Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Perełkowiec - Sophora

Perełkowiec jeszcze do niedawna zaliczany był do rodzaju Sophora, ale z powodu znacznych różnic od pozostałych przedstawicieli tego rodzaju wyróżniono go jako osobny rodzaj, Styphnolobium. Nadal można go spotkać także pod polską nazwą szupin, przypisaną do rodzaju Sophora. W Polsce uprawiany jest prawie wyłącznie gatunek perełkowiec japoński.

Jak wygląda perełkowiec?

Perełkowiec (Styphnolobium) jest drzewem, które może nawet przekraczać 20 m wysokości. Wykształca zaokrągloną, szeroką koronę. Pień pokryty szarą, głęboko spękaną korą, natomiast młode pędy mają kolor zielony. Liście perełkowca są długie i złożone. Na osadce znajduje się zwykle kilkanaście drobnych, wydłużonych zielonych listków. Listki rozmieszczone są w parach, w stosunkowo dużych odstępach między parami. Na szczycie osadki znajduje się listek pojedynczy (liście nieparzysto pierzaste).

Jak kwitnie perełkowiec?

Kwiaty perełkowca apońskiego są drobne, mają motylkowaty kształt i biały kolor. Są zebrane we wzniesione, luźne, duże wiechy, osiągające nawet 30 cm długości. Perełkowiec kwitnie dość późno, VII-VIII, a nawet IX (zależnie od pogody) a ponieważ jest bardzo miododajny, jest w tym czasie cennym pożytkiem pszczelim.   

Polska nazwa - perełkowiec - nawiązuje do budowy strąków, które są długie i mocno przewężone między nasionami, przez co wyglądają niczym perły nanizane na sznur. 

Jakie wymagania ma perełkowiec?

Jest łatwy w uprawie i niewymagający, chociaż preferuje gleby żyzne, świeże i głębokie, z powodzeniem rośnie także na podłożu suchym i zasolonym. Lubi pełne słońce. Nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego należy go sadzić w miejscach zacisznych, a młode egzemplarze warto także zabezpieczać przed mrozem. Strasze okazy zyskują zadowalającą mrozoodporność. 

Jakie jest zastosowanie perełkowca?

Perełkowiec jest bardzo atrakcyjnym drzewem, które dzięki drobnej strukturze liści i okazałym kwiatostanom jest wartościową rośliną ozdobną. Niezwykle wyglądają także jego owoce czyli przewężone strąki.

Bardzo chętnie jest sadzony przez pszczelarzy, ponieważ dostarcza znacznych ilości pożytku w okresie, kiedy zaczyna go już brakować. 

Najczęściej uprawiane odmiany perełkowca:

Perełkowiec japoński ‘Pendula’ o parasolowatej koronie

Perełkowiec japoński ‘Dot’ wyróżnia się mocno skręconymi liśćmi

Perełkowiec ‘Little Baby’ - u tej odmiany pędy są mocno powyginane, nadając koronie fantazyjny kształt

Pokaż więcej
Pokaż mniej

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Perełkowiec japoński

    Styphnolobium japonicum, Sophora japonica
    Ocena:
    100%
    Już od 30,75 zł
    Dostępny

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko