barwinek większy liście

Mianem byliny określa się roślinę zielną, która żyje dłużej niż 2 lata, posiada niezdrewniałe części naziemne i wydaje nasiona lub zarodniki.

Wygląd rośliny

Wygląd bylin jest różny w zależności od danego gatunku. Ich kwiaty mogą być zarówno duże, jak i drobne, pojedyncze lub zebrane w kwiatostany. Liście bylin bywają zielone lub wielobarwne. Ich wysokość waha się od kilku centymetrów do 2 metrów. Pokrój bylin najczęściej przybiera postać kępy o pokroju w mniejszym lub większym stopniu rozłożystym.

Pochodzenie bylin

Z bylinami spotkać można się na niemalże każdym kontynencie naszego globu. Rosną one w Europie, Azji Środkowej czy Ameryce Północnej.

Popularne gatunki bylin

  • Barwinek - to płożąca się, zimozielona krzewina osiągająca do 20 centymetrów wysokości. Posiada ona estetyczne, liliowoniebieskie kwiaty.
  • Funkia - bylina należąca do rodziny szparagowatych. Jej cechą charakterystyczną są okazałe liście.
  • Runianka - zimozielona roślina okrywowa o błyszczących liciach. .

Występowanie bylin

Byliny rosną w różnych strefach klimatycznych, między innymi w umiarkowanej oraz chłodnej.barwinek pospolity aureomarginata liścieBarwinek pospolity 'Aureomarginata'

Wymagania i warunki uprawy bylin

Jaka ziemia jest najlepsza dla bylin?

Byliny najlepiej rosną w przepuszczalnej, dobrze utrzymującej wilgoć, bogatej w składniki pokarmowe, żyznej ziemi. Jeżeli chodzi o kwasowość, w przypadku znaczącej części gatunków powinna być ona obojętna do lekko kwaśnej.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla bylin?

Byliny bardzo dobrze czują się na stanowiskach nasłonecznionych. Z powodzeniem zasadzić można tam między innymi jeżówki, rozchodniki czy ostróżki. Do gatunków bylin preferujących półcień zalicza się między innymi miodunki, żurawki oraz jarzmianki. W cieniu najlepiej rosnąć będą natomiast paprocie, dąbrówki czy funkie.

Sadzenie bylin

Kiedy sadzić byliny?

Termin sadzenia bylin uzależniony jest od gatunku rośliny. Sadzonki sprzedawane w doniczkach z powodzeniem sadzić można od wiosny do jesieni. Latem pamiętać powinno się o regularnym podlewaniu nowo posadzonych roślin - są one wówczas wyjątkowo mocno narażone na uschnięcie.

Gdzie posadzić byliny?

Przed rozpoczęciem sadzenia bylin niezbędne będzie oczyszczenie gleby z chwastów, przekopanie jej z obornikiem lub kompostem oraz wyrównanie. W niektórych przypadkach konieczne okazać może się także wapnowanie lub zakwaszanie ziemi (pierwsze ma na celu podniesienie pH, drugie - jego obniżenie)

Jak gęsto sadzić byliny?

Najmniejsze byliny z powodzeniem sadzić można po kilkanaście roślin na 1 m2. W przypadku średnich odmian powinno to być maksymalnie 10 sztuk na 1 m2, a największych - 2-3.

Tempo wzrostu bylin

Tempo wzrostu bylin uzależnione jest zarówno od gatunku, jak i warunków uprawy. Przykładowo, funkia jest rośliną szybko rosnącą, a trójlist - wolno.funkia tick tock kwiatyFunkia 'Tick Tock'

Kwitnienie bylin

Kiedy kwitną byliny?

Każdy z gatunków bylin posiada odmienny termin oraz długość trwania kwitnienia. Można wyróżnić grupy bylin kwitnących wiosną, latem i jesienią. 

Jak pachną byliny?

U niektórych bylin pachną wyłącznie kwiaty, u innych - zarówno kwiaty, jak i liście.

Liście bylin

Liście bylin różnić mogą się od siebie zarówno wielkością, jak i kształtem czy kolorem.

Owoce bylin

Szukając bylin wydających estetyczne, cieszące oko owoce, warto zainteresować się roślinami, takimi jak papryka roczna, miesiącznica roczna czy obrazki plamiste.

Pielęgnacja bylin

Kiedy przycinać byliny?

Cięcie bylin podzielić można na 3 etapy. Są nimi: cięcie wczesnowiosenne, letnie oraz późnojesienne.

Jak ciąć byliny?

Cięcie wiosenne polega na usunięciu zaschniętych pędów oraz liści bylin zostawionych na okres zimowy. Latem, po pierwszym kwitnieniu, w celu pobudzenia roślin do tworzenia nowych kwiatów, zaleca się usunięcie przekwitłych kwiatostanów. Cięcie późnojesienne opiera się natomiast o usunięcie zaschniętych liści.

Podlewanie bylin

Nawadnianie bylin odgrywa szczególnie ważną rolę w sezonie letnim. Regularnego podlewania wymagają świeżo posadzone rośliny. Starsze podlewać można nieco rzadziej, używając do tego celu nieco większej ilości wody. Czynność tę najlepiej wykonywać w godzinach popołudniowych.

Nawożenie bylin

Byliny powinno nawozić się wiosną. Do tego celu wykorzystywać należy nawozy sztuczne o przedłużonym działaniu zawierające wszystkie niezbędne mikro - oraz makroelementy. Ponowne nawożenie bylin przeprowadzić można w połowie lata.

Przesadzanie bylin

Aby pobudzić byliny do wzrostu, raz na kilka lat warto je przesadzić (wyjątek stanowią tutaj między innymi piwonie, które źle znoszą zmianę miejsca). Sygnałem do tego może być pojawianie się młodych, zdrowych pędów wyłącznie na obrzeżach kępy i zasychanie jego środka. Termin przesadzania bylin uzależniony jest od gatunku rośliny. Byliny, które kwitną wiosną przesadzać powinno się jesienią, kwitnące latem oraz jesienią - wiosną.

System korzeniowy bylin

W zależności od gatunku, byliny posiadać mogą zarówno płytki, jak i głęboki system korzeniowy.runianka japońska green carpet liścieRunianka japońska 'Green Carpet'

Jakie odmiany bylin do ogrodu?

Do ogrodu idealnie nadają się odmiany bylin, takie jak:

  • Barwinek pospolity ‘Argenteovariegata’ - wolno rosnąca krzewinka osiągająca do 20 centymetrów wysokości. Posiada ona ścielące się po ziemi, ukorzeniające się pędy oraz zielone, błyszczące liście o biało - kremowych brzegach. Roślina kwitnie obficie od maja na kolor niebieski. Najczęściej wykorzystywana jest ona na skarpach, pod drzewami lub zamiast trawnika w miejscach zacienionych.
  • Barwinek większy „Variegata” — niewielka, zimozielona krzewinka, która osiąga wysokość do 20 centymetrów. Posiada 2 rodzaje pędów — płonne o długości około 50 centymetrów, które płożą się po ziemi oraz kwiatowe — krótkie i lekko wzniesione. Liście byliny są owalne, skórzaste i błyszczące. Na brzegach mają obramowanie w kolorze bladożółtym. Kwiaty rośliny są duże, ozdobne, o barwie niebieskofioletowej.
  • Runianka japońska „Green Carpet” - bylina osiągająca wysokość do 30 centymetrów i szerokość do 60 centymetrów. Rozrasta się ona dzięki podziemnym kłączom. Roślina posiada zimozielone, błyszczące, ciemnozielone liście, które na pędach układają się skrętolegle, a na szczytach są zebrane w rozety. Brzegi blaszki liściowej są ząbkowane. W maju na szczycie pędu pojawiają się kremowo - białe kwiaty.
  • Funkia „Tick Tock” - odmiana osiągająca do 25 centymetrów wysokości i 40 centymetrów szerokości. Do jej cech charakterystycznych zalicza się zielono - żółte liście z ciemnozieloną obramówką.
  • Funkia „Snowy Lake” — bylina osiągająca wysokość do 30 centymetrów. Jej cechą charakterystyczną są duże, sercowate, niebiesko — zielone liście o żółtych brzegach. Roślina posiada dzwonkowate, liliowe kwiaty, które są osadzone na długich, wzniesionych pędach. Gatunek ten doskonale prezentuje się zarówno na rabatach, jak i w okolicy oczka wodnego.
  • Bażyna czarna - zimozielona krzewinka kwitnąca wiosną, wydając czarne owoce o średnicy około 5 milimetrów. Osiąga wysokość do 40 centymetrów. Bażyna czarna dobrze prezentuje się zarówno jako element skalniaków, jak i roślina okrywowa na niewielkich powierzchniach.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy bylin

Czy byliny są trujące?

Do trujących bylin zalicza się między innymi ciemiernika wschodniego, zawilca gajowego, piwonię lekarską, kopytnika pospolitego oraz orlika błękitnego.

Dlaczego byliny usychają?

Usychanie bylin związane może być zarówno z nieprawidłowym podlewaniem, jak i suszą czy różnego rodzaju chorobami.

Dlaczego byliny żółkną?

Przyczyną żółknięcia bylin może być choroba o nazwie rdza. Jej objawy nasilają się latem i przybierają postać żółtych, pomarańczowych, a na końcu rdzawych skupisk zarodników, które znajdują się na dolnej części liści.