grab pospolity liście

Grab pospolity jest bardzo ważną rośliną, wchodzącą w skład lasów liściastych Europy, od Francji, aż po Ukrainę. W sporej ilości występuje także w Iranie i Turcji oraz na Kaukazie. Wieloletnie, interesujące drzewo występujące w wielu ciekawych i oryginalnych odmianach.

Charakterystyka grabu pospolitego

Drzewo osiąga wysokość 25 m i średnicę pnia do 100 cm. Kora pnia grabu jest falista, a po wielu latach nabiera oryginalnego i nieregularnego pofałdowania swojej struktury. Owoce posiadają skrzydła, które niewątpliwie pomagają w identyfikacji rośliny. Liście grabu mogą się wydawać podobne do liści buka, natomiast są one skrętoległe, pojedyncze, podwójnie piłkowane z 1 cm ogonkiem. U nasady sercowate, długości do 10 cm, ciemnozielone, na nerwach lekko owłosione. Jesienią nabierają jasnożółtego koloru. Korona grabu jest wysoka i gęsta.

grab pospolity drzewo Grab pospolity 'Columnaris'

Wymagania grabu pospolitego

Grab najlepiej rośnie na glebach żyznych, gliniastych i piaszczysto - gliniastych. Wyróżnia się dużą zdolnością do regenerowania przyciętych gałęzi. Nie wymarza i ma niskie wymagania glebowe. Jest odporny na suszę, ale dobrze rośnie też w miejscach wilgotnych. Grab znosi silnie zacienienie.

grab pospolity drzewo Kora grabu pospolitego

Zastosowanie grabu pospolitego

Grab pospolity jest drzewem idealnie nadającym się na strzyżone żywopłoty i wysokie szpalery. Może być bez problemu stosowany do wszystkich przestrzeni zielonych takich jak ogrody domowe, parki i zadrzewienia krajobrazowe. Doskonały jako samotnie rosnący soliter.

grab pospolity żywopłot Nasadzenie z wykorzystaniem grabu pospolitego

Ciekawostki o roślinie

  • Z grabowego drewna wyrabia się węgiel drzewny z powodu jego dobrej palności i gęstości.
  • Drewno grabu jest jednym z najtwardszych w Europie, twarde i sprężyste – używane do wyrobu narzędzi.
  • Okład z liści grabu powstrzymuje krwawienie.
  • Dawniej z kory i liści grabu przygotowywano leki na bóle reumatyczne.
grab pospolity liście Liście grabu pospolitego

Popularne odmiany grabu pospolitego

Grab pospolity 'Fastigiata'

grab pospolity fastigiata Grab pospolity 'Fastigiata'

Piękna odmiana o stożkowatym pokroju. Dorasta do ok. 10 m wysokości i przyrasta nawet do 50 cm w ciągu roku. Liście 'Fastigiaty' są jajowate, skrętoległe, a ich brzeg jest piłkowany. Odmiana wysoce odporna na zanieczyszczanie powietrza, suszę i mrozy. Rośnie dobrze na prawie każdym stanowisku.

Dowiedz się więcej o Grabie pospolitym 'Fastigiata'

Grab pospolity 'Foliis Argenteovariegatis Pendula'

grab pospolity follis argenteovariegatis pendula Grab pospolity 'Foliis Argenteovariegatis Pendula'

Cechą charakterystyczną tej odmiany są marmurkowe liście. Pokrój rośliny jest parasolowato - zwisający. Szczepiona nisko daje możliwość podwiązania wybranego pędu ku górze, tworząc niesamowitą formę zwisającą w dół. Mało wymagająca i odporna na mrozy.

Dowiedz się więcej o Grabie pospolitym 'Foliis Argenteovariegatis Pendula'

Grab pospolity 'Monumentalis'

grab pospolity monumentalis Grab pospolity 'Monumentalis'

Bardzo wolno rosnąca odmiana, będąca tym samym ciekawą gratką dla miłośników grabów. Gałęzie rosną gęsto, tworząc sieć z jasnozielonymi liśćmi o intensywnym ubarwieniu. Liście są lekko asymetryczne, ząbkowane i sercowato-jajowate. Niewątpliwie odmiana bardzo dekoracyjna, doskonała do donic i małych ogrodów.

Dowiedz się więcej o Grabie pospolitym 'Monumentalis'

Grab pospolity 'Variegata'

grab pospolity variegata Grab pospolity 'Variegata'

Jest starą odmianą grabu pospolitego wprowadzoną do handlu w Wielkiej Brytanii w 1770 roku. Kolekcjonerski rarytas cechujący się średnim tempem wzrostu. Osiąga do 20 m wysokości i nawet do 12 m szerokości. Wyróżnia się stożkowatym pokrojem, który z wiekiem staje się bardziej kulisty. Liście są ubarwione charakterystyczną, ciemnozieloną barwą, opatrzone na całej powierzchni nieregularnymi kremowobiałymi lub żółtymi plamami.

Grab pospolity 'Albert Beeckman'

Grab pospolity Albert Beeckman Grab pospolity 'Albert Beeckman'

Odmiana powstała w 1985 roku. Pochodzi z belgijskiej szkółki Beeckman. Kolumnowa, w młodych latach smukła. Z wiekiem jej pokrój może się nieco rozszerzać w dolnej części. Roślina dorastająca do 10 m wysokości z ładnymi jasnozielonymi liśćmi, które jesienią zmieniają barwę na intensywnie żółty kolor.

Grab pospolity 'Pendula'

grab pospolity pendula Grab pospolity 'Pendula'

Odmiana o dość szerokim parasolowatym kształcie korony, szczepiona na pniu. Jej gałęzie rozchodzą się horyzontalnie, następnie zwisając. Zdarza się, że z wiekiem ma tendencje wzrostu w górę. Wysokość szczepienia uzależnia wysokość parasola rośliny. Mrozoodporna i odporna na choroby i trudne warunki.

Grab pospolity 'Purpurea'

grab pospolity purpurea Grab pospolity 'Purpurea'

Odmiana grabu z fantastycznymi różowymi liśćmi, które w czerwcu zmieniają kolor na ciemną zieleń. Rośnie o wiele wolniej od pozostałych grabów. Dorasta od 10 do 15 m wysokości i może bez problemów rosnąć w każdych warunkach świetlnych.

Niewątpliwie Grab pospolity jest drzewem o wielu ciekawych i wyróżniających się odmianach. Doskonały przykład rośliny, której cechy ozdobne pozwolą urozmaicić wiele przydomowych ogródków, działek i nasadzeń miejskich.