Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Mydleniec wiechowaty - Koelreuteria paniculata

Rodzaj mydleniec (Koelreuteria) obejmuje trzy gatunki rosnące w Azji. W Polsce dość powszechnie uprawiany jest jeden z nich: mydleniec wiechowaty (K. paniculata). 

Mydleniec w Polsce jest także znany pod nazwą roztrzeplin (dawniej nazywano go także: pawlina lub zawstydlina). Wobec faktu, że nazwa “mydleniec” odnosi się także do roślin z rodzaju Sapindus, polska nazwa roztrzeplin jest właściwsza i powinna jako jedyna odnosić się do rodzaju Koelreuteria.

Jak wygląda mydleniec (roztrzeplin) wiechowaty?

Roztrzeplin wiechowaty jest drzewem o szerokiej i rozłożystej koronie. W Polsce raczej nie przekracza 6-8 m wysokości, w naturze spotyka się egzemplarze o dwukrotnie większej wysokości. Liście złożone pierzasto, nieparzyście, długie, nawet do 35 cm, opadające na zimę. Latem liście mają kolor ciemnozielony, ale zarówno wiosną rozwijające się liście, jak i jesienią, w czasie przebarwień, liście roztrzeplinu mają jaskrawy, bardzo wyrazisty kolor w odcieniach czerwieni i pomarańczu. 

Jak kwitnie mydleniec (roztrzeplin) wiechowaty?

Kwiatostany roztrzeplinu, na których znajdują się małe, żółte kwiaty, wyrastają na wierzchołkach pędów i są bardzo okazałe, mają nawet do 50 cm długości. Są wzniesione i luźne, pojawiają się w dużej ilości ponad gałęziami i liśćmi, tworząc lekką, puszystą, żółtą powłokę nad zieloną koroną drzewa. Roztrzeplin wiechowaty kwitnie pod koniec lipca i jest miododajny.

Jak wyglądają owoce roztrzeplinu (mydleńca) wiechowatego?

Owocem roztrzeplinu jest rozdęta torebka, zajmująca na kwiatostanie miejsce kwiatu. Wygląda bardzo ciekawie, przypominając pergaminowe, nadmuchane torebki. W trakcie dojrzewania owoce zmieniają kolor z zielonego na czerwony, a następnie zasychają. 

Jakie są wymagania roztrzeplinu (mydleńca) wiechowatego?

Najlepsza dla uprawy roztrzeplinu jest gleba lekka i przepuszczalna, ciepła, świeża, przesychająca, bogata w wapń. Gorzej rośnie na podłożu ciężkim, podmokłym i kwaśnym. Wymaga stanowiska słonecznego, dobrze znosi suszę i upały, jest odporny na warunki miejskie - jest znakomitym wyborem jako drzewo przyuliczne.

Chociaż mrozoodporny, młode okazy mogą cierpieć od wiosennych przymrozków. 

Jakie jest zastosowanie roztrzeplinu (mydleńca) wiechowatego?

Roztrzeplin wiechowaty i jego odmiany to jedno z lepszych drzew do uprawy w mieście: wzdłuż ulic, na skwerach, w zieleni osiedlowej i w parkach. Wygląda niepospolicie i ma dużo walorów ozdobnych, a przy tym jest mało wymagający. Kwitnący roztrzeplin jest źródłem znacznych ilości pożytku pszczelego, więc warto sadzić go w okolicy pasiek, ale nie tylko, aby służył także dzikim owadom zapylającym. 

Odmiany mydleńca wiechowatego:

Mydleniec wiechowaty ‘Coral Sun’ - odmiana o pięknych, zmieniających się kolorach liści i pędów. W Polsce dorasta do 4 m wysokości

Mydleniec wiechowaty ‘Fastigiata’ wyróżnia się kolumnowym pokrojem, dorasta do 4-6 m wysokości

Mydleniec wiechowaty ‘Beachmaster’ dorasta jedynie do 2-3 m wysokości i tworzy rozłożysty krzew. Kwitnie bardzo obficie.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Mydleniec wiechowaty 'Fastigiata'

  Koelreuteria paniculata
  roślina z siewu
  Ocena:
  100%
  85,90 zł
  Dostępny
 2. Mydleniec wiechowaty

  Koelreuteria paniculata
  roślina z siewu
  Ocena:
  95%
  43,80 zł
  Dostępny
 3. Mydleniec wiechowaty 'Beachmaster'

  Koelreuteria paniculata
  sadzonki ukorzeniane
  28,90 zł
  Wyprzedane
 4. Mydleniec wiechowaty 'September'

  Koelreuteria paniculata
  51,95 zł
  Wyprzedane
 5. Mydleniec wiechowaty 'Coral Sun'

  Koelreuteria paniculata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  112,00 zł
  Wyprzedane

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko