Luty w ogrodzie

Luty to nie tylko cieplejsze dni i coraz mniejsza liczba dni do kolejnej, wyczekiwanej przez nas wiosny. W ciągu dnia jest coraz więcej światła i czasu, który możemy poświęcić na ogrodowe spacery i rozpocząć prace w ogrodzie.

Ogólne prace w lutym w ogrodzie

 • Już w drugiej połowie lutego można zająć się przygotowaniem szklarni do sezonu. Umyjmy dokładnie okna i stelaże z zimowych zabrudzeń oraz wyczyśćmy wszystkie sprzęty i doniczki, których będziemy używać do uprawy i pielęgnacji.
 • Jeśli gleba będzie już rozmarznięta, można przygotowywać ją do siewu wczesnych warzyw. Zgrabmy z niej zalegające suche liście i inne pozostałości po sezonie zimowym takie jak owoce czy gałązki. 
 • Pamiętajmy, że luty to ostatni moment na planowanie i przygotowanie planu przydomowego warzywniaka.
 • Przejrzyjmy na początku sezonu swoje ogrody i zastanówmy się nad ich uzupełnieniem o interesujące gatunki krzewów i roślin ozdobnych. Z pewnością każdy z nas ma w głowie jakiś wymarzony gatunek, który chciałby posadzić i pielęgnować.
 • W lutym wszyscy miłośnicy ptaków mogą także rozmieszczać w swoich ogródkach budki lęgowe. Ptaki, które będą dokarmiane w naszym ogrodzie, przyzwyczają się do miejsca i z pewnością odwiedzą go jeszcze niejednokrotnie.
 • Pamiętajmy, że mimo występowania dużych mrozów, nie stosujemy w ogrodach soli. Jest szkodliwa dla roślin i powoduje ich zamieranie.
 • Jeżeli zima jest stosunkowo ciepła, uważajmy podczas ogrodowych eksploracji, ponieważ w lutym, na rabatach mogą się pojawić pierwsze kiełki cebulowych kwiatów kwitnących wiosną - na przykład krokusów, czy przebiśniegów.

 Kiełkujące rośliny - Prace w ogrodzie w lutymPamiętajmy, że podczas ciepłej zimy już w lutym mogą kiełkować pierwsze wiosenne kwiaty.

Prace w lutym w ogrodzie ozdobnym

 • Luty jest doskonałym miesiącem do zaplanowania tego, co w danym roku chcemy uzyskać w naszych ogrodach. Zastanówmy się, jakie rabaty i uprawy chcielibyśmy w danym roku osiągnąć. Poszukajmy interesujących gatunków roślin, które chcemy posadzić. Dobrym pomysłem będzie też zakup nasion i przegląd ogrodowych narzędzi, za pomocą których będziemy mogli przeprowadzić prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne i te, dotyczące uprawy.
 • Pamiętajmy o pierwszych cięciach krzewów i drzew, polegających na pozbyciu się chorych i suchych pędów. Pierwsze cięcia należy wykonywać tylko w czasie plusowych temperatur. Nie tnijmy gałęzi podczas mrozu. W lutym sprawdzajmy rośliny pod kątem chorób. Będzie to pomocne działanie w utrzymaniu zdrowego ogrodu przez pozostałą część roku.
 • Ważną kwestią jest również zapobieganie suszy fizjologicznej. Jeśli rozmrożenie gleby jest zauważalne na tyle, żeby miała możliwość pochłaniania wody, wówczas należy rozpocząć podlewanie roślin zimozielonych, a także krzewów i drzew iglastych. Podlewać też należy rośliny spędzające zimę w pojemnikach, ponieważ ich podłoże wysycha o wiele szybciej.
 • Luty to miesiąc, w którym pozostałe na trawnikach lodowe skorupy należy usuwać z powierzchni, gdyż mogą prowadzić do powstawania pleśni. Rozbijmy lodowo – śniegową skorupę i cieszmy się zdrowym, pozbawionym zbędnego balastu trawnikiem. Po mokrym, zaśnieżonym trawniku nie powinno się chodzić. Można to robić dopiero po obeschnięciu trawy w ogrodzie.
 • Dobrym pomysłem jest również przegląd przechowywanych kłączy, bulw i cebul. Sprawdźmy je pod względem zdrowotności i zainfekowane egzemplarze usuńmy, aby nie doprowadziły do zarażenia pozostałych.
 • W przypadku mrozów polecamy sprawdzić zabezpieczenia rozmieszczone wcześniej, lub założenie nowych, jeśli wymaga tego sytuacja. Kontrolujmy także ilości pokrywy śnieżnej na naszych roślinach. Jeśli jest ona zbyt duża, należy pamiętać o pozbyciu się białego puchu z gałęzi. Oczywiście nie kumulujemy dużych ilości śniegu na trawniku, ponieważ może to skutkować gniciem zielonej powierzchni.

Okrywanie roślin - Prace w ogrodzie w lutymSprawdźmy, czy zabezpieczenia przed mrozem nie wymagają poprawek. Jeśli coś jest z nimi nie tak, zadbajmy o ich ponowne, dobre umieszczenie, tak aby rośliny mogły być odpowiednio chronione.

Prace w lutym w sadzie 

 • Luty to miesiąc, w którym notuje się największe mrozy, a co za tym idzie – szkody mrozem spowodowane. Radykalne zmiany temperatur są dla roślin o wiele bardziej niebezpieczne, dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć przed ujemnymi temperaturami. Takie działanie pozwoli zadbać o dobrą kondycję roślin w przyszłych tygodniach.
 • Kontrolujmy stan pni drzew owocowych poddanych bieleniu. Może się zdarzyć, że intensywne opady deszczów oraz śniegu, zmyją białą warstwę i zabieg bielenia trzeba będzie powtórzyć. Do zabezpieczania pni przed wahaniami temperatur można również użyć maty, którą owiniemy drzewo.
 • Często w lutym zdarza się, że pojawiają się pierwsze oznaki ciepła i plusowe temperatury, przez co rośliny wznawiają swoje funkcje życiowe. Pnie drzew od słonecznej strony mogą się rozgrzewać nawet do 25-30 stopni! W wyniku tego możemy zaobserwować uszkodzenia roślin pojawiające się od południowej strony. Zaradzić temu można stosując wcześniejsze bielenie lub osłanianie pni włókniną lub kartonami.
 • W czasie lutowych wizyt w ogrodzie zwróćmy uwagę na szkodniki, takie jak myszy, czy zające. Dobrze przed rozpoczęciem sezonu sprawdzić, czy nie dobierają się nam do roślin. W razie zagrożenia, florę trzeba należycie zabezpieczyć przed niechcianymi gośćmi. Jak zaradzić gryzoniom za pomocą naturalnych rozwiązań? Wykorzystajmy śnieg, a konkretniej jego obfity opad pozostały w sadzie. Śnieg udeptujemy wokół pni drzewek owocowych, aby po zmrożeniu stał się twardą warstwą, uniemożliwiającą dostęp gryzoni do roślin.
 • Jeśli zauważymy, że pąki krzewów czarnej porzeczki są nienaturalnie nabrzmiałe, należy je usunąć. Taki objaw wskazuje, że pąki zostały zasiedlone przez wielkopąkowca porzeczkowego. Jest to szkodnik niewidoczny gołym okiem i czyni pąki porzeczki zupełnie bezwartościowymi.
 • Wykonajmy cięcie agrestu, malin i porzeczek. Jeśli pogoda jest wyjątkowo słoneczna, wykonajmy również cięcie na jabłoniach, gruszach i innych starych drzewach, wymagających odmłodzenia. Regularne przycinanie drzew owocowych będzie przyczyną dużych, a przede wszystkim zdrowych plonów w naszych sadach.

Rozmarznięta ziemia - Prace w ogrodzie w lutymSprawdzajmy regularnie czy gleba jest już rozmarznięta.

Drugi miesiąc w roku informuje nas, że do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny pozostało już niewiele. To właśnie podczas jego trwania, jest w ogrodzie naprawdę sporo pracy, którą trzeba wykonać, aby pozostała część nowego sezonu przebiegała bez większych komplikacji. Jest to okres pełen mniejszych i większych wyzwań ogrodowych, którym musimy stawić czoła, aby nasz wymarzony ogród pozostał miejscem przyjaznym oczom, a przede wszystkim odpowiednim dla uprawianych przez nas gatunków roślin.

I pamiętajmy: Gdy w lutym śnieg i mróz stały, w lecie będą upały.

Polecamy dla Ciebie
 1. Jabłoń 'Ananas Berżenicki'
  Malus domestica 'Ananas Berżenicki'
  21,00 zł
 2. Grusza 'Bonkreta Williamsa'
  Pyrus communis 'Bonkreta Williamsa'
  24,00 zł
 3. Jabłoń 'Szara Reneta'
  Malus domestica 'Szara Reneta'
  21,00 zł
 4. Grusza 'Faworytka' (Klapsa)
  Pyrus communis 'Faworytka'
  24,00 zł