Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Dlaczego Budleja Dawida nie kwitnie?

budleja dawida nanho blue

Budleja Dawida to krzew, który przepięknie kwitnie. Spora ilość odmian zachwyca różnymi kolorami kwiatów, które przyciągają dużo barwnych i radosnych motyli. Budleja jest rośliną całkiem prostą w uprawie i pielęgnacji, lecz czasami może się zdarzyć, że pojawiają się problemy z jej kwitnieniem. Poznaj najczęstsze przyczyny, dlaczego budleja Dawida nie kwitnie i dowiedz się jak w prosty sposób można poprawić kwitnienie jej oryginalnych kwiatostanów.

Budleja Dawida, jak inne budleje, jest należy do krzewów kwitnących latem. Niesamowicie dekoracyjne kwiatostany składające się z małych, drobnych kwiatów przyciągają uwagę niejednego ogrodnika i ogrodniczki. Ze względu na wabienie owadów nazywana jest “motylim krzewem”. Najlepsze dla budlei Dawida są stanowiska słoneczne z glebą żyzną i świeżą. Zwykle osiąga maksymalną wysokość wynoszącą ok. 2 metrów, ale w zależności od odmiany ich docelowe rozmiary mogą się od siebie różnić.

Złe stanowisko

 • Pierwszym powodem słabego kwitnienia budlei Dawida jest posadzenie jej w złym miejscu. 
 • Pamiętaj o wyborze dobrego stanowiska. Jak już zostało wspomniane wcześniej, budleja potrzebuje dużo słońca i żyznej, przepuszczalnej gleby, dobrze zdrenowanej i nawilżonej. Stanowisko powinno być osłonięte od silnych wiatrów.
 • W przypadku stanowiska pozbawionego słońca, ze zbyt doskwierającym cieniem mocno ocienione, kwiatostany budlei będą rosły o wiele słabiej, niż te, posadzone poprawnie.

Zaniechanie przycinania

 • Budleję Dawida należy przycinać każdego roku. Brak regularnego cięcia powoduje mniejszy wzrost kwiatostanów, dlatego zabieg cięcia jest tak bardzo ważny.
 • Na bieżąco usuwaj z krzewu stare, przekwitłe kwiatostany. Ten zabieg nie tylko wydłuży tegoroczne kwitnienie, ale także sprawi, że w przyszłym roku budleja będzie kwitła bardziej obficie. 
 • Wczesną wiosną wytnij większość słabych przyrostów oraz te, które zostały uszkodzone. Pozostałe pędy przytnij według własnych upodobań, ale pamiętaj że najlepiej przyciąć je do wysokości trzech par pąków (30-40 cm).

Zobacz jak poprawić kwitnienie Budlei Dawida:

Przemarznięcie

 • Budleja jest krzewem słabo odpornymna niskie temperatury. Czasem się zdarza, że przemarzają i niestety całkowitemu zniszczeniu ulega cała roślina, szczególnie młode egzemplarze. Niekiedy młode pędy odbijają, ale z pewnością są mniej atrakcyjne i ich kwitnienie jest o wiele słabsze.
 • Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu rośliny na sezon jesienno-zimowy. Wokół podstawy pędu najlepiej wyłóż grubą warstwą ściółki (nawet ok. 15-20 cm). Możesz do tego wykorzystać klasyczne podłoże z kory sosnowej lub liście czy trociny. Nasady krzewów warto wesprzeć kompostem lub kopczykiem usypanym z ziemi. Krzew może również od mrozu ochronić agrowłóknina, która jest z jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania roślin mało odpornych na mrozy.
budleja dawida nanho blue Piękna budleja Dawida 'Nanho Blue'

Niewłaściwe nawożenie

 • Złe nawożenie krzewów może doprowadzić do ich słabej kondycji, a czasem nawet ostatecznego obumarcia pędów i prawie zerowego kwitnienia. Tak też jest w przypadku budlei. Chociaż jest to krzew niewymagający zaawansowanych i specjalistycznych nawozów, to podstawowe składniki musisz mu zapewnić.
 • Najlepszym działaniem wspierającym lepsze kwitnienie budlei będzie wiosenne stosowanie nawozów do roślin kwitnących. Z pewnością poprawi to jakość i bujność kwiatostanów, które będą przyciągały jeszcze więcej motylich przyjaciół do Twojego ogrodu. Drugą dawkę nawozu stosuj przed kwitnieniem, aby jego okres był jeszcze dłuższy, natomiast na sezon jesienny polecamy wykorzystać nawóz jesienny pozbawiony azotu (pomoże budlei zwiększyć odporność na mrozy, ale pamiętaj że taki nawóz musi zawierać potas i fosfor).

Dlaczego budleja Dawida nie kwitnie? Podaliśmy powyżej najczęstsze przyczyny tego problemu, a także profilaktykę jaką należy stosować, aby poprawić kwitnienie tego wspaniałego krzewu, zwanego motylim. Poprawna uprawa i pielęgnacja roślin kwitnących z pewnością jest bardzo istotna dla ich dobrej kondycji i pięknych, kolorowych kwiatów. Tak jest również w przypadku budlei, która należy do jednych z najatrakcyjniejszych krzewów zdobiących przydomowe ogrody i nasadzenia miejskie.

Czytaj także:

 • dlaczego hortensja bukietowa nie kwtinie
  Dlaczego hortensja bukietowa nie kwitnie?

  Największym atutem hortensji bukietowej są kwiaty, które zaczynają się rozwijać już na początku lata. Słabe kwitnienie lub całkowity jego brak sprawiają, że hortensja bukietowa traci prawie całą swoją dekoracyjność. Dowiedz się, dlaczego twoja hortensja bukietowa nie kwitnie.

  Czytaj więcej »

Polecamy dla Ciebie
 1. Budleja Dawida 'Royal Red'
  Buddleia davidii 'Royal Red'
  16,00 zł
 2. Budleja 'Lochinch'
  Buddleja 'Lochinch'
  14,00 zł
 3. Budleja Dawida 'Border Beauty'
  Buddleia davidii 'Border Beauty'
  16,00 zł
 4. Budleja Dawida 'African Queen'
  Buddleja davidii 'African Queen'
  16,00 zł

← Poprzedni Następny →
Komentarz(y)
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko