącą jesienną pogodą. Po długim okresie wegetacji przyroda powoli zaczyna usypiać. Jesienne chłody powodują coraz bardziej zamierające życie w ogrodach i na działkach. Październik to czas, w którym prace w ogrodzie różnią się od pozostałych miesięcy. Dowiedz się jak powinno się zadbać o piękny ogród w październiku.
Ogólne prace w październiku w ogrodzie
- Opadające z drzew liście doskonale nadają się do zabezpieczania na zimę roślin wrażliwych. Są też dobrym materiałem na kompost, który jest najlepszym nawozem w ogrodach przydomowych i na działkach.
- Przed jesiennym przekopywaniem gleby warto zastosować obornik lub nawozy mineralne zawierające potas i fosfor. Nie należy stosować nawozów azotowych, ponieważ azot jest bardzo łatwo wypłukiwany w głąb gleby. Stosowany jesienią azot nie tylko nie przyda się roślinom, ale także spowoduje zanieczyszczenie wód gruntowych.
- Przed nastaniem zimy oczyść i zabezpiecz wszystkie narzędzia i urządzenia używane w ogrodzie. Czyste, naoliwione i przetrzymywane w suchym pomieszczeniu, wiosną od razu będą gotowe do użycia.
- Na początku października użyj opasek lepowych na pniach drzew owocowych. Pomoże to w ograniczeniu liczby samic piędzika przedzimka, które przemieszczają się po pniu drzewa w górę, aby złożyć jaja w towarzystwie pąków zimowych.
- Październik to najlepszy okres na zwalczanie turkucia. Pod koniec miesiąca na roślinach, które najbardziej zostały dotknięte tym szkodnikiem zakop nawóz koński lub kompost. Zrób to na głębokości ok. 30 centymetrów. Zanim nadejdzie zima, owady znajdą w ciepłym nawozie schronienie i dzięki temu będzie można je wykopać razem z nim. Nawóz należy wykopać późną jesienią lub zimą i pozbyć się z niego turkuci.
- Uporządkuj rabaty przed nadejściem zimy i bardziej chłodnych dni. Jesienią warto przyciąć byliny, których pędy uschły, a liście opadły i działają na niekorzyść wyglądu ogrodu.
- Pozbądź się z ogrodu różnych niepotrzebnych śmieci. Przede wszystkim usuń chwasty. Jeżeli będzie ich mniej na rabatach w okresie zimowym to wczesną wiosną również ich ilość w ogrodzie będzie znikoma.
- Wyściółkuj glebę warstwą kory (ok. 5 centymetrów), dzięki temu korzenie roślin będą chronione przed niskimi temperaturami, a także wilgotność podłoża pozostanie w stałej wilgotności.
Prace w październiku w ogrodzie ozdobnym
- Skrzynki balkonowe, z których po przymrozkach trzeba usunąć rośliny sezonowe, można obsadzić roślinami zimotrwałymi, np. miniaturowymi iglakami lub trzmieliną Fortune`a o barwnych liściach, aby zdobiły także zimą.
- Krzewy o pokroju kulistym i kolumnowym, m.in. żywotniki, jałowce, cyprysiki, bukszpany, warto obwiązać sznurkiem, szczególnie starannie w górnej części. Taki zabieg chroni przed odkształcaniem się pędów pod ciężarem śniegu, co może trwale pogorszyć pokrój rośliny. Sznurki należy zdjąć dopiero wiosną, gdy minie ryzyko intensywnych opadów śniegu. Wybór sznurka w zielonym kolorze sprawi, że nie będzie on zbyt widoczny i nie wpłynie na dekoracyjność krzewu.
- Rośliny wrażliwe, pochodzące spoza naszego, umiarkowanego klimatu, mogą wymagać zastosowania osłon. Warto zabezpieczać także rośliny młode i świeżo posadzone, ponieważ zwykle są wrażliwsze niż rośliny dorosłe.
- Do ochrony drzew i krzewów dobrze nadaje się agrowłóknina. Atrakcyjnym, a przy tym ekologicznym rozwiązaniem, jest zastosowanie osłon lub tzw. chochołów ze słomy.
- Szczególnie starannie zabezpiecz szyjkę korzeniową i miejsce szczepienia - te miejsca są najbardziej wrażliwe na uszkodzenie.
Prace w październiku w sadzie
- W październiku możesz sadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem. Nawet pojawiające się przymrozki nie są przeciwwskazaniem. Dopiero zamarznięcie gleby uniemożliwia poprawne wykonanie nasadzeń.
- Usuń z drzew zaschnięte owoce (tzw. mumie) oraz owoce, które opadły i gniją pod drzewem. Spal je lub głęboko zakop, aby nie stały się źródłem zakażenia owoców w przyszłym roku.
- Październik jest czasem zbioru ostatnich owoców z drzew owocowych. Późne odmiany jabłoni, gruszy, śliwy i pigwy dobrze znoszą przechowywanie w chłodnym miejscu. Do przechowywania należy przeznaczyć rośliny dorodne, nieuszkodzone i w pełni zdrowe.
- Drzewka kupione z gołym korzeniem należy jak najszybciej posadzić, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać. Wokół drzewek sadzonych jesienią warto usypać kopczyk z ziemi, aby zabezpieczyć szyjkę korzeniową i system korzeniowy przed przemarznięciem.
- Na rynku pojawiają się drzewka i krzewy owocowe z gołym korzeniem. To najlepszy czas na wybór odpowiednich odmian i sadzenie.
- Przechowywanie owoców to bardzo ważna kwestia. Dokonuj na bieżąco przeglądu przechowywanych owoców, szczególnie gdy temperatury powietrza są wciąż wysokie. Pamiętaj o odpowiedniej wilgotności powietrza w miejscu przechowywania. Zbyt duża wilgotność sprzyja rozwijaniu się pleśni i znacznie wydłuża czas suszenia.
- Uprzątnij w sadzie opadnięte liście, a dzięki temu ograniczysz występowanie różnych chorób, a ochrona roślin będzie znacznie prostsza.
Październik to miesiąc, który zachwyca nas barwnymi kolorami rozpoczynającej się jesieni. Opadające liście, kasztany, popołudniowe ciepłe słońce i coraz chłodniejsze wieczory nadają ogrodom i działkom wyjątkowego klimatu, wyróżniającego się na tle innych miesięcy. Prace w ogrodzie są nieco mniej wymagające, niż w pozostałych miesiącach, ale owocem ich wykonania będzie dobrze zadbany i przygotowany ogród na sezon zimowy.
Październik w ogrodzie to czas, w którym wygodny leżak rozłożony nad oczkiem wodnym można zamienić na wygodny fotel w altanie lub na tarasie, z towarzystwem grubego ciepłego koca, ciepłej herbaty lub nalewki wykonanej z własnoręcznie zebranych owoców. Pamiętaj, że druga połowa października to najlepszy czas na sadzenie krzewów i drzew owocowych kopanych z gruntu. Ich obecność w ogrodzie da w przyszłości niesamowite efekty w postaci smakowitych i dojrzałych owoców, idealnych do samodzielnego wykonywania nalewek, dżemów, konfitur, soków i wielu innych pysznych przetworów, które będą umilać ogrodowy czas relaksu w innych miesiącach.