Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Obiela - Exochorda

Krzew liściasty o pięknych białych kwiatach, nazywany czasem “panną młodą”. Jego przewieszajace się, pełne śnieżnobiałych kwiatów gałęzie bez trudu przywodzą na myśl biały, długi welon. Obiela naturalnie rośnie w Azji, ale można ją spotkać w ogrodach całego świata.

Jak wygląda obiela?

Obiela (Exochorda) jest bujnym krzewem o zielonych liściach, opadających na zimę. Może dorastać nawet do 3 m wysokości. Liście jesienią przebarwiają się na żółto. Pokrój obieli jej nieregularny, częściowo płaczący, a jej przewieszające się kaskadowo i powyginane pędy nadają roślinie bardzo malowniczy wygląd, także zimą. 

Jak kwitnie obiela?

Obiela kwitnie późną wiosną, zwykle na przełomie maja i czerwca. Jej kwiaty mają śnieżnobiały kolor, są pojedyncze, okwiat składa się z pięciu szeroko rozchylonych płatków. Kwiaty zebrane są w niewielkie, stojące grona. Obiela kwitnie nadzwyczaj obficie, a jej kwiaty zachwycają nie tylko urokliwym wyglądem, ale i przyjemnym, wyraźnie wyczuwalnym zapachem. 

Owocem obieli są zasychające torebki o gwiazdkowym kształcie, które również wyglądają interesująco. 

Jakie wymagania ma obiela?

Obiela jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i zasobnych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, ale na mniej żyznych i suchszych także dobrze sobie radzi. Preferuje odczyn lekko kwaśny lub obojętny, Nie lubi nadmiaru wapnia w glebie. 

Jest w pełni mrozoodporna, ale młode krzewy mogą cierpieć od mroźnych wiatrów, dlatego powinna być sadzona w miejscach osłoniętych. Wymaga stanowiska słonecznego. 

Rośnie szybko i w sprzyjających warunkach oraz niecięta może się nadmiernie rozrastać.

Jak ciąć obielę?

Obiela nie wymaga corocznego cięcia, ale warto co 2-3 lata przeprowadzić cięcie odmładzające, polegające na wycięciu najstarszych pędów i skróceniu pozostałych. Dzięki cięciu krzew nie rozrasta się zbytnio, zagęszcza się w całej wysokości i utrzymuje regularny pokrój, a przede wszystkim - bardzo obficie kwitnie. 

Cięcie należy przeprowadzać po przekwitnięciu albo wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Obiela kwitnie na pędach jednorocznych. 

Jakie zastosowanie ma obiela?

Obiela to niewymagający i pięknie kwitnący krzew, który z powodzeniem może być uprawiany w ogrodach przydomowych, parkach i w miastach. Najefektowniej wygląda posadzony w grupie lub jako soliter, zwłaszcza jeśli jest regularnie cięta i zachowuje zwarty, regularny pokrój. Słabiej rosnące odmiany, a także krzewy regularnie przycinane z powodzeniem mogą być uprawiane także w małych ogrodach. 

Gatunki i odmiany obieli najczęściej uprawiane w Polsce

Obiela wielkokwiatowa znana także jako obiela groniasta (Exochorda racemosa) - bujny krzew dorastający do 3-4 m wysokości i szerokości

Obiela Korolkova (E. korolkowii) o wysokości 100-200 cm i pokroju wzniesionym. Pochodzi z Turkiestanu

Obiela mieszańcowa ‘The Bride’ dorasta do 1,2-1,5 m wysokości i wyróżnia się malowniczym, zwisającym pokrojem i pędami sięgającymi do samej ziemi.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko