Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Moszenki - Colutea

Krzewy rosnące naturalnie w Azji, w południowej Europie i w Afryce. Wyróżniają się nietypowymi owocami, które mają postać rozdętych, jakby rozdmuchanych strąków. Rodzaj obejmuje prawie 30 gatunków, ale w Polsce spotyka się prawie wyłącznie jeden z nich tzn. moszenki południowe (Colutea arborescens).

Jak wyglądają moszenki?

Moszenki to krzewy o cienkich, często wygiętych pod swoim ciężarem pędach, dorastające do 3-5 m wysokości. W Polsce zwykle są znacznie niższe. Należą do rodziny bobowatych i są blisko spokrewnione m.in. z karaganą, dlatego też mają bardzo podobne liście: złożone, nieparzysto pierzaste, z drobnymi listkami o owalnym kształcie. Liście opadają na zimę, zwykle nie przebarwiają się przed opadaniem. 

Jak kwitną moszenki?

Kwiaty moszenek mają motylkowaty kształt i żółty lub żółto-pomarańczowy kolor, wyrastają po kilka w kątach liści. Następnie, w miejsce kwiatów, rozwijają się niezwykle ciekawie wyglądające owoce tj. rozdęte niczym pęcherze, wydłużone strąki, jasnozielone z czerwonym rumieńcem.

Moszenki kwitną od czerwca aż do jesieni, w tym samym czasie dojrzewają owoce, więc przez kilka miesięcy krzewy są przyozdobione jednocześnie kwiatami i owocami. 

Jakie wymagania mają moszenki?

Moszenki to typowe rośliny pionierskie, niewymagające i bardzo łatwe w uprawie. Można je sadzić na suchych, słabych i nieurodzajnych glebach. Dzięki symbiozie z bakteriami Rhizobium, moszenki przyswają azot atmosferyczny. Dzięki temu krzew może rosnąć nawet na podłożu bardzo ubogim w ten składnik, a nawet pośrednio (zrzucając jesienią liście) wzbogaca glebę w próchnicę i związki azotu, co umożliwia wzrost bardziej wymagających gatunków. 

Zimotrwałość moszenek południowych jest wystarczająca, więc krzewy mogą być uprawiane w Polsce. W wyjątkowo mroźne zimy może dochodzić do przemarzania