tamaryszek czteropręcikowy kwiaty

Krzewy ozdobne to wieloletnie rośliny, które stanowić mogą estetyczną dekorację każdego ogrodu. Jako że nie są one zbyt wymagające w uprawie, nie wymagają dużego nakładu pracy.

Wygląd rośliny

Poszczególne krzewy ozdobne do ogrodu różnić mogą się od siebie zarówno wysokością, jak i wyglądem liści czy kwiatów.

Pochodzenie krzewów ozdobnych do ogrodu

Z krzewami ozdobnymi spotkać można się na niemalże każdym kontynencie naszego globu. Przykładowo, jaśminowce pochodzą z Eurazji i Ameryki Północnej, a dereń biały - ze wschodu Europy i wschodniej części Azji.

Popularne gatunki krzewów ozdobnych do ogrodu

  • Dereń biały - gatunek krzewu z rośliny dereniowatych. Osiąga wysokość do około 2 - 3 metrów. Dzięki intensywnie czerwonej barwie pędów, bardzo atrakcyjny także zimą.
  • Aronia czarnoowocowa - krzew z rodziny różowatych osiągający do 2 - 2,5 metra wysokości. Jego cechą charakterystyczną są granatowe jagody o aromatycznym, słodkawym miąższu.
  • Lilak - krzew liściasty z rodziny oliwkowatych z nagimi, wzniesionymi pędami i pojedynczymi, rurkowatymi kwiatami o intensywnym zapachu.
  • Bukszpan drobnolistny - długowieczny, zimozielony krzew o wolnym tempie wzrostu i gęstym, kulistym pokroju.

Występowanie krzewów ozdobnych do ogrodu

Krzewy ozdobne występują w różnych częściach świata - tak w Azji, jak i Europie, Afryce czy Ameryce Północnej.dereń biały elegantissima liścieDereń biały 'Elegantissima'

Wymagania i warunki uprawy

Jaka ziemia jest najlepsza dla krzewów ozdobnych do ogrodu?

Glebę należy dopasować do konkretnego gatunku krzewy ozdobnego. Najbardziej wymagające są rośliny długokwitnące, które preferują ziemię o kwaśnym odczynie. Do kategorii tej zalicza się między innymi magnolia czy hortensja. Jeżeli chodzi o rośliny preferujące zasadowy odczyn gleby,  jest to między innymi bukszpan wieczniezielony, dereń biały czy lilak pospolity. Znacząca część krzewów ozdobnych do ogrodu najlepiej czuje się na glebach mających odczyn obojętny.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla krzewów ozdobnych do ogrodu?

Warunki uprawy uzależnione są od danego gatunku krzewu ogrodowego. Do roślin cieniolubnych zalicza się między innymi bukszpan czy wawrzynek. W słońcu najlepiej czuje się natomiast hortensja bukietowa i azalia.

Sadzenie krzewów ozdobnych do ogrodu

Kiedy sadzić krzewy ozdobne do ogrodu?

Krzewy ozdobne liściaste uprawiane w pojemnikach można wysadzać do gruntu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. .

Gdzie posadzić krzewy ozdobne do ogrodu?

Przed posadzeniem krzewu ozdobnego, niezbędne będzie dokładne oczyszczenie oraz odchwaszczenie podłoża. Kolejny etap to przygotowanie dołu o wielkości umożliwiającej swobodne zmieszczenie się w nim korzeni. Podczas jego kopania zadbać powinno się o to, aby nie zmieszać żyznej, wierzchniej warstwy z podglebiem, które jest pozbawione próchnicy. Krzew umieścić należy w taki sposób, aby szyjka korzeniowa znajdowała się na poziomie terenu. Następnie zasypujemy całość urodzajną ziemią, udeptujemy glebę dookoła krzewu i podlewamy.

Jak gęsto sadzić krzewy ozdobne do ogrodu?

Odległość pomiędzy sadzonymi krzewami zależy przede wszystkim od ich rozmiarów, a w szczególności rozrastania się wszerz. Małe rośliny sadzić można co około 1-2 metry, większe - 2-3 metry.

Tempo wzrostu krzewów ozdobnych do ogrodu

Tempo wzrostu krzewów liściastych uzależnione jest od danego gatunku. Do najszybciej rosnących roślin tego typu zalicza się między innymi pęcherznica, jaśminowiec, budleja Dawida czy dereń biały.wiśnia wczesna kojou no majWiśnia wczesna 'Kojou no mai'

Kwitnienie krzewów ozdobnych do ogrodu

Kiedy kwitną krzewy ozdobne do ogrodu?

Termin kwitnienia krzewów ozdobnych do ogrodu zależy od konkretnej odmiany. Przykładowo, magnolia japońska kwitnie w kwietniu, lilak pospolity - w maju, bez czarny - w czerwcu, a budleja Dawida - w lipcu.

Jak pachną krzewy ozdobne do ogrodu?

Każdy z krzewów ozdobnych posiada swój indywidualny zapach. Osoby, którym marzy się intensywnie pachnący ogród, zdecydować mogą się na zasadzenie w nim jaśminowca wonnego, kaliny angielskiej czy lilaka pospolitego.

Liście krzewów ozdobnych do ogrodu

Liście poszczególnych krzewów ozdobnych różnić mogą się od siebie zarówno wielkością, jak i kształtem czy kolorem. Wyjątkowo efektownie prezentują się liście hortensji piłkowanej, wierzby całolistnej czy ostrokrzewu kolczastego.

Owoce krzewów ozdobnych do ogrodu

Krzewy ozdobne posiadające kolorowe owoce to świetny sposób na dekorację ogrodu. Jadalne owoce mają odmiany, takie jak czarny bez, głóg czy jarząb pospolity.

Pielęgnacja krzewów ozdobnych do ogrodu

Kiedy przycinać krzewy ozdobne do ogrodu?

Krzewy ozdobne przycinać powinno się między innymi wczesną wiosną oraz latem.

Jak ciąć krzewy ozdobne do ogrodu?

Wiosną warto wykonać cięcie sanitarne, która ma za zadanie utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Polega ono na usunięciu uszkodzonych oraz chorych pędów. Dodatkowo, warto wykonać cięcie prześwietlające, w trakcie którego wycinamy słabe i cienkie pędy oraz te które skierowane są do środka krzewu lub krzyżują się. Taki zabieg sprawi, że roślina będzie w stanie wydać nowe pędy, a jej owocowanie będzie znacznie bardziej obfite. Latem przeprowadzić można natomiast cięcie formujące, które ma za zadanie podkreślić walory estetyczne rośliny.

Podlewanie krzewów ozdobnych do ogrodu

Krzewy ozdobne do ogrodu podlewać powinno się co około 6-8 dni. Należy to robić obficie, używając około kilkunastu litrów wody na każdą z roślin. Pamiętać należy tutaj o tym, że zapotrzebowanie na nią zależy od konkretnego gatunku, fazy rozwoju oraz rodzaju gleby. Znacząca część krzewów ozdobnych dobrze znosi suszę, lecz są również gatunki wyjątkowo na nią wrażliwe. Zalicza się do nich między innymi lilak oraz jaśminowiec.

Nawożenie krzewów ozdobnych do ogrodu

Pierwsze nawożenie krzewów ozdobnych należy wykonać wiosną, najlepiej w połowie kwietnia, kiedy rośliny nie zaczęły jeszcze kwitnąć. Do tego celu najlepiej wykorzystać mieszanki wieloskładnikowe, zawierające wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie nawozów organicznych, tj. kompostu i dobrze przefermentowanego obornika. Należy unikać nawożenia roślin  świeżo posadzonych.

Przesadzanie krzewów ozdobnych do ogrodu

Krzewy ozdobne najlepiej przesadzać w październiku, kiedy opadną im liście. Niewielkie, młode rośliny przesadzać można także wczesną wiosną. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku roślin zimozielonych oraz iglaków. Najlepszy termin na ich przesadzanie to wrzesień. Jeżeli czynność tę wykona się zbyt późno, rośliny mogą nie zdążyć ukorzenić się w nowym miejscu przed nadejściem mrozów.

System korzeniowy krzewów ozdobnych do ogrodu

W znaczącej części przypadków, krzewy ozdobne do ogrodu mają mocno rozwinięty system korzeniowy.aronia czarnoowocowa owoceAronia czarnoowocowa

Jakie odmiany krzewów ozdobnych do ogrodu?

W ogrodzie wyjątkowo efektownie prezentować będą się odmiany krzewów ozdobnych, takie jak:

  • Wiśnia wczesna - roślina stanowiąca ciekawą odmianę dla typowych wiśni japońskich. Posiada ona piękne kwiaty w formie zwisających dzwoneczków.
  • Tamaryszek czteropręcikowy - estetycznie kwitnąca roślina o uroczych, drobniutkich kwiatach i igiełkowatych liściach, z silnie rozgałęzioną koroną opierającą się na krótkim pniu.
  • Lilak „Miss Japan” - krzew osiągający do 2 metrów wysokości z efektownymi, jasnoróżowymi kwiatami.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy krzewów ozdobnych do ogrodu

Czy krzewy ozdobne do ogrodu są trujące?

Do kategorii trujących krzewów ozdobnych do ogrodu zalicza się między innymi bukszpan wieczniezielony, cis pospolity oraz owoce bzu czarnego na surowo (po potraktowaniu wysoką temperaturą, owoce bzu czarnego są surowcem do pysznych i prozdrowonych soków i konfitur). .

Dlaczego krzewy ozdobne do ogrodu usychają?

Przyczyn usychania krzewów ozdobnych do ogrodu może być kilka. Zalicza się do nich między innymi aktualne warunki atmosferyczne, działanie szkodników, takich jak mszyce czy choroby grzybowe typu fytoftoroza.

Dlaczego krzewy ozdobne do ogrodu żółkną?

Żółknięcie krzewów ozdobnych do ogrodu związane może być z chorobami, takimi jak fytoftoroza, werticilioza czy antraknoza.