Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Platan zachodni

Platanus occidentalis
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Platanus occidentalis

Potężne drzewo o niezwykłej, łuszczącej się dużymi płatami korze. Naturalnie występuje we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, rośnie na bardzo rozległym obszarze, ciągnącym się od ciepłych, południowych stanów, aż po bardzo zimne, północne rejony USA. Wytwarza naprawdę majestatyczną sylwetkę, na przysadzistym pniu oparta jest bardzo rozbudowana korona. Jest to bardzo popularne drzewo parkowe oraz alejowe, sadzone w każdym większym mieście Europy Zachodniej.

Posiada niewygórowane wymagania glebowe, jest także niezwykle odporny na zapylenie oraz zanieczyszczenia powietrza. Także w Polskich miastach sporadycznie można spotkać bardzo stare platanowe aleje, które do dziś rosną w doskonałej kondycji zdrowotnej mimo wielokrotnego wzrostu poziomu zanieczyszczeń. Platan zachodni wymaga gleb głębokich, żyznych lub średnio żyznych, drzewo to lubi także wilgoć. Wymaga także stanowiska słonecznego, w półcieniu da sobie także radę, ale trzeba pamiętać, że platan do drzewo, które będzie zawsze dążyło do dominacji nad pozostałą roślinnością.

W ogrodach może pełnić rolę wyjątkowego solitera, raczej nie nadaje się do tworzenia kompozycji wraz z innymi drzewami, gdyż po kilku latach zdecydowanie je zdominuje. W dużych parkach, na przykład miejskich, świetnie sprawdza się przy obsadzaniu szerokich, reprezentacyjnych alej, ulic. Co ciekawe bardzo dobrze znosi cięcie i mimo ogromnej siły wzrostu daje utrzymać się w wybranej formie poprzez regularne przycinanie. Pod względem mrozoodporności nie odstaje zbytnio od platanu klonolistnego, w srogie zimy mogą obmarzać końcówki pędów, bardzo szybko jednak drzewo to regeneruje się. Okazy o wysokości powyżej metra nie wymagają z reguły okrywania na zimę.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki [kg] 2.0000