Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Najpopularniejsze drzewa iglaste rosnące w Polsce

3833
świerk pospolity pędy

W Polsce świat przyrody jest bardzo interesujący i obfity w dużą ilość gatunków i odmian roślin. W jego skład wchodzą również lasy iglaste. Dowiedz się z poniższego artykułu, jakie są najpopularniejsze rodzime drzewa iglaste rosnące w Polsce.

Drzewa iglaste rosną na całym świecie, oczywiście najliczniej pojawiają się na obszarach o chłodniejszym klimacie. Mają one zwykle wąskie i sztywne igły lub łuski, nie wytwarzają prawdziwych kwiatów tylko szyszki i prawie wszystkie są zimozielone. 

Najpopularniejsze rodzime drzewa iglaste

Drzewa iglaste w naszej ojczyźnie stanowią bardzo duży procent wszystkich terenów leśnych. Są popularne nie tylko w naturalnych skupiskach, ale także jako rośliny ozdobne wykorzystywane w ogrodach i parkach. Oczywiście, nie może bez nich zabraknąć uroczego zimowego okresu świątecznego.

Do najpopularniejszych drzew iglastych w Polsce należą:

  • Sosna pospolita
  • Świerk pospolity
  • Sosna limba
  • Jałowiec pospolity
  • Cis pospolity
  • Sosna kosodrzewina
  • Modrzew europejski
  • Jodła pospolita

Sosna pospolita

sosna pospolita igły Sosna pospolita

Sosna jest drzewem rozpowszechnionym w całej Europie. Drzewostany z udziałem sosny zajmują 68% powierzchni naszych lasów. Zimozielona, osiągająca wysokość nawet 45 metrów. Jej pokrój jest stożkowy. Doskonale rośnie na glebach piaszczystych, gliniastych, przeciętnych ogrodowych i żyznych, przepuszczalnych. Roślina wieloletnia i mało wymagająca. Kwitnie w okresie od maja do czerwca i jest wykorzystywana w lecznictwie. Powszechnie znane są napary z sosny, olejki i syropy. Sosna pospolita doskonale nadaje się do nasadzeń uwzględniających rekultywacje biologiczne, do dużych parków i ogrodów, lasów przydomowych, ogrodów skalnych, a także do nasadzeń, dla których istotną kwestią jest docelowa wysokość drzew. 

Świerk pospolity

świerk pospolity pędy Świerk pospolity

Świerk pospolity to drzewo, które osiąga wysokość nawet 40 metrów. Jego naturalnym obszarem występowania jest środkowa i północna Europa. W Polsce pospolity na niżu i w górach. Korona świerku jest wysmuklona i charakterystycznie stożkowata. igły długości 1-2 centymetrów są sztywne i ciemnozielone. Świerk doskonale rośnie na glebach wilgotnych i świeżych, jak i kwaśnych i przeciętnych ogrodowych. Kwitnie w kwietniu i maju. Jest drzewem o właściwościach leczniczych. Młode gałązki i igły świerka zawierają bardzo dużą ilość witaminy C, a także są bogate w olejki lotne, kwasy organiczne i prowitaminę A. Drzewo polecane do ogrodów dużych, gatunek lasotwórczy stworzony do zalesień i przeznaczony na pozyskiwanie drewna. W pełni mrozoodporny.

Sosna limba

sosna limba Sosna limba

Sosna limba to kolejne duże drzewo iglaste, które osiąga wysokość około 20 metrów. W Polsce naturalnie rośnie tylko w Tatrach. Poza tym można ją spotkać wykorzystaną w różnego rodzaju nasadzeniach. Jest gatunkiem bardzo odpornym na choroby i szkodniki oraz mrozoodpornym. Limba znajduje zastosowanie jako drzewo ozdobne w parkach, ogrodach domowych i miejskich. Radzi sobie w cieniu i półcieniu, jest zimozielona i można ją sadzić na glebach, których pH wynosi od 6,1 do 7,2. Sosnę limbę znajdziemy w ogrodach orientalnych, formowanych, skalnych, a także lubiących interesujące formy bonsai tworzone z roślin iglastych.

Sprawdź także:

Jałowiec pospolity

jałowiec pospolity owoc Jałowiec pospolity

Gatunek drzewa iglastego rozpowszechniony w Polsce na terenie całego kraju. Głównie znany jako krzew ozdobny. Jest rośliną wieloletnią, która osiąga wysokość do 10 metrów, częściej można go spotkać w formie niższego krzewu. Jałowiec pospolity lubi sporą ilość światła, ale dobrze radzi sobie również w miejscach cienistych i pozbawionych sporych ilości wody. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Jest rośliną dwupienną o ostrych i kłujących igłach, Owocami jałowca są szyszkojagody, które można wykorzystywać w kuchni ze względu na ich ciekawy aromat i gorzkawo-słodki smak. Jałowca można stosować na niskie szpalery, w ogrodach nieregularnych, skalniakach dużych i małych, orientalnych, a także nasadzeniach miejskich.

Cis pospolity

cis pospolity igły Cis pospolity

Cis pospolity naturalnie porasta Europę, Azję Zachodnią i północną Afrykę, a w Polsce pojawia się w rejonach górskich i na niżu. Spotkać go można w lasach i na stromych zboczach. Jest rośliną wieloletnią, odporną na mrozy i susze. kwitnie od kwietnia do maja, a jego owoce są czerwone i dojrzewają we wrześniu i październiku. Cis dorasta do 15 metrów. Jego korona jest stożkowata, a u starszych egzemplarzy nieregularna. Cisy to rośliny długowieczne. Maksymalnie osiągają wiek 2-3 tysięcy lat. Interesujący gatunek znajdujący zastosowanie w ogrodach nieregularnych, , doskonały na zwarte szpalery, żywopłoty i ochronne ekrany. Można go także stosować jako wyróżniający się soliter w ogrodzie. 

Sosna kosodrzewina

sosna górska kosodrzewina Sosna kosodrzewina

Sosna kosodrzewina (górska) to rodzime drzewo iglaste znakomite do tworzenia form bonsai ulokowanych na zewnątrz budynków. Naturalnie występuje w rejonach górskich. Osiąga wysokość do 2 metrów. Można ją sadzić na stanowiskach słonecznych i ulokowanych w półcieniu i  na glebie, której pH wynosi od 6,1 do 7,2. Znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych, skalniakach, niskich żywopłotach iglastych, mniejszych ogrodach przydomowych, parkach, wrzosowiskach i nie tylko. Roślina o bardzo dobrej mrozoodporności. Zimozielona o intensywnym, ciemnozielonym kolorze igieł.

Modrzew europejski

modrzew europejski szyszki Modrzew europejski 

Modrzew europejski w Polsce upodobał sobie szczególnie obszary górskie. Spotkać go można w Tatrach, Pieninach, w Górach Świętokrzyskich i Beskidach. Drzewo długowieczne, charakteryzujące się jasnymi miękkimi igłami, które w przeciwieństwie do wielu iglaków opadają na zimę. Jego pokrój jest stożkowy. Osiąga wysokość do 40 metrów. Modrzewie dobrze rosną na glebach gliniasto-piaszczystych, przepuszczalnych i żyznych. Takie duże, oryginalne drzewo iglaste sprawdzi się w nasadzeniach naturalistycznych, rosnące pojedynczo jako soliter, w ogrodach miejskich  i parkach, a także szpalerach i żywopłotach. 

Jodła pospolita

jodła pospolita igły Jodła pospolita

Dorastające do ponad 40 metrów drzewo iglaste, którego pokrój jest stożkowy, a kora w pierwszych latach wzrostu gładka. Jodła pospolita jest rośliną długowieczną, ponieważ może rosnąć nawet ponad 500 lat. W Polsce można ją spotkać w środkowej i południowej części kraju. Lubi wilgotne powietrze, żyzną glebę i czyste powietrze. Kwitnie w kwietniu i maju. Młode, jednoroczne gałązki jodły pospolitej mają zastosowanie w zielarstwie. Z jej szyszek i igieł wytwarza się przydatny olejek. W branży kosmetycznej i farmaceutycznej można spotkać wiele kremów tworzonych na bazie wyciągów z jodły. Doskonała roślina do nasadzeń w dużych ogrodach, do tworzenia lasów i parków. Z pewnością będzie również doskonałym soliterem.

Przeczytaj także:

Podsumowanie

Rodzime drzewa iglaste w Polsce tworzą wiele skupisk leśnych z dominującym gatunkiem w postaci sosny pospolitej. W borach iglastych przez większą ilość roku występuje więcej cienia, niż intensywnego słońca, przez co niewiele w nich zwierząt i rozbudowanego przez rośliny runa leśnego. Wspomniane wcześniej najpopularniejsze drzewa iglaste w Polsce to gatunki, które możemy spotkać na co dzień podczas leśnych wędrówek, a także przechadzając się w pobliżu ogrodów domowych i działkowych oraz parków i nasadzeń miejskich.

Opracował: Tomasz Bielka

Wstecz Co to jest szczepienie roślin? Szczepienie drzew i krzewów ozdobnych krok po kroku
Następne Cztery pory roku w Szkółce
0 Komentarz(y)
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko