Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Oczar wirginijski

Hamamelis virginiana
18,00 zł

Koszt wysyłki: 
paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Pojemnik: C1,5

Model: wys. 10-30 cm

Hamamelis virginiana

Dorasta do okolo 4-6 m wysokości i rośnie krzewiasto, powoli, czasem wytwarza odrośla, w uprawie często prowadzony w formie drzewka. Pokrój luźny, nieco lejkowaty, gałęzie wyprostowane, przypomina trochę pokrojem i kształtem liści leszczynę. Występuje we wschodniej części Ameryki Północnej, od wschodniej Kanady aż po północny Meksyk. Liście okrągłe lub jajowate, nieregularnie i odlegle ząbkowane, obustronnie nagie lub bardzo nieznacznie owłosione na dolnej stronie wzdłuż głównego nerwu, górna strona liści jest błyszcząca, osiągają one długość do 15 cm i do 13 cm szerokości, jesienią przebarwiają się zwykle na piękny, intensywny żółty kolor. Kwiaty o przyjemnym zapachu i jasnożółtych skręconych płatkach długości 1-2 cm, kielich wewnątrz żółto-zielony lub żółty. Rozpoczyna kwitnienie równocześnie z jesiennym przebarwieniem liści, przeważnie w październiku i listopadzie (rzadziej już we wrześniu). Po przekwitnieniu wytwarza torebki długości około 1-1, 5 cm, nasiona dojrzewają dopiero jesienią następnego roku i po dojrzeniu są "wystrzeliwane" na odległość kilku metrów.

Uprawa i zastosowanie:

Cenny krzew ze wzgędu na porę kwitnienia, gdyż niewiele jest krzewów, które kwitną jesienią i jedocześnie znoszą klimat Polski (tak jak choćby Franklinia, czy Marzymięta Stauntona). Jednak kwiaty nie są tak efektowne jak u innych oczarów, ponieważ są słabo widoczne wśród żółknących liści, które w przypadku tego krzewu stanowią główną ozdobę, gdyż są z daleka widoczne i po przebarwieniu długo utrzymują się na roślinie. Także cenna roślina lecznicza i kosmetyczna, dawniej i obecnie. Kora i liście zawierają wonny sok, który jest używany w produkcji mydeł oraz płynów i maści do pielęgnacji skóry. Rdzenni mieszkańcy Ameryki używali jej w leczeniu chorób, m. in. jako środek przeciwgorączkowy, w chorobach skóry, oczu, chorobach kobiecych, chorobach nerek. Bardzo dobrze znosi nasze mrozy, jest rośliną długowieczną. Należy sadzić w miejscach nasłonecznionych, lub półcienistych na glebach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowane wilgotnych. Ładnie prezentuje się sadzona pojedynczo jak i w grupach, zarówno w małych ogrodach jak i w parkach, szczególnie w zestawieniu z roślinami iglastymi i innymi zimozielonymi.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Oczar wirginijski
Twoja ocena