Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Przedsprzedaż drzew i krzewów owocowych rozpoczęta

Twoje zamówienie wyślemy po 6 października 2022 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony jest od pogody i kolejności zamówień).
Pozostałe rośliny wysyłamy na bieżąco w ciągu 1-2 dni od poniedziałku do czwartku.

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni

hortensje kwiaty

Niejeden zapalony miłośnik roślin i ogrodnictwa chciałby mieć ogród kwitnący od wiosny do jesieni. Nic prostszego! Kolorowy ogród pełen barw możesz osiągnąć sadząc polecane krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni. Jakie? Sprawdź w naszym artykule.

Ozdobne krzewy liściaste to najczęstszy gość ogrodów na całym świecie. Ich walory dekoracyjne cieszą oko wszystkich odwiedzających za sprawą kolorowych kwiatów, pięknych liści, różnych pokrojów i zapachów. Dodatkowo, kwitnące krzewy przyciągają motyle i owady chętnie korzystające z miododajności roślin.

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni

W Polsce dostępnych jest bardzo dużo ozdobnych krzewów. Wiele z nich to naprawdę ładne i kwitnące rośliny. Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie było pachnąco, kwitnąco i żywo to koniecznie musisz zwrócić uwagę na krzewy kwitnące od wiosny do jesieni. Ich kwiaty będą towarzyszyć roślinnym pędom przez długi okres czasu, dzięki czemu nie będziemy ograniczeni do ich podziwiania tylko wiosną lub w innych krótkich okresach czasu.

Do najpopularniejszych krzewów kwitnących od wiosny do jesieni należą:

Hortensje

hortensja kwiaty

Hortensje to krzewy o bujnych i kolorowych kwiatostanach, które tworzą niesamowitą atmosferę i zarazem ozdobę w ogrodzie. Ich kwiatostany mogą być kuliste, stożkowe lub nieco spłaszczone. Kwitną już od wczesnego lata lub późnej wiosny i stan kwitnienia trwa aż do jesieni. Warto wspomnieć, że hortensje, szczególnie bukietowa i krzewiasta są roślinami, które poradzą sobie bez problemu nawet w pełnym słońcu. Z kolei hortensja pnąca będzie doskonała na mury i miejsca ulokowane w cieniu. Krzew warto posadzić w ogrodzie ze względu na walory dekoracyjne, ciekawy pokrój i perfekcyjne współgranie z innymi gatunkami w kompozycjach ogrodowych.

Wiciokrzew Heckrotta

wiciokrzew kwiaty

Gatunek interesującego pnącza dorastający do 4m wysokości i 2m szerokości. Tempo wzrostu ma dość szybkie, ponieważ w ciągu roku przyrasta około 0,5m. Krzew długo kwitnący, wytwarzający wiele kwiatów lekko pachnących. Doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych, jest polecany na podpory i płotki. Jednymi z ciekawszych odmian krzewu są odmiany ‘Goldflame’ o ciemnoróżowych kwiatach oraz ‘American Beauty’ o różowo-kremowych. Ciekawa propozycja do nasadzeń przydomowych, na tarasy, patia, balkony, altany i ściany domów. Może być sadzony z wykorzystaniem płotków lub innych stelaży pasujących do uprawy roślin pnących. 

Wiciokrzew Henry’ego

Niesamowita odmiana wiciokrzewu, której jedną z większych zalet jest jego zimozieloność. Roślina bujnie rosnąca, osiąga do 4m wysokości, a roczne przyrosty potrafią osiągać nawet 2m. Lubuje się w glebach kwaśnych i niezbyt suchych. Trzeba na niego uważać przy silnych i długotrwałych mrozach, więc jeżeli sadzimy go na wschodzie kraju i regionach, którym doskwierają silne mrozy, należy wykorzystać agrowłókninę i go okryć na sezon zimowy. Kwiaty purpurowofioletowe, słabo pachnące. Wiciokrzew ten wytwarza również dekoracyjne fioletowe owoce, które dojrzewają późnym latem. Ważne jest regularne podlewanie rośliny, szczególnie w przypadku dużej suszy.

Lilak drobnolistny 'Superba'

lilak superba kwiaty

Barwny krzew dorastający do 1,5m wysokości. Jego pędy są cienkie, pokryte liśćmi o kształcie owalnym. Kwiaty odmiany ‘Superba’ mają kolor liliowo różowy, a w stanie zamkniętym różowo czerwony. Można je zaobserwować już w maju. Kwiaty są pachnące i trzymają się aż do września. Lilak trzyma się bardzo dobrze na glebach żyznych, średnio kwaśnych, a także lekko alkalicznych. Dobrze radzi sobie również w czasie suszy. Roślina polecana do małych ogrodów domowych i działkowych oraz do nasadzeń parkowych i alejowych. Odmiana odporna na warunki miejskie i zanieczyszczenia. Niewymagająca zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Powojnik wielkokwiatowy

powojnik kwiat

Powojniki to bardzo ładne krzewy lub byliny o różnych kolorach kwiatów. Można śmiało powiedzieć, że występują niemal we wszystkich kolorach. Niektóre z odmian mają również dekoracyjne owoce, które mogą ozdabiać na przykład ogrody zimowe. Kwiaty na powojniku wielkokwiatowym pojawiają się już na początku czerwca i kwitną aż do października! W naszym klimacie są wystarczająco mrozoodporne, a najlepiej rosną na glebach próchniczych, żyznych, stale umiarkowanie wilgotnych. Powojnik wielkokwiatowy wymaga dużo słońca. Polecamy sadzić je na mocno nasłonecznionych, południowych ekspozycjach, ponieważ w takich warunkach oświetleniowych będą dobrze rosnąć i również obficie kwitnąć.

Pięciornik krzewiasty

pięciornik kwiaty

Pięciornik krzewiasty należy do krzewów, dzięki którym ogród kwitnący od wiosny do jesieni  staje się prawdziwą paletą barw. Jest to niewysoki krzew liściasty, rzadko przekraczający 1,5m wysokości. Liście pięciornika są jasnozielone, a kwiaty żółte. Występuje również wiele odmian pięciornika o kolorach kwiatów od kremowego, przez różowy, a nawet ciemnopomarańczowy. Kwitnie od pierwszych dni lata, czasem jeszcze pod koniec wiosny, a kwiaty można zaobserwować nawet w listopadzie. Roślina o bardzo dobrej mrozoodporności, radząca sobie pośród zanieczyszczeń miejskich, odporna na suszę. 

Róże wielkokwiatowe

róża wielokwiatowa

Należąca do rodziny różowatych, bardzo bujnie kwitnąca. Krzew osiąga 2,5m wysokości i nawet 4m szerokości. Posiada hakowate kolce i długie pnące się pędy. Liście drobne, ciemnozielone i błyszczące. Jesienią przybierają pomarańczowoczerwoną barwę. Kwiaty są pięciopłatkowe i bardzo pachnące, zebrane w bujne kwiatostany. Róże posiadają również drobne owoce o średnicy wynoszącej zaledwie 0,5cm, są koloru czerwonego. Róże warto sadzić w ogrodach ze względu na ich przepiękne walory dekoracyjne i koloru kwiatów, których w zależności od odmian jest bardzo dużo. 

Róże okrywowe

Grupa róż, które swoimi drobnymi kwiatami przyozdabiają liczne ogrody domowe i miejskie. Cechuje je wzrost rzadko przekraczający 1,3m. Róże okrywowe zaczynają swoje kwitnienie w czerwcu i powtarzają je, aż do późnej jesieni. Dzięki temu są pożądane przez miłośników ogrodnictwa. Bardzo odporne na szkodniki i choroby, różniące się kolorem kwiatów w zależności od odmiany. Z pewnością są bardzo dobrym pomysłem na sadzenie w miejscach, którym jest potrzebna duża ilość żywych kolorów.

Lawenda wąskolistna

lawenda wąskolistna

Mały krzew uprawiany w wielu krajach na całym świecie ze względu na swoje liczne zastosowania. Dorasta do 50cm wysokości i tworzy zwarty pokrój dzięki swoim gęsto ułożonym, kwiecistym pędom. Kwiaty lawendy wąskolistnej mogą być białe, fioletowe, purpurowe lub o różnych odcieniach różu. Jej dodatkowym walorem ozdobnym jest fakt, że jako roślina miododajna, przyciąga sporo pszczół i motyli. Roślina wytrzymała i odporna, jednak podczas silnych mrozów wymaga okrycia na zimę. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i suchym. Wskazana do uprawy jest gleba przepuszczalna. Pięknie pachnie i jest polecana na rabaty, niskie żywopłoty i obwódki. Bardzo ładnie będzie się również prezentować jako soliter w mniejszych kompozycjach roślinnych - na przykład na skalniakach.

Budleja Dawida

budleja dawida kwiaty

Budleje nazywane są również motylimi krzewami ze względu na zdolność wabienia wielu motyli. Podłużne, kłosowe kwiatostany są niesamowitym walorem dekoracyjnym tej rośliny. W zależności od odmiany, kolor kwiatów może ulec zmianie. Budleja Dawida kwitnie bardzo długo, od początku lata, aż do późnych dni jesiennych. Jest to krzew, którego wysokość rzadko przekracza 2-2,5m. Budleje warto sadzić w miejscach reprezentacyjnych, aby cieszyły oczy gości odwiedzających ogród, a przede wszystkim domowników. Dobrym pomysłem jest wymieszanie odmian, aby stworzyć prawdziwą mieszankę kolorowych kwiatów. Uprawa budlei nie jest wymagająca. Najlepsze podłoże to gleba żyzna i przepuszczalna. Krzew dobrze znoszący krótkotrwałe susze, ale nie lubi zbyt obfitego i częstego zalewania korzeni.

Sprawdź również:

 • budleja dawida nanho blue
  Dlaczego Budleja Dawida nie kwitnie?

  Budleja Dawida to krzew, który przepięknie kwitnie. Spora ilość odmian zachwyca różnymi kolorami kwiatów, które przyciągają dużo barwnych i radosnych motyli. Budleja jest rośliną całkiem prostą w uprawie i pielęgnacji, lecz czasami może się zdarzyć, że pojawiają się problemy z jej kwitnieniem.

  Czytaj więcej »

Ogród kwitnący od wiosny do jesieni

Sprawne poruszanie się po gatunkach i odmianach roślin kwitnących może nam pozwolić na utworzenie wspaniałego, kwitnącego prawie cały rok ogrodu. W tym celu polecamy korzystać z kalendarza kwitnienia roślin i wziąć pod uwagę łączenie drzew, małych i dużych krzewów oraz bylin wraz ze wspomnianymi wcześniej roślinami. Takie działanie pozwoli uzyskać naprawdę interesujący kolorowy ogródek pełen motyli, kwiatów i uśmiechu odwiedzających, a przede wszystkim ogród kwitnący od wiosny do jesieni.

Podsumowanie

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni to rośliny, dzięki którym można uzyskać prawdziwe piękno kolorów. Gatunki i odmiany wymienione powyżej z pewnością pomogą w jego wykonaniu i dostarczą mnóstwo pozytywnej energii i radości.

Polecane dla Ciebie
 1. Budleja Dawida 'Nanho Blue'
  Buddleia davidii 'Nanho Blue'
  14,00 zł
 2. Budleja Dawida 'Pink Delight'
  Buddleia davidii 'Pink Delight'
  16,00 zł
 3. Budleja Dawida 'Royal Red'
  Buddleia davidii 'Royal Red'
  16,00 zł
 4. Budleja Dawida 'Flower Power'
  Buddleja davidii 'Flower Power'
  16,00 zł

← Poprzedni Następny →
Komentarz(y)
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko