Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Jak i co sadzić jesienią?

Jesienne sadzenie krzewu

Jesień, podobnie jak wiosna, kojarzy nam się z intensywnymi pracami w ogrodzie. Grabimy liście, przycinamy gałęzie i wycinamy uschnięte kwiaty. Oprócz tego sadzimy nowe rośliny i przygotowujemy dla nich osłony przed mrozem.

Często zastanawiamy się, co właściwie możemy zasadzić oprócz bylin czy cebulek kwiatów. Jesień jest najlepszym terminem sadzenia drzew owocowych, a także innych drzew i krzewów z odkrytym korzeniem. Ze względu na spoczynek, cała aktywność rośliny skupia się na regeneracji korzeni. Ma to znaczący wpływ na intensywność tego procesu w tym okresie. Dzięki temu wiosną, po rozpoczęciu wegetacji, drzewka mają znacznie lepszy start. Wtedy młode rośliny mniej cierpią od wysokich temperatur i okresowej suszy.

Optymalny termin sadzenia i przesadzania drzew i krzewów trwa od momentu zrzucenia liści. Zaczyna się on mniej więcej na początku października i trwa aż do zamarznięcia gleby. Zazwyczaj jest to koniec listopada, ale czasem wydłuża się o kilka dni.

Sadzenie jesienne a sadzenie wiosenne

Drzewka czy krzewy zasadzone jesienią lepiej zniosą wiosenne upały i niedobory wody. Niestety są w większym stopniu narażone na uszkodzenia mrozowe. Z tego względu optymalny termin sadzenia drzewek i krzewów owocowych jest zależny od rejonu Polski. Oprócz tego zmienia się wraz ze zmianami pogody. Obecnie jesienne sadzenie daje większą szansę na przyjęcie się i prawidłowy wzrost. Powodem tego są coraz łagodniejsze zimy w połączeniu z letnimi upałami. Jedynie w najzimniejszych rejonach Polski bardziej szkodliwe są niskie temperatury zimowe niż wysokie temperatury letnie.

Jest jednak wyjątek od tej reguły. Brzoskwinie i nektaryny są bardziej wrażliwe na mrozy niż pozostałe drzewka owocowe. Te gatunki nadal najlepiej jest sadzić wiosną. Później powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu w czasie wiosennych i letnich miesięcy.

Jeżeli zastanawiamy się, co sadzić jesienią, to odpowiedź jest prosta. To idealna pora na sadzenie większości drzew i krzewów. Dotyczy do zwłaszcza tych, które dobrze znoszą mrozy.

Jak sadzić rośliny jesienią?

Rośliny, nie tylko te z gołym korzeniem, sadzimy tak samo, niezależnie od pory roku. Przede wszystkim umieszczamy je w odpowiednio przygotowanych dołkach. Zazwyczaj mają one około 50 cm głębokości i 60 cm szerokości. Dno takiego dołka powinniśmy spulchnić, aby zapewnić roślinie lepsze warunki. Krzew lub drzewko umieszczamy w ziemi na tej samej głębokości lub głębiej, niż rosło w Szkółce. Bardzo ważne jest, aby miejsce szczepienia pozostało nad ziemią.

Dołek warto zasypać najpierw glebą bardziej żyzną, a później można zastąpić ją tą mniej urodzajną. Ostatni etap to delikatne udeptanie ziemi i obfite podlanie sadzonki. Należy pamiętać, że zasypywanie roślin kompostem czy nawozem w momencie sadzenia jest niewskazane. Rośliny posadzone jesienią należy nawozić dopiero wiosną, po rozpoczęciu wegetacji.

Zabezpieczenie młodych roślin na zimę

Trzeba jednak pamiętać, że rośliny sadzone jesienią są bardziej narażone na uszkodzenia mrozowe. Dlatego świeżo posadzonych drzew nie należy przycinać, ale koniecznie trzeba zabezpieczyć je przed mrozami. Zaczynamy od usypania kopczyka z ziemi. Powinien mieć szerokość wykopanego dołka i wysokość kilku centymetrów. W ten sposób zabezpiecza system korzeniowy młodej sadzonki wraz z szyjką.

Nadziemną część najlepiej jest zabezpieczyć kilkoma warstwami agrowłókniny. Bardzo dobrze sprawdzają się także słomiane chochoły, które dodatkowo bardzo ciekawie wyglądają w zimowym ogrodzie. Niestety słoma jest obecnie trudno dostępnym materiałem.

Jeżeli chodzi o przycinanie, wykonujemy je dopiero na przedwiośniu, po ustaniu ryzyka silnych mrozów. Wiosną można także zastosować niewielką dawkę nawozu odpowiedniego dla wybranej grupy roślin.  W ten sposób zapewnimy roślinom idealny, wiosenny start. Warto pamiętać, że terminy mogą się zmieniać wraz z pogodą i regionem kraju.

Warto przeczytać:

Polecamy dla Ciebie
 1. Grusza 'Konferencja'
  Pyrus communis 'Konferencja'
  24,00 zł
 2. Jabłoń 'Delikates'
  Malus domestica 'Delikates'
  21,00 zł
 3. Porzeczka czarna 'Ben Lemond'
  Ribes niveum Ben Lemond
  10,00 zł
 4. Śliwa 'Węgierka Dąbrowicka'
  Prunus domestica 'Węgierka Dąbrowicka'
  24,00 zł
 5. Wiśnia 'Pandy 103'
  Prunus cerasus 'Pandy 103'
  24,00 zł
 6. Agrest 'Niesłuchowski' krzaczasty
  Grossularia Agrest Niesłuchowski
  10,00 zł
 7. Jagoda kamczacka 'Karina'
  Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast. 'Karina'
  13,00 zł

← Poprzedni Następny →
0 Komentarz(y)
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko