Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie to nie tylko cieplejsze dni i coraz mniejsza liczba dni do kolejnej, wyczekiwanej przez nas wiosny. W ciągu dnia jest coraz więcej światła i czasu, który możemy poświęcić na ogrodowe spacery i rozpocząć prace w ogrodzie.

Ogólne prace w lutym w ogrodzie

  • Już w drugiej połowie lutego można zająć się przygotowaniem szklarni do sezonu. Umyjmy dokładnie okna i stelaże z zimowych zabrudzeń oraz wyczyśćmy wszystkie sprzęty i doniczki, których będziemy używać do uprawy i pielęgnacji.
  • Jeśli gleba będzie już rozmarznięta, można przygotowywać ją do siewu wczesnych warzyw. Zgrabmy z niej zalegające suche liście i inne pozostałości po sezonie zimowym takie jak owoce czy gałązki. 
  • Pamiętajmy, że luty to ostatni moment na planowanie i przygotowanie planu przydomowego warzywniaka, a zatem jest to też działanie wymagane.
  • Przejrzyjmy na początku sezonu swoje ogrody i zastanówmy się nad ich uzupełnieniem o interesujące gatunki krzewów i roślin ozdobnych. Z pewnością każdy z nas ma w głowie jakiś wymarzony gatunek, który chciałby posadzić i pielęgnować. To wspaniały moment na zkładanie zamówień w szkółkach roślin, aby dostać na rozpoczęcie sezonu produkty, które nas interesują.
  • W lutym wszyscy miłośnicy ptaków mogą także rozmieszczać w swoich ogródkach budki lęgowe. Ptaki, które będą dokarmiane w naszym ogrodzie, przyzwyczają się do miejsca i z pewnością odwiedzą go jeszcze niejednokrotnie.
  • Pamiętajmy, że mimo występowania dużych mrozów, nie stosujemy w ogrodach soli. Jest szkodliwa dla roślin i powoduje ich zamieranie.
  • Jeżeli zima jest stosunkowo ciepła, uważajmy podczas ogrodowych eksploracji, ponieważ w lutym, na rabatach mogą się pojawić pierwsze kiełki cebulowych kwiatów kwitnących wiosną - na przykład krokusów, czy przebiśniegów.

 Kiełkujące rośliny - Prace w ogrodzie w lutymPamiętajmy, że podczas ciepłej zimy już w lutym mogą kiełkować pierwsze wiosenne kwiaty.

Prace w lutym w ogrodzie ozdobnym

  • Luty jest doskonałym miesiącem do zaplanowania tego, co w danym roku chcemy uzyskać w naszych ogrodach. Zastanówmy się, jakie rabaty i uprawy chcielibyśmy w danym roku osiągnąć. Poszukajmy interesujących gatunków roślin, które chcemy posadzić. Dobrym pomysłem będzie też zakup nasion i przegląd ogrodowych narzędzi, za pomocą których będziemy mogli przeprowadzić prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne i te, dotyczące uprawy.
  • Pamiętajmy o pierwszych cięciach krzewów i drzew, polegających na pozbyciu się chorych i suchych pędów. Pierwsze cięcia należy wykonywać tylko w czasie plusowych temperatur. Nie tnijmy gałęzi podczas mrozu. W lutym sprawdzajmy rośliny pod kątem chorób. Będzie to pomocne działanie w utrzymaniu zdrowego ogrodu przez pozostałą część roku.
  • Ważną kwestią jest również zapobieganie suszy fizjologicznej. Jeśli rozmrożenie gleby jest zauważalne na tyle, żeby miała możliwość pochłaniania wody, wówczas należy rozpocząć podlewanie roślin zimozielonych, a także krzewów i drzew iglastych. Podlewać też należy rośliny spędzające zimę w pojemnikach, ponieważ ich podłoże wysycha o wiele szybciej.
  • Luty to miesiąc, w którym pozostałe na trawnikach lodowe skorupy należy usuwać z powierzchni, gdyż mogą prowadzić do powstawania pleśni. Rozbijmy lodowo – śniegową skorupę i cieszmy się zdrowym, pozbawionym zbędnego balastu trawnikiem. Po mokrym, zaśnieżonym trawniku nie powinno się chodzić. Można to robić dopiero po obeschnięciu trawy w ogrodzie.
  • Dobrym pomysłem jest również przegląd przechowywanych kłączy, bulw i cebul. Sprawdźmy je pod względem zdrowotności i zainfekowane egzemplarze usuńmy, aby nie doprowadziły do zarażenia pozostałych.
  • W przypadku mrozów polecamy sprawdzić zabezpieczenia rozmieszczone wcześniej, lub założenie nowych, jeśli wymaga tego sytuacja. Kontrolujmy także ilości pokrywy śnieżnej na naszych roślinach. Jeśli jest ona zbyt duża, należy pamiętać o pozbyciu się białego puchu z gałęzi. Oczywiście nie kumulujemy dużych ilości śniegu na trawniku, ponieważ może to skutkować gniciem zielonej powierzchni.

Okrywanie roślin - Prace w ogrodzie w lutymSprawdźmy, czy zabezpieczenia przed mrozem nie wymagają poprawek. Jeśli coś jest z nimi nie tak, zadbajmy o ich ponowne, dobre umieszczenie, tak aby rośliny mogły być odpowiednio chronione.

Prace w lutym w sadzie 

  • Luty to miesiąc, w którym notuje się największe mrozy, a co za tym idzie – szkody mrozem spowodowane. Radykalne zmiany temperatur są dla roślin o wiele bardziej niebezpieczne, dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć przed ujemnymi temperaturami. Takie działanie pozwoli zadbać o dobrą kondycję roślin w przyszłych tygodniach.
  • Kontrolujmy stan pni drzew owocowych poddanych bieleniu. Może się zdarzyć, że intensywne opady deszczów oraz śniegu, zmyją białą warstwę i zabieg bielenia trzeba będzie powtórzyć. Do zabezpieczania pni przed wahaniami temperatur można również użyć maty, którą owiniemy drzewo.
  • Często w lutym zdarza się, że pojawiają się pierwsze oznaki ciepła i plusowe temperatury, przez co rośliny wznawiają swoje funkcje życiowe. Pnie drzew od słonecznej strony mogą się rozgrzewać nawet do 25-30 stopni! W wyniku tego możemy zaobserwować uszkodzenia roślin pojawiające się od południowej strony. Zaradzić temu można stosując wcześniejsze bielenie lub osłanianie pni włókniną lub kartonami.
  • W czasie lutowych wizyt w ogrodzie zwróćmy uwagę na szkodniki, takie jak myszy, czy zające. Dobrze przed rozpoczęciem sezonu sprawdzić, czy nie dobierają się nam do roślin. W razie zagrożenia, florę trzeba należycie zabezpieczyć przed niechcianymi gośćmi. Jak zaradzić gryzoniom za pomocą naturalnych rozwiązań? Wykorzystajmy śnieg, a konkretniej jego obfity opad pozostały w sadzie. Śnieg udeptujemy wokół pni drzewek owocowych, aby po zmrożeniu stał się twardą warstwą, uniemożliwiającą dostęp gryzoni do roślin.
  • Jeśli zauważymy, że pąki krzewów czarnej porzeczki są nienaturalnie nabrzmiałe, należy je usunąć. Taki objaw wskazuje, że pąki zostały zasiedlone przez wielkopąkowca porzeczkowego. Jest to szkodnik niewidoczny gołym okiem i czyni pąki porzeczki zupełnie bezwartościowymi.
  • Wykonajmy cięcie agrestu, malin i porzeczek. Jeśli pogoda jest wyjątkowo słoneczna, wykonajmy również cięcie na jabłoniach, gruszach i innych starych drzewach, wymagających odmłodzenia. Regularne przycinanie drzew owocowych będzie przyczyną dużych, a przede wszystkim zdrowych plonów w naszych sadach.

Rozmarznięta ziemia - Prace w ogrodzie w lutymSprawdzajmy regularnie czy gleba jest już rozmarznięta.

Drugi miesiąc w roku informuje nas, że do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny pozostało już niewiele. To właśnie podczas jego trwania, jest w ogrodzie naprawdę sporo pracy, którą trzeba wykonać, aby pozostała część nowego sezonu przebiegała bez większych komplikacji. Jest to okres pełen mniejszych i większych wyzwań ogrodowych, którym musimy stawić czoła, aby nasz wymarzony ogród pozostał miejscem przyjaznym oczom, a przede wszystkim odpowiednim dla uprawianych przez nas gatunków roślin. Powyżej przedstawiliśmy krótki poradnik o tym jakie prace wykonuje się w ogrodzie w lutym, także życzymy miłego czasu w ogrodowym zaciszu!

I pamiętajmy: Gdy w lutym śnieg i mróz stały, w lecie będą upały.