
Kiedy i jak sadzić tuje? To pytanie nurtuje wielu miłośników ogrodnictwa i osób planujących stworzenie swojego ogrodowego miejsca pełnego spokoju. Tuje, popularne iglaki o charakterystycznym, stożkowatym kształcie, są nie tylko estetycznym dodatkiem do krajobrazu, ale także pełnią praktyczne funkcje, takie jak zabezpieczenie przed wiatrem, osłona przed wzrokiem sąsiadów oraz wydzielenie różnych części ogrodu. Aby jednak te wytrzymałe i eleganckie drzewa mogły rosnąć w pełni swojego potencjału, niezbędna jest odpowiednia technika sadzenia.
W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładnie procesowi sadzenia tuji, omówimy najlepszy czas na przeprowadzenie tego działania, podpowiemy, jakie warunki glebowe i świetlne preferują najczęściej sadzone w ogrodach tuje oraz podzielimy się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji tych roślin tuż po posadzeniu. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą roślin, ten artykuł dostarczy Ci niezbędnych informacji, które pozwolą Ci cieszyć się pięknem i urokiem tych roślin przez cały czas.
Jak się przygotować do sadzenia tui?
Najczęściej, wcześniej wspomniane rośliny żywopłotowe sprzedawane są w doniczkach, a co za tym idzie, ich bryła korzeniowa jest już wystarczająco rozwinięta, aby stworzyły piękną zieloną ścianę w ogrodzie. Jeśli planujesz zakup krzewów doniczkowych, to można zabrać się za przygotowanie terenu pod ich sadzenie:
-
Z planowanego miejsca sadzenia pozbądź się niepotrzebnych i przeszkadzających elementów, takich jak kamienie, opadnięte liście, chwasty i gałęzie,
-
Wskazane jest odpowiednie wzbogacenie gleby w odpowiednie składniki, jeśli jest podłożem ubogim i o słabym drenażu. Można to zrobić za pomocą kompostu, żwirku lub torfu. Takie działanie z pewnością poprawi strukturę gleby i zwiększy jej zdolność do zatrzymywania wilgoci.
Planowanie sadzenia i potrzebne pomiary
Zmierz dokładnie przestrzeń, na terenie której chcesz posadzić rośliny. Jest to niezbędne do określenia ilu dokładnie sadzonek potrzebujesz i w jakiej odległości sadzić tuje od siebie.
Co ile sadzić tuje? Jak gęsto sadzić tuje?
Jak sadzić tuje równo? Przede wszystkim zalecana odległość między sadzonkami to 70 centymetrów. Taka gęstość sadzenia zapewnia odpowiednią zwartość żywopłotowej ściany, a także poprawny wzrost i kondycję świeżo posadzonych tui. W przyszłości nie będą na siebie nachodzić, lecz utworzą zwartą zieloną zaporę, która będzie oddzielała ogród lub jego konkretną część od hałaśliwej ulicy, sąsiadów lub innych zabudowań i niechcianych widoków.
Wybór odpowiednich odmian
Jeśli planujemy posadzić tuje, to trzeba niewątpliwie zwrócić uwagę na gatunki i odmiany pasujące do naszej strefy klimatycznej i indywidualnych preferencji estetycznych. Mnogość wyboru pozwala na wybranie roślin o różnych pokrojach, barwach igieł, tempie wzrostu i ciekawych wysokościach docelowych. Sadzenie tuji dzięki temu staje się super przygodą, tym bardziej że w szkółkach roślin można znaleźć naprawdę ciekawe kolekcjonerskie odmiany.
Do jakiej ziemi sadzić tuje?
Jak przygotować podłoże pod sadzenie tuj? Przede wszystkim warto pamiętać, że tuje do poprawnego wzrostu i kondycji potrzebują ziemi, która będzie przepuszczalna. Gleba powinna być żyzna i świeża, a jej wilgotność umiarkowana. Klasyczna tuja szmaragd, czyli odmiana należąca do grupy żywotników zachodnich, będzie najlepiej rosnąć na glebach piaszczysto-gliniastych oraz wapiennych. Dobrze poradzi sobie również na nieco słabszych glebach. Jeśli chodzi o żywotniki wschodnie, a także olbrzymie, to zalecamy gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Nowo posadzone tuje we wcześniej wspomnianym podłożu będą z pewnością czuły się znakomicie!
