palce umarlaka

Spokojna przechadzka między drzewami i krzewami w naszej szkółce nabrała rumieńców, gdy spośród traw i zeszłorocznych liści wyłoniły się ciemne, nieco upiorne kształty. „Palce umarlaka” - czasem mrożące krew w żyłach, a na twarzach innych wywołujące sporą dawkę uśmiechu, zagościły u nas i czują się wyśmienicie.

Czym są „Palce umarlaka”?

Jest to bardzo popularny w naszym kraju grzyb, którego fachowa nazwa to próchnilec maczugowaty (Xylaria polymorpha). Należy do gatunku grzybów z rodziny próchnilicowatych. Łacińska nazwa polymorpha mówi nam o tym, że jest różnokształtny. Grzyb przybiera różne formy, ale najczęściej przyjmuje kształt przypominający ludzkie palce. Makabryczny kształt w połączeniu z ciemną barwą sprawiły, że potocznie jest on znany pod nazwą “palce umarlaka”. 

Występowanie

W Polsce jest pospolity, pojawia się głównie w lasach. Na świecie nie spotkamy go tylko w Afryce i na Antarktydzie. „Palce umarlaka” dojrzewają zwykle w okresie jesiennym, chociaż, jak widać, mogą się pojawiać nawet wczesną wiosną. Grzyb odżywia się martwymi, rozkładającymi się szczątkami innych organizmów. Najczęściej można go zaobserwować na korzeniach i pniach martwych drzew liściastych, również skrytych pod warstwą ściółki leśnej, stąd oryginalny efekt przypominający wyłaniające się spod ziemi palce. Poniżej prezentujemy próchnilca, który wyrósł w naszej szkółce.

Zdjęcia

palce umarlaka xylaria polymorpha Palce umarlaka przyjmują ciekawe kształty
palce umarlaka xylaria polymorpha Podziwianie ich z bliska jest ciekawym doświadczeniem
palce umarlaka xylaria polymorpha Na zbliżeniu można dostrzec fakturę grzyba
palce umarlaka xylaria polymorpha Wyróżniają się na tle ściółki leśnej