Krzew róż

Róże to jedne z najczęściej spotykanych kwiatów ogrodowych. Swoją popularność zawdzięczają temu, że nie tylko pięknie się prezentują, ale również są łatwe w uprawie. Ich kwiaty mogą utrzymywać się przez długi czas, nadając ogrodowi niespotykane kolory. Wśród dostępnych na rynku gatunków róż, znaleźć możemy aż 4000 różnych odmian, a wśród nich niezwykle efektowne róże pnące. Czym charakteryzuje się ten rodzaj róż i czy można zmienić jego umiejscowienie w ogrodzie? Czy róże pnące można przesadzać, a jeśli tak, to kiedy i w jaki sposób to zrobić?

Spis treści

  1. Jak wyglądają róże pnące?
  2. Przesadzanie róż pnących
  3. Najlepszy czas na przesadzenie róży
  4. Wybór nowego stanowiska dla róży pnącej
  5. Przygotowanie krzewu do przesadzenia
  6. Nowe stanowisko
  7. Tuż po przesadzeniu
  8. Aranżacja miejsca dla róży pnącej
  9. Podsumowanie

Jak wyglądają róże pnące?

Róże pnące to bez wątpienia jeden z najbardziej efektownych rodzajów kwiatów z tego rodzaju. Ich wysokość może wynosić nawet do trzech metrów. Chociaż róże te bywają również zwane różami czepnymi, to w rzeczywistości są pnączami pozornymi. Oznacza to, że nie mają specjalnych organów czepnych, a utrzymują się w pionie dzięki podporom, przy których rosną.

Większości odmian wymaga pomocy ze strony człowieka, który powinien podwiązać krzew lub odpowiednio ułożyć jego pędy przy konstrukcji. Aby róża pięknie się prezentowała i mogła się piąć, najlepiej ustawić ją przy pergoli, murze, słupie czy innych konstrukcjach przestrzennych. Róże pnące lubią stanowiska nasłonecznione, w których mogą korzystać z promieni słonecznych przez około pół dnia.

Przesadzanie róż pnących

Podczas przesadzania róż pnących należy zwrócić szczególną uwagę na ich system korzeniowy. Jeżeli w czasie wykopywania rośliny z ziemi uszkodzimy go, może okazać się, że roślina nie przyjmie się w nowym miejscu. Róże tworzą długi system korzeniowy, który jest bardzo rozbudowany. Charakteryzuje się on znaczną kruchością, co sprawia, że róże źle znoszą zmianę miejsca.

Niestety nie lubią być przesadzane. Przeniesienie w nowe miejsce może być dla nich naprawdę dużym stresem, szczególnie jeżeli na poprzednim stanowisku rosły przez wiele lat. Co więcej, im starszy krzew, tym większy jest jego system korzeniowy. Wiąże się to z wieloma trudnościami przy wykopywaniu. Jeżeli do przesadzania nie podejdziemy z należytą ostrożnością, róża może uschnąć, przestać kwitnąć lub przemarznąć w czasie najbliższej zimy.

Róża pnąca

Najlepszy czas na przesadzenie róży

Aby umożliwić róży przyjęcie się w nowym miejscu, kluczowe znaczenie ma czas przeprowadzenia zabiegu. Chociaż krzew można przesadzać na wiosnę oraz na jesień, zdecydowanie lepszym wyborem będzie drugi termin. Różę możemy wykopać z ziemi dopiero po zakończeniu wegetacji. Nie powinniśmy jednak robić tego, gdy pojawiły się już pierwsze przymrozki. W praktyce róże powinniśmy przesadzać nie wcześniej niż w październiku.

Przesadzone jesienią róże szybciej się regenerują i rozpoczynają wegetację. Przeniesione w inne miejsce wiosną, mogą w bieżącym roku wcale nie zakwitnąć. Ważne jest, by na przesadzanie wybrać bezwietrzny, najlepiej pochmurny dzień. Jesienią upały zwykle już nie występują, temperatura jest wyrównana, a deszcze zapewniają glebie wilgotność. Wszystko to sprawia, że jest to najlepszy czas na przesadzenie bez obawy o przesuszenie korzeni.

Wybór nowego stanowiska dla róży pnącej

Aby przesadzenie róży udało się i krzew rósł w nowym miejscu, niezbędne jest wybranie takiego stanowiska, które będzie odpowiadało wszystkim jej wymaganiom. Warto zdecydować się na miejsce osłonięte od wiatru, które jest jednocześnie dobrze nasłonecznione. Ważne jest również odpowiednie pH gleby. Powinno być lekko kwaśne lub obojętnie i mieścić się w przedziale od 6,0 do 7,0.

Ziemia łopaty

Jeżeli gleba w nowym miejscu jest ciężka, dobrze jest wymieszać ją z substratem torfowym, który nada jej lżejszą strukturę. Z kolejności przy glebach bardzo luźnych, polecane jest wzbogacenie ich kompostem. Róża nie powinna rosnąć w bliskiej odległości od innych krzewów i drzew, które mogą pobierać potrzebne jej składniki pokarmowe z gleby.

Przygotowanie krzewu do przesadzenia

Gdy już wybierzemy odpowiednie stanowisko dla róży, możemy powoli przejść do działania. Na początek musimy wykopać krzew z ziemi. Powinniśmy pamiętać, że im większa jest róża, tym jej system korzeniowy będzie większy. Podczas przenoszenia krzewu powinniśmy działać delikatnie i z wyczuciem. Najlepszym sposobem, by nie uszkodzić róży, jest jej szerokie obkopanie szpadlem i podważenia całej bryły korzeniowej.

Po wyjęciu z ziemi powinniśmy przystąpić do podcinania. W tym celu za pomocą ostrego sekatora powinniśmy przyciąć korzenie, które są stare lub objęte stanem chorobowym. Po zabiegu miejsca cięć należy zabezpieczyć przed chorobami grzybowymi za pomocą specjalnej maści z fungicydem. Po obcięciu korzeni, powinniśmy przejść do usunięcia wszystkich liści oraz do skrócenia pędów do ok. 2/3 długości.

Nowe stanowisko

Po wykopaniu róży powinniśmy ostrożnie przenieść ją w nowe miejsce. Dobrze jest wcześniej przygotować sobie dołek i odpowiednio go przygotować. Powinien być on mniej więcej dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa krzewu. Na jego dnie dobrze jest umieścić podłoże do róż lub kompost okryty warstwą ziemi ogrodowej. Aby uniknąć poparzenia korzeni rośliny, warstwa ziemi powinna mieć około 15 centymetrów.

Gdy dołek jest odpowiednio przygotowany, możemy delikatnie umieścić w nim krzew. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bryłę korzeniową. Przestrzeń między nią z podłożem, uzupełniamy żyzną glebą, a następnie dociskamy. Podczas przesadzania róży pnącej ważna jest również głębokość, na jakiej ją posadzimy – powinna być ona mniej więcej taka sama, jak na pierwotnym stanowisku.

Tuż po przesadzeniu

Gdy nasza róża znajduje się już w nowym miejscu, musimy ją obficie podlać. Podlewanie pozwoli róży zmagazynować wodę w korzeniach, dzięki czemu przebywanie w nowym miejscu będzie dla niej dużo bardziej komfortowe. Intensywne podlanie spowoduje także zapełnienie podłożem wolnych przestrzeni między korzeniami, w których gromadziłoby się powietrze, prowadząc do przesychania korzeni.

Jeżeli zabiegu dokonujemy jesienią, nie możemy zapominać o zabezpieczeniu rośliny przed zimą. Aby to zrobić, możemy wykonać kopczyk z ziemi lub wyściółkować korą ziemię wokół wychodzących z ziemi gałęzi. Dzięki temu korzenie oraz pędy będą zabezpieczone przed mrozem, śniegiem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Aranżacja miejsca dla róży pnącej

Gdy przesadzamy różę pnącą, powinniśmy wziąć pod uwagę, że ten gatunek ma szczególne wymagania, które należy spełnić. Aby róża mogła się wspinać, niedaleko od niej musi znajdować się konstrukcja, na której krzew będzie mógł się wesprzeć. Powinna ona być umieszczona się w odległości około 30-50 centymetrów od krzewu.

Jeżeli krzew ma wspinać się na kratach zamontowanych na ścianie, nie powinny znajdować się on zbyt blisko muru. Odpowiednia odległość, która zapewni krzewowi równomierny dopływ powietrza to przynajmniej 8 centymetrów. W przypadku furtek, pergoli i łuków powinniśmy wziąć pod uwagę to, by ich wielkość była dostatecznie duża. Róża pnąca się po konstrukcji stojącej znacznie zwiększa jej obojętność z każdej strony.

Róża pnąca

Podsumowanie

Chociaż róże pnące nie lubią przesadzania, to po spełnieniu kilku warunków, możemy z powodzeniem zmienić ich miejsce w ogrodzie. Aby zabieg udał się, a róża pięknie kwitła, niezbędne jest ostrożne wykopanie krzewu z ziemi, a także odpowiednie przygotowanie podłoża. Ważną rolę odgrywa również precyzyjne zabezpieczenie korzeni, które znacznie zwiększa szansę na przetrwanie zimy na nowym stanowisku.