Kiedy sadzić tuje najlepiej? Czy pora ma znaczenie? Do kiedy można sadzić tuje?
-
Wiosna: Spokojnie możesz sadzić tuje wiosną, gdy gleba jest już odsączona z wody po okresie zimowym i miękka oraz łatwa do kopania dołków. Należy unikać sadzenia w momencie, gdy istnieje jeszcze zagrożenie mocnymi przymrozkami o wczesnej wiosennej porze.
-
Sadzenie tui jesienią: Tuje warto sadzić jesienią, ponieważ pora jesienna daje roślinie sporo czasu, aby zakorzeniła się jeszcze przed nadchodzącą zimą. Nie można też sadzić zbyt późno, ponieważ drzewko może nie mieć szansy na rozwinięcie stabilnych korzeni przed intensywną zimą i bryła korzeniowa tui
-
Najgorszy okres sadzenia tuj: Stanowczo unikaj sadzenia tui latem w najgorętszych okresach letnich. W tych przypadkach tuje sadzone w czasie upałów mogą się bardzo szybko wysuszyć.
10 zasad sadzenia tui w ogrodzie
-
Wybierz odpowiednie miejsce zgodnie z naszymi wcześniejszymi wskazówkami,
-
Zadbaj o przygotowanie ziemi do sadzenia tui, oczyszczenie jej z chwastów itp.
-
Pamiętaj w jakiej odległości sadzić tuje - 70 centymetrów między sadzonkami,
-
Wykop odpowiedni dołek, nieco szerszy i głębszy od doniczki z sadzonką,
-
Wsadź roślinę do dołka i przysyp ziemią,
-
Przy podstawie rośliny stwórz lekkie zgłębienie, pomocne przy podlewaniu,
-
Świeżo posadzone rośliny obficie podlej,
-
Tui nie nawozimy przez pierwsze dwa sezony,
-
Młode rośliny podlewaj regularnie,
-
Po pracy ciesz się swoim ogrodem!
Podlewanie tui i inne wskazówki pielęgnacyjne
Kilka słów o pielęgnacji tui. Jak powszechnie wiadomo, drzewa i krzewy, do których należą tuje ogrodowe to rośliny, które potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Należy podlewać tuje, szczególnie w okresie suszy i po posadzeniu młodych roślin. Latem zwracaj uwagę na podłoże i nie pozwól, aby rośliny zostały przesuszone.
Dobrym rozwiązaniem jest też ściółka dla tuji. Zastosowanie kory pozwoli na zachowanie odpowiedniej wilgotności gleby i uchroni od porastania chwastami. Tuje należy posadzić w odpowiedniej odległości od płotu, żeby na niego nie nachodziły. 50 centymetrów to minimum odległościowe.
Nawożenie
Pierwsze nawożenie stosuj wiosną, dobierając odpowiednie nawozy w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Najlepiej zrobić to w kwietniu, ostatecznie najpóźniej na początku maja. Letnie stosowanie nawozów wykonaj początkiem lipca, a ostatnie we wrześniu lub październiku. Regularne działanie nawożące pozwoli roślinom na doskonały wzrost i zdrową kondycję.
Cięcie
Wzrost żywopłotu tui jest skutkiem równomiernego i regularnego przycinania pędów, które powinno się wykonywać trzy razy w sezonie. W czasie wiosennego cięcia w marcu i kwietniu skróć pędy o około 1/3 długości. Podobnie zrób podczas cięcia letniego w czerwcu. Po raz ostatni w roku tuje można przyciąć końcem sierpnia lub we wrześniu, skracając pędy o 2 centymetry.
Podsumowanie
Czynność sadzenia krzewów tui nie jest taka trudna i z pewnością każdy amator ogrodnictwa sobie z nią bez problemu poradzi. Sadzenie tui szmaragd, czyli najbardziej popularnej rośliny żywopłotowej to sama przyjemność. Jeżeli chcemy sadzić tuje to po prostu trzeba się za to zabrać, pamiętając o najważniejszych zasadach, które przedstawiliśmy w powyższym artykule. Pamiętaj, żeby dla tui wybrać odpowiednie miejsce, a poprawnie posadzone rośliny tui uprawiaj i pielęgnuj z głową, a będą cieszyć Twoje oko i gości ogrodu, w którym zostały posadzone. W przypadku nasadzeń żywopłotowych zapamiętaj dokładnie jak gęsto sadzić tuje (magiczne 70 centymetrów!)