palce umarlaka

Spokojna przechadzka między drzewami i krzewami w naszej szkółce nabrała rumieńców, gdy spośród traw i zeszłorocznych liści wyłoniły się ciemne, nieco upiorne kształty. „Palce umarlaka” - czasem mrożące krew w żyłach, a na twarzach innych wywołujące sporą dawkę uśmiechu, zagościły u nas i czują się wyśmienicie.

Czym są „Palce umarlaka”?

Jest to bardzo popularny w naszym kraju grzyb, którego fachowa nazwa to próchnilec maczugowaty (Xylaria polymorpha). Należy do gatunku grzybów z rodziny próchnilicowatych. Łacińska nazwa polymorpha mówi nam o tym, że jest różnokształtny. Grzyb przybiera różne formy, ale najczęściej przyjmuje kształt przypominający ludzkie palce. Makabryczny kształt w połączeniu z ciemną barwą sprawiły, że potocznie jest on znany pod nazwą “palce umarlaka”. 

Występowanie

W Polsce jest pospolity, pojawia się głównie w lasach. Na świecie nie spotkamy go tylko w Afryce i na Antarktydzie. „Palce umarlaka” dojrzewają zwykle w okresie jesiennym, chociaż, jak widać, mogą się pojawiać nawet wczesną wiosną. Grzyb odżywia się martwymi, rozkładającymi się szczątkami innych organizmów. Najczęściej można go zaobserwować na korzeniach i pniach martwych drzew liściastych, również skrytych pod warstwą ściółki leśnej, stąd oryginalny efekt przypominający wyłaniające się spod ziemi palce. Poniżej prezentujemy próchnilca, który wyrósł w naszej szkółce.

Zdjęcia

palce umarlaka xylaria polymorpha Palce umarlaka przyjmują ciekawe kształty
palce umarlaka xylaria polymorpha Podziwianie ich z bliska jest ciekawym doświadczeniem
palce umarlaka xylaria polymorpha Na zbliżeniu można dostrzec fakturę grzyba
palce umarlaka xylaria polymorpha Wyróżniają się na tle ściółki leśnej
Polecamy dla Ciebie
 1. Ambrowiec amerykański
  Liquidambar styraciflua
  27,00 zł
 2. Jałowiec łuskowaty 'Blue Star'
  Juniperus squamata 'Blue Star'
  14,50 zł
 3. Jodła Frasera
  Abies fraseri
  19,00 zł
 4. Morwa czarna
  Morus nigra
  14,00 zł