jałowiec sabiński arcadia

Krzewy iglaste, jako ozdobne przez cały rok, spotkać można w niemalże każdym ogrodzie czy parku. Prawidłowo dobrane, nie sprawiają większych problemów w uprawie.

Wygląd rośliny

Charakterystyczną cechą krzewów iglastych są ich liście w postaci igiełek lub łusek. Różnorodność gatunków i odmian o zróżnicowanej wielkości, pokroju i barwie igieł pozwala dobrać odpowiednie rośliny do każdego typu ogrodu. 

Pochodzenie krzewów iglastych

Krzewy iglaste posiadają zróżnicowane pochodzenie. Przykładowo, żywotnik zachodni wywodzi się ze wschodniej części Ameryki Północnej, a jałowiec pospolity - Azji, Ameryki Północnej i południowej części Europy.

Popularne gatunki krzewów iglastych

  • Jałowiec - roślina z rodziny cyprysowatych. Posiada sztywne, kłujące igły. W Polsce dziko rośnie jałowiec pospolity oraz sabiński.
  • Żywotnik zachodni - popularna roślina ozdobna z łuskowatymi, zimozielonymi, zaostrzonymi na końcach igłami.
  • Sosna górska - kosodrzewina - roślina zimozielona o długich, wąskich igłach.

Występowanie krzewów iglastych

Krzewy iglaste występują w niemalże każdej części naszego globu. Rosną one między innymi w Ameryce Północnej i Środkowej, Azji czy Europie.sosna pospolita bexel wbSosna pospolita 'Bexel WB'

Wymagania i warunki uprawy

Jaka ziemia jest najlepsza dla krzewów iglastych?

Znacząca część iglaków potrzebuje gleby kwaśnej lub lekko kwaśnej, o pH poniżej 7. Wynika to z tego, że w podłożu tego typu wszelkiego rodzaju składniki odżywcze są łatwo dostępne. Co więcej, znajduje się tam szereg pożytecznych mikroorganizmów, które ułatwiają rozwój oraz przyjmowanie składników odżywczych i wody. Wyróżnić można jednak rośliny iglaste, które źle czują się na kwaśnym podłożu, a zamiast tego preferują zasadowe lub zbliżone do obojętnego.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla krzewów iglastych?

Krzewy iglaste z powodzeniem rosnąć mogą zarówno w słońcu, jak w półcieniu. Wyjątek stanowią sosny, jałowce, modrzewie, świerki i rośliny o kolorowych igłach, które najlepiej czują się w pełnym słońcu. Cisy preferują z kolei stanowiska zacienione.

Sadzenie krzewów iglastych

Kiedy sadzić krzewy iglaste?

Krzewy iglaste sprzedawane w pojemnikach można sadzić od wiosny do jesieni. Jeżeli chodzi natomiast o rośliny z bryłą, sadzić można je od połowy kwietnia do połowy maja, jeszcze zanim na pędach pojawią się zielone pąki oraz od połowy sierpnia do połowy października, tak aby zdążyły się zakorzenić przed zimą.

Gdzie posadzić krzewy iglaste?

Przed posadzeniem krzewu należy przygotować dołek o podwójnej średnicy bryły korzeniowej, wypełnienie go do połowy ziemią ogrodową, włożenie rośliny i zasypanie tym samym podłożem. Następnie ziemię wokół rośliny należy dobrze ugnieść, a potem roślinę obficie podlać. 

Jak gęsto sadzić krzewy iglaste?

Krzewy iglaste sadzić powinno się co około 1 - 3 metry.

Tempo wzrostu krzewów iglastych

Tempo wzrostu krzewów iglastych uzależnione jest od gatunku. Przykładowo, żywotnik zachodni ‘Smaragd’ rośnie około 20 - 30 centymetrów rocznie, a jałowiec „Blue Chip” - 10 - 15 centymetrów.sosna górska kosodrzewina igłySosna górska Kosodrzewina

Kwitnienie krzewów iglastych

Kiedy kwitną krzewy iglaste?

Krzewy iglaste przeważnie kwitną wiosną. Ich kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej.

Jak pachną krzewy iglaste?

Krzewy iglaste mają charakterystyczny, żywiczny zapach, który jest powszechnie stosowany w aromaterapii.

Liście krzewów iglastych

W przypadku krzewów iglastych do czynienia mamy z igłami, które różnić mogą się od siebie zarówno kolorem, jak i długością, grubością czy kształtem.

Owoce krzewów iglastych

W przypadku krzewów iglastych do czynienia możemy mieć z różnego rodzaju owocami. Dla przykładu, jałowiec pospolity daje jadalne owoce - szyszkojagody, które są powszechnie używane jako przyprawy. Wyjątkowo efektownie prezentuje się cis pospolity z dekoracyjnymi, czerwonymi owocami, które są popularnym pożywieniem wśród ptaków.

Pielęgnacja krzewów iglastych

Kiedy przycinać krzewy iglaste?

Przycinanie krzewów iglastych to zabieg, który ma na celu zachować ich ładny pokrój i zagwarantować im zdrowy rozwój. Iglaki przycinać powinno się w maju oraz kwietniu.

Jak ciąć krzewy iglaste?

W znaczącej części przypadków, cięcie krzewów iglastych opiera się o skracanie pędów tegorocznych. Wyróżnić można tutaj między innymi cięcie sanitarne polegające na usuwaniu pędów uszkodzonych przez mróz, szkodniki czy różnego rodzaju choroby, a także suchych i słabych. Do czynienia możemy mieć również z cięciem formującym umożliwiającym utrzymanie atrakcyjnego pokroju rośliny. W tym celu, należy usunąć nadmiernie rozrastające się czy rosnące pod nienaturalnym kątem pędy. Ostatnim rodzajem cięcia krzewów iglastych jest odmładzające, które ma na celu pozbyć się zaschniętych, starych pędów i pobudzenie rośliny do wytwarzania nowych.

Podlewanie krzewów iglastych

Podlewania wymagają przede wszystkim młode krzewy iglaste. Nawadniać powinno się je rzadko, lecz obficie, na głębokość około 10 - 15 centymetrów. W sezonie letnim, rośliny podlewać należy co około 10 dni. Zalecane jest również ich spryskiwanie, które przyczynia się do zwiększenia wilgotności powietrza w najbliższym otoczeniu. Niemniej istotne jest podlewanie krzewów iglastych jesienią. Wynika to z tego, że nawodnione rośliny znacznie lepiej zimują.

Nawożenie krzewów iglastych

Do nawożenia krzewów iglastych najlepiej sprawdzać będą się nawozy wieloskładnikowe zawierające wszystkie niezbędne mikro - oraz makroelementy. Godne polecenia są nawozy dedykowane iglakom, które utrzymują niskie pH gleby.

Przesadzanie krzewów iglastych

Krzewy iglaste najlepiej przesadzać od połowy sierpnia do końca września. Rośliny będą miały wówczas wystarczająco dużo czasu, by zregenerować system korzeniowy przed rozpoczęciem zimy. Ewentualnie, krzewy iglaste przesadzać można także wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, między początkiem marca a połową kwietnia. To odpowiedni termin dla roślin, które są wrażliwe na niskie temperatury oraz tych, które rosną na wilgotnych stanowiskach.

System korzeniowy krzewów iglastych

System korzeniowy zależy od danego gatunku krzewu iglastego. W przypadku tui jest on płytki, sosny - głęboki.żywotnik zachodniŻywotnik zachodni

Jakie odmiany krzewów iglastych do ogrodu?

Do ogrodu idealnie nadają się odmiany krzewów iglastych, takie jak:

  • Jałowiec sabiński ‘Tamarsiscifolia’ - rozłożysty, niezbyt wysoki krzew, idealny na skarpy i jako roślina okrywowa. 
  • Sosna pospolita „Bexel WB” - miniaturowa, zwarta odmiana sosny pospolitej o gęsto upakowanych pędach rozrastających się głównie na boki. Po upływie 10 lat, roślina tworzy kopułę o średnicy około 30 centymetrów. Najlepiej prezentuje się ona wiosną, gdy na pędach zaczynają pojawiać się młode, krótkie przyrosty.
  • Jodła balsamiczna „Wolcott Pond” - jedna z efektowniejszych odmian jodły balsamicznej. Rocznie przyrasta ona o około 4 centymetry. Roślina posiada igły w kolorze zielono - szarym. To gatunek mało wymagający, który bardzo dobrze prezentuje się na małych skalniakach.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy krzewów iglastych

Czy krzewy iglaste są trujące?

Trującymi krzewami iglastymi są między innymi cis japoński, cis pospolity, jałowiec sabiński czy żywotnik japoński.

Dlaczego krzewy iglaste usychają?

Do najpopularniejszych przyczyn usychania krzewów iglastych zalicza się niewłaściwe pH gleby, zbyt mała przepuszczalność podłoża, nadmierne zasolenie, brak składników pokarmowych czy działanie insektów.

Dlaczego krzewy iglaste żółkną?

Iglaki żółknąć mogą między innymi na skutek działania pasożytów, takich jak mszyce, ochojniki czy przędziorki. Kolejną tego przyczyną jest brak minerałów, w szczególności magnezu. Żółknięcie związane może być także z niedoborem wody.