Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Platan wschodni

Platanus orientalis
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
14,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30kg
Każda następna paczka zamówienia: 10 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Platanus orientalis


Platan wschodni to z natury bardzo duże i monumentalne drzewo, idealnie nadające się do obsadzania alei, parków oraz miejskich ulic. Rośnie dynamicznie, szybko, w pierwszych latach po posadzeniu może osiągać do 100 cm przyrostu rocznego i tempo to utrzymuje się przez długi czas. Zazwyczaj dorasta do 30 metrów wysokości, choć znane są osobniki znacznie przekraczające tę granicę. Tworzy szeroką, rozłożystą koronę, wspartą na silnym pniu. Wielką ozdobą drzewa jest łuszcząca się dużymi płatami kora, co jest doskonale widoczne już u niewielkich egzemplarzy. Szare płaty odpadając stale z pnia odsłaniają oliwkowozielone oraz prawie białe połacie młodszej kory, całość wygląda nietuzinkowo i bardzo oryginalnie. Jesienią oraz przez całą zimę, kiedy na drzewie nie ma liści, ozdobą są owocostany w postaci kuleczek złożonych z nasion. Mogą one mieć do 3 – 4 cm średnicy, zwisają po 3-6 na długich szypułkach.

Do dobrego wzrostu platan ten wymaga głębokich gleb, najlepiej lekko wilgotnych oraz stanowiska słonecznego. W ogrodzie może pełnić rolę solitera, trzeba jednak pamiętać aby zarezerwować dla tego pięknego drzewa odpowiednią ilość miejsca. Najlepiej pasuje do dużych parków, obsadzania placów, dużych skwerów w miastach. Bardzo popularny jest na Zachodzie Europy, gdzie całe centra miast obsadzane są tym oraz dwoma innymi gatunkami platanu. Wiąże się to, oprócz cech ozdobnych tego drzewa z jego bardzo wysoką odpornością na zapylenie oraz miejskie zanieczyszczenia. Młode platany mogą lekko podmarzać, ale zazwyczaj uszkodzeniu ulegają tylko końcówki pędów, co przy tej dynamice wzrostu jest regenerowane w mgnieniu oka. Rośliny mające powyżej metra wysokości nie wymagają żadnego okrycia na zimę.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Platan wschodni
Twoja ocena