Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Oczar japoński

Hamamelis japonica
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Hamamelis japonica


Jest krzew lub małe drzewo z rodziny oczarowatych z rozpostartymi gałęziami, podobny z pokroju do leszczyny, dorastający do 3 metrów wysokości. Roślina pochodzi z Japonii. Liście pojedyncze, krótkoogonkowe, ustawione skrętolegle, u podstawy niesymetryczne a na brzegu zatokowo ząbkowane. Wspaniale przebarwiają się jesienią na odcienie żółtoczerwone. Opadają na zimę. Kwiaty obupłciowe osadzone na gałązkach pojedynczo lub zebrane po 25 w pęczki. Żółte z purpurowo zabarwionym wnętrzem kielicha lub pomarańczowe, o czterech wąskich, wstęgowatych płatkach.

Kwiaty są pachnące. Rozwijają się w nietypowej porze roku, bo w okresie od stycznia do marca, nie przemarzają one nawet w czasie przymrozków. Owocem jest twarda grubościenna torebka, gwałtownie pękająca po dojrzeniu i wyrzucająca 2 czarne, błyszczące nasiona na odległość nawet do kilku metrów. Ten sposób rozrzucania nasion nosi nazwę autochorii. Roślina ta nazywana jest często oczarem (orzechem) czarnoksięskim ze względu na eksplodujące owoce. Uprawia się go w ogrodach i parkach ze względu na porę kwitnienia, wspaniałe jesienne przebarwienia liści oraz dużą tolerancję na niskie temperatury. Jest cennym drzewem dla kolekcjonerów roślin, szczególnie jego odmiana żółto purpurowa o pomarańczowych kwiatach. Nadaje się na rabaty, do sadzenia w grupie krzewów oraz jako pojedyncze rośliny. Preferuje żyzne, wilgotne, kwaśne gleby, bogate ekologicznie, mogą być także gliniaste. Oczar japoński dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych oraz w cieniu wysokich drzew. Jest bardzo łatwy w uprawie i mało wymagający. Kwiatami oczaru można dekorować mieszkania, ze względu na ich słodki zapach.


Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik P11 – prostokątny - 1,5l
Waga sadzonki [kg] 2.0000
Pokrój wzniesiony
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody skalne, ogrody orientalne, pojemniki, wrzosowiska, zieleń publiczna, parki
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu szybkie
Docelowa rozpiętość od 3m do 4m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Intensywność zapachu kwiatów bez zapachu
Pora kwitnienia wczesna wiosna
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
Walory ozdobne ciekawy pokrój, wielobarwność, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , kwitnie w cieniu