choroby drzew iglastych szkodniki

Iglaki rosnące w otoczeniu innych roślin dosyć rzadko są dotykane przez poważne choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że drzewo czy krzew zaczyna żółknąć lub tracić igły, dlatego warto wiedzieć jak rozpoznawać i leczyć choroby drzew i krzewów iglastych, a także jak im zapobiegać.

Wybrane choroby dotykające iglaki i ich zapobieganie

Fytoftoroza

Atakuje systemy korzeniowe roślin za pomocą grzybów z rodzaju Phytophthora. Powoduje gnicie korzeni i ich dużą niewydolność. Najczęściej atakuje cyprysik Lawsona, cis pospolity i niektóre jałowce. 

Jak zapobiegać i zwalczać? Odpowiednio przepuszczalna gleba i zapewnienie roślinom odpowiedniego przed posadzeniem stanowiska pod uprawę dla danej odmiany, pozwolą na zdrowy rozwój rośliny. Specjalistyczne środki chemiczne pomogą w pozbyciu się choroby, ale w przypadku całkowitego zamarcia rośliny, należy ją niezwłocznie usunąć, a glebę odkazić odpowiednią chemią.

Opieńka miodowa

Grzyb z rodzaju Armillaria, atakujący wiele gatunków. Rozwija się wokół pnia wyciętego drzewa, następnie przechodząc na rosnące obok. Jest grzybem, którego kapelusz osiąga średnicę od 30 do nawet 100 mm. Jego barwa zewnętrzna jest miodowożółta, z czasem bardziej ciemnieje i osiąga kolor intensywnego brązu z dobrze widocznymi plamami. 

Jak zapobiegać i zwalczać? Nie można dopuszczać do pozostawiania w ogrodach resztek drewna. Należy regularnie pozbywać się starych pni i innych rodzajów drewna z ogrodu. Pozostawione, mogą być doskonałym miejscem na rozwój opieńki i tym samym zaszkodzić wielu gatunkom w ogrodzie. Zainfekowane grzybem drewno powinno się niezwłocznie usunąć.

Rdza iglaków

Choroba polegająca na przebarwieniu igieł. Występuje na sosnach i jałowcach. Igły tych roślin zaczynają się przebarwiać, a następnie intensywnie żółknąć. Rdza jest widoczna w miejscach, w których równocześnie pojawiają się zarodniki pokryte białą barwą. Na jałowcach choroba pojawia się jako spulchnione nabrzmiałości z zarodnikami w kolorze rdzy. 

Jak zapobiegać i zwalczać? Aby zapobiegać pojawieniu się rdzy iglaków, należy unikać sadzenia blisko siebie wejmutki i porzeczki oraz gruszy i jałowca. Jeżeli zauważymy chorobę, chore miejsce należy usunąć. Pędy należy przycinać poniżej zainfekowanego miejsca, a następnie zniszczyć ucięty fragment. Miejsce cięć trzeba zabezpieczyć maścią ogrodniczą, a na końcu spryskać preparatem przeciwko rdzy iglaków.

Gruzłek cisa i świerka

Gruzłek jest patogenem atakującym cisy i świerki. Zdarza się, że dotyka również jodły i sosny, ale bardzo rzadko. Podatne na chorobę są rośliny o słabej kondycji spowodowanej suszą, chorobami systemów korzeniowych oraz mrozami. Objawami są brązowe, suche plamy, na których widoczne są skupiska grzyba o biało - pomarańczowej barwie. Czasem może się zdarzyć, że powierzchnia pnia pęka, a pędy mogą obumierać. 

Jak zapobiegać i zwalczać? Poprawna uprawa i pielęgnacja roślin danej odmiany pomoże utrzymać je w zdrowej kondycji, tym samym zmniejszając ryzyko pojawienia się choroby. W przypadku infekcji, należy pozbyć się chorej kory, a ranę na pniu zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Można również stosować opryski na całe drzewa.

Brunatna pleśń śniegowa

Choroba rozwijająca się z powodu długotrwałego okrycia śniegu. Najczęściej zagrażająca sosnom, jałowcom i świerkom. 

Jak zapobiegać i zwalczać? Żeby odpowiednio zapobiegać tej chorobie, po każdych dużych opadach śniegu, należy otrząsać z niego gałęzie roślin. Chore pędy usuwamy wiosną i opryskujemy iglaki przystosowanymi do nich środkami chemicznymi. 

Osutka iglaków

Jej objawami są żółte paski na igłach świerku, sosny i jodły, które następnie zmieniają się w brązowe i opadają. Osutka również powoduje obumieranie wierzchołków pędów jałowców. 

Jak zapobiegać i zwalczać? Aby zapobiegać chorobie, wykonujemy regularnie opryski przeciwko osutce w okresie wiosennym, letnim i jesienią. W przypadku pojawienia się choroby, dobrym pomysłem będzie potraktowanie gleby pod roślinami odpowiednim preparatem zwalczającym chorobę oraz dodatkowym opryskiem. Wszystkie pozostałości i uszkodzone części zaatakowanej chorobą rośliny należy spalić.

choroby drzew iglastych szkodniki Odpowiednie preparaty i opryski pomogą w zapobieganiu chorób.

Wybrane szkodniki dotykające iglaki

Szkodnikom iglaków sprzyjają gorące i wilgotne okresy letnie. Prewencyjnie należy unikać sadzenia roślin w okolicach, w których mogą lub występują szkodniki np. mszyce, ochojniki i przędziorki. Ciężko je dostrzec bez powiększenia, dlatego zawsze warto mieć w „ogrodowej apteczce” szkło powiększające. Wysysają soki z igieł i pędów, co powoduje ich obumieranie.

Jak zapobiegać i zwalczać? Przed rozpoczęciem sezonu, wczesną wiosną należy dokonać obserwacji roślin. Dobrym rozwiązaniem jest też podłożenie białego brystolu pod gałęzie i dzięki potrząsaniu sprawdzić, czy na naszych kartkach pojawią się szkodniki. W wypadku obecności szkodników stosujemy odpowiednie opryski owadobójcze i mocne strumienie wody, które pozwolą na pozbycie się problemu. 

Sprawdzone metody na szkodniki i choroby drzew iglastych

Zdarza się, że niechciane szkodniki są mało widoczne i mogą zostać niezauważone przed wystąpieniem poważnych uszkodzeń. Przede wszystkim należy dbać o poprawne utrzymywanie roślin zapewniając im odpowiednią cyrkulację powietrza oraz odpowiednie nawodnienie. Rośliny mogą cierpieć z powodu zbyt dużego nadmiaru wody lub suszy. W unikaniu chorób pomoże również działanie prewencyjne polegające na rozeznaniu jakie szkodniki występują w pobliżu. Z pewnością większa szansa na zagrożenie pojawia się w bardzo dużych skupiskach roślin, a także tych rosnących dziko. 

choroby drzew iglastych szkodniki Rośliny cierpią z powodu nadmiaru wody lub suszy.

Inne problemy dotykające drzewa i krzewy iglaste

Zdarza się, że iglaki cierpią nie tylko z powodu chorób i szkodników. Częstą przypadłością są również uszkodzenia mrozowe spowodowane brakiem wilgoci. Na skutek bardzo mroźnej zimy gleba pozostaje zamarznięta i korzenie nie mogą pobierać z niej wody podczas pierwszych dni wiosny. Roślinom szkodzą również suche i mroźne wiatry. 

Jak zapobiegać? Rośliny podatne na takie uszkodzenia polecamy wczesną wiosną cieniować za pomocą agrowłókniny, można również stosować odpowiednie preparaty odżywcze. Używajmy też jesiennych nawozów. Uszkodzone części roślin regularnie usuwajmy z ogrodów i działek.

Szkodniki i choroby drzew i krzewów iglastych są obecne ogrodach, parkach, lasach i na działkach. Aby rośliny rosły kolejne sezony poprawnie i w zdrowej kondycji zalecamy staranną profilaktykę oraz obserwacje gatunków, które uprawiamy.

choroby i szkodniki drzew iglastych Staranna profilaktyka pozwoli zapobiegać chorobom.