Orzech szary

Juglans cinerea
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Juglans cinerea

To duże, rozłożyste drzewo, sięgające nawet do 25 m wysokości, o gęstej, szerokiej, okrągłej koronie. Jego pierwotnym siedliskiem były tereny Ameryki Północnej, gdzie występował w lasach porastających wybrzeża Oceanu Atlantyckiego od Minnesoty aż po Georgię. U nas w Polsce najokazalszych przedstawicieli tego gatunku można spotkać m. in. , w Parku w Żelazowej Woli oraz w Arboretum Rogowskim. Niegdyś w Ameryce, kora i liście orzecha szarego były wykorzystywane jako naturalny środek przeczyszczający, obecnie wiadomo już na pewno, że regularne spożywanie owoców tego drzewa skutkuje spadkiem poziomu cholesterolu.

Do Europy gatunek ten został sprowadzony na początku XVII wieku, jednak nie został rozpowszechniony tak szeroko ja słynny orzech włoski, co być może wynika z tego, że jego orzechy są mniej smaczne i trudno oddzielają się od skorupy. Z wyglądu są jednak podobne do owoców orzecha włoskiego, jednak bardziej pomarszczone i wydłużone nawet do 7 cm. W Ameryce jednak orzech szary jest uprawiany jako odpowiednik orzecha włoskiego i dość chętnie spożywany. Jądro owoców jest bardzo tłuste i ma słodki, maślany smak.

Zdecydowanie ozdobne u orzecha szarego są bardzo duże liście, do 70 cm długości, złożone z 11-19 szerokich, lancetowatych, drobno piłkowanych listków. Bardzo dużą zaletą tego gatunku jest nadzwyczaj szybki wzrost, rośnie on dużo szybciej od swojego krewniaka orzecha czarnego, i zaczyna owocować już w wieku 5-8 lat. Dodatkowo orzech ten jest niemal całkowicie odporny na mróz i może rosnąć właściwie w każdym rodzaju gleby. Należy jednak pamiętać, że drzewo to nie lubi przycinania ani przesadzania i z tego względu od razu wybrać odpowiednie dla niego miejsce.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Orzech szary
Twoja ocena