Hortensja bukietowa Silver Dollar

Krzewy liściaste to niezwykle zróżnicowana kategoria roślin, które cieszą oko przez okrągły rok. Znakomicie prezentują się one zarówno w przydomowych ogrodach, jak i parkach czy na skwerach.

Wygląd rośliny

Kategoria, jaką są krzewy liściaste, obejmuje zarówno krzewy ozdobne, których cechą charakterystyczną są efektowne liście lub kwiaty oraz krzewy owocowe, na bazie których przygotowywać można wiele różnych przetworów. Wyjątkowo estetycznie prezentują się one jesienią, kiedy to ich liście zmieniają barwę na czerwoną i żółtą. Część krzewów liściastych najlepiej wygląda w pojedynkę, inne stanowić mogą dobre tło dla nieco niższych krzewów i kwiatów.

Pochodzenie krzewów liściastych

Krzewy liściaste rosną w niemalże każdym zakątku naszego globu. Przykładowo, magnolia wywodzi się z Azji i Ameryki Północnej i Południowej, dereń rozłogowy - z Ameryki Północnej, a wierzba płożąca - z Europy.

Popularne gatunki krzewów liściastych

 • Hortensja bukietowa - okazały krzew, który osiąga do 2 metrów wysokości. Posiada on duże, liście oraz okazałe, przeważnie stożkowate kwiatostany składające, początkowo białe, z miarę kwitnienia lekko różowiejące .
 • Żylistek wysmukły - krzew o przepięknych, białych kwiatach, które wiosną bardzo obficie pokrywają całą roślinę
 • Dereń rozłogowy - krzew o wysokości do 2,5 metra. Posiada jajowate, ciemnozielone liście, które jesienią zabarwiają się na czerwono. Jego owocem jest biały pestkowiec.
 • Bukszpan drobnolistny - długowieczny, zimozielony krzew, który posiada błyszczące, jasne liście. Bardzo dobrze nadaje się do formowania niskich żywopłotów.

Występowanie krzewów liściastych

Z krzewami liściastymi spotkać można się na niemalże każdym kontynencie naszego globu. Rosną one w strefie zarówno umiarkowanie ciepłego klimatu, jak i tropikalnego czy podzwrotnikowego. Krzewy liściaste dobrze dopasowują się do warunków atmosferycznych panujących w Polsce.Dereń rozłogowy Budd's Yellow liścieDereń rozłogowy 'Budd's Yellow'

Wymagania i warunki uprawy krzewów liściastych

Jaka ziemia jest najlepsza dla krzewów liściastych?

Znacząca część krzewów liściastych rośnie dobrze w glebie uniwersalnej - przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, próchniczej, żyznej, o lekko kwaśnym odczynie. Niektóre gatunki wymagają jednak specyficznych warunków. Przykładowo, dereń rozłogowy sadzony powinien być w glebie wilgotnej, żyznej, ciężkiej, gliniastej, o pH od obojętnego po zasadowy. Magnolia najlepiej czuje się na średnich glebach piaszczysto - gliniastych, dobrze przepuszczalnych, o pH w okolicy obojętnego. Spotkać można się także z krzewami liściastymi, które preferują piaszczyste, lekkie, przepuszczalne, szybko przesychające gleby o lekko kwaśnym pH. Do tej kategorii zalicza się między innymi janowiec.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla krzewów liściastych?

Każdy z krzewów liściastych posiada inne preferencje, jeżeli chodzi o warunki uprawy. Znacząca część roślin tego typu wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Rośliny, które nie są w pełni odporne nas mróz, sadzić powinno się w miejscach osłoniętych i zacisznych.

Sadzenie krzewów liściastych

Kiedy sadzić krzewy liściaste?

Krzewy liściaste rosnące w pojemnikach można sadzić niemal przez cały rok, o ile gleba nie jest zamarznięta. Rośliny sadzone latem lub późną wiosną w razie wystąpienia upałów lub dłuższych okresów suszy będą wymagać regularnego i intensywnego podlewania w pierwszym roku po posadzeniu.

Gdzie posadzić krzewy liściaste?

Przed rozpoczęciem sadzenia krzewów liściastych, najbliższy teren należy oczyścić z chwastów, które konkurują z nimi zarówno o wodę, jak i składniki pokarmowe oraz światło. Dół, w którym znajdować będzie się roślina powinien być nieco większy od bryły korzeniowej. Jeżeli gleba w danym miejscu jest uboga, należy wykopać nieco większy i szerszy dół, a ziemię przeznaczoną do jego wypełnienia wzbogacić lepszą glebą, np. czarnoziemem lub ziemią uniwersalną kupowaną w workach..

Jak gęsto sadzić krzewy liściaste?

To, w jakiej odległości od siebie powinny być posadzone krzewy liściaste, zależy w szczególności od tego, na ile dany gatunek rozrasta się wszerz. Odległości pomiędzy dużymi roślinami wynosić powinny około 2 - 3 metry. W przypadku średnich i małych, najlepiej by były równe ich wysokości.

Tempo wzrostu krzewów liściastych

Tempo wzrostu krzewó liściastych uzależnione jest od danego gatunku. Do najszybciej rosnących roślin tego typu zalicza się między innymi tulipanowca amerykańskiego czy czeremchę pospolitą.żylistek wysmukły variegataŻylistek wysmukły 'Variegata'

Kwitnienie krzewów liściastych

Kiedy kwitną krzewy liściaste?

Znacząca część krzewów liściastych kwietnie wiosną. Do kategorii tej zalicza się między innymi magnolia gwiaździsta, pigwowiec czy jaśminowiec. Latem kwitnie między innymi pęcherznica kalinolistna i ketmia, a zimą - oczar i kalina bodnantska.

Jak pachną krzewy liściaste

Każde z drzew liściastych posiada swój własny, indywidualny zapach. Do najintensywniej pachnących roślin tego typu zalicza się między innymi jaśminowiec, lilak, kalina, woskownica.

Liście krzewów liściastych

Wygląd liści krzewów liściastych uzależniony jest od odmiany. Przykładowo, bukszpan drobnolistny ma drobne, ciemnozielone liście, lilak - całobrzegie, a dereń rozłogowy - jajowate, z widocznym unerwieniem.Wiele odmian krzewów liściastych posiada liście barwne (najczęściej żółte lub bordowe) lub dwubarwne.

Owoce krzewów liściastych

Wiele krzewów liściastych daje ozdobne owoce. Do kategorii tej zalicza się między innymi irga wzniesiona, trzmielina oskrzydlona czy ognik szkarłatny.

Pielęgnacja krzewów liściastych

Kiedy przycinać krzewy liściaste?

Termin przycinania krzewów liściastych uzależniony jest od terminu kwitnienia danego gatunku. Krzewy, które kwitną wiosną należy ciąć po kwitnieniu. Te kwitnące latem i jesienią powinno się przycinać wiosną

Jak ciąć krzewy liściaste?

Krzewy liściaste przycinać można na kilka różnych sposobów. Wyróżnia się tutaj między innymi cięcie formujące wykonywane zimą i wiosną, które ma za zadanie nadać roślinie odpowiedni kształt czy cięcie odmładzające polegające na usunięciu najstarszych pędów lub mocnym skróceniu całej rośliny.

Podlewanie krzewów liściastych

Krzewy liściaste podlewać powinno się rzadko, lecz obficie. O nawodnienie zadbać należy w szczególności w pierwszym sezonie po posadzeniu.

Nawożenie krzewów liściastych

W pierwszym sezonie po posadzeniu unikać powinno się nawożenia krzewów. Standardowo nawożenie przeprowadza się wiosną. Do tego celu najlepiej wykorzystać nawozy wieloskładnikowe.

Przesadzanie krzewów liściastych

Krzewy liściaste najlepiej przesadzać późną jesienią lub wczesną wiosną, gdy znajdują się one w stanie spoczynku.

System korzeniowy krzewów liściastych

System korzeniowy krzewów liściastych jest przeważnie mocno rozwinięty.dereń rozłogowy white gold liścieDereń rozłogowy 'White Gold'

Jakie odmiany krzewów liściastych do ogrodu?

W ogrodzie pięknie prezentować będą się krzewy liściaste, takie jak:

 • Magnolia ‘Susan’ - krzew osiągający do 4 metrów wysokości, który posiada piękne,, różowe kwiaty.
 • Lilak Meyera ‘Palibin’ - niewysoki, zwarty krzew z kwiatami w kolorze lawendowo - różowym o przyjemnym zapachu.
 • Dereń biały ‘Spaethii’- krzew o oryginalnym ubarwieniu liści. Najpierw są one żółtozielone, a następnie jasnozielone z żółtym obrzeżem.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy krzewów liściastych

Czy krzewy liściaste są trujące?

Do trujących krzewów liściastych zalicza się między innymi śnieguliczka, złotokap czy kruszyna pospolita.

Dlaczego krzewy liściaste usychają?

Usychanie krzewów liściastych może być związane zarówno z suszą lub niewłaściwą ich pielęgnacją, jak i z porażeniem chorobami grzybowymi. Powodem usychania może być także przenawożenie roślin.

Dlaczego krzewy liściaste żółkną?

Żółknięcie krzewów liściastych związane może być z chorobami, takimi jak rdza liści czy antraknoza.

Polecamy dla Ciebie
 1. Dereń rozłogowy 'Kelseyi'
  Cornus sericea 'Kelseyi'
  14,50 zł
 2. Hortensja bukietowa 'Unique'
  Hydragenia paniculata 'Unique'
  18,50 zł
 3. Hortensja bukietowa 'Pink Diamond'
  Hydrangea paniculata 'Pink Diamond'
  18,00 zł
 4. Żylistek wysmukły
  Deutzia gracilis
  Cena promocyjna 9,30 zł Normalna cena 13,00 zł
 5. Dereń rozłogowy 'Baileyi'
  Cornus sericea 'Baileyi'
  14,00 zł
 6. Lilak Meyera 'Palibin'
  Syringa meyeri 'Palibin'
  39,00 zł
 7. Magnolia 'Susan'
  Magnolia 'Susan'
  42,00 zł
 8. Dereń biały 'Spaethii' pienny
  Cornus alba 'Spaethii'
  31,00 zł