Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Oczar wirginijski

Hamamelis virginiana
18,00 zł
W magazynie

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pojemnik: C1,5 – okrągły – 1,5l

Model: wys. 30-50 cm

Hamamelis virginiana

Dorasta do okolo 4-6 m wysokości i rośnie krzewiasto, powoli, czasem wytwarza odrośla, w uprawie często prowadzony w formie drzewka. Pokrój luźny, nieco lejkowaty, gałęzie wyprostowane, przypomina trochę pokrojem i kształtem liści leszczynę. Występuje we wschodniej części Ameryki Północnej, od wschodniej Kanady aż po północny Meksyk. Liście okrągłe lub jajowate, nieregularnie i odlegle ząbkowane, obustronnie nagie lub bardzo nieznacznie owłosione na dolnej stronie wzdłuż głównego nerwu, górna strona liści jest błyszcząca, osiągają one długość do 15 cm i do 13 cm szerokości, jesienią przebarwiają się zwykle na piękny, intensywny żółty kolor. Kwiaty o przyjemnym zapachu i jasnożółtych skręconych płatkach długości 1-2 cm, kielich wewnątrz żółto-zielony lub żółty. Rozpoczyna kwitnienie równocześnie z jesiennym przebarwieniem liści, przeważnie w październiku i listopadzie (rzadziej już we wrześniu). Po przekwitnieniu wytwarza torebki długości około 1-1, 5 cm, nasiona dojrzewają dopiero jesienią następnego roku i po dojrzeniu są "wystrzeliwane" na odległość kilku metrów.

Uprawa i zastosowanie:

Cenny krzew ze wzgędu na porę kwitnienia, gdyż niewiele jest krzewów, które kwitną jesienią i jedocześnie znoszą klimat Polski (tak jak choćby Franklinia, czy Marzymięta Stauntona). Jednak kwiaty nie są tak efektowne jak u innych oczarów, ponieważ są słabo widoczne wśród żółknących liści, które w przypadku tego krzewu stanowią główną ozdobę, gdyż są z daleka widoczne i po przebarwieniu długo utrzymują się na roślinie. Także cenna roślina lecznicza i kosmetyczna, dawniej i obecnie. Kora i liście zawierają wonny sok, który jest używany w produkcji mydeł oraz płynów i maści do pielęgnacji skóry. Rdzenni mieszkańcy Ameryki używali jej w leczeniu chorób, m. in. jako środek przeciwgorączkowy, w chorobach skóry, oczu, chorobach kobiecych, chorobach nerek. Bardzo dobrze znosi nasze mrozy, jest rośliną długowieczną. Należy sadzić w miejscach nasłonecznionych, lub półcienistych na glebach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowane wilgotnych. Ładnie prezentuje się sadzona pojedynczo jak i w grupach, zarówno w małych ogrodach jak i w parkach, szczególnie w zestawieniu z roślinami iglastymi i innymi zimozielonymi.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C1,5 – okrągły – 1,5l
Waga sadzonki 1.5000
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu wolne
Docelowa rozpiętość od 2m do 3m
Docelowa wysokość od 4m do 6m
Pochodzenie brak info
Barwa kwiatów żółte
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia późna jesień
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2
Rodzaj gleby gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, zieleń publiczna, parki, rosnące pojedyńczo (soliter)
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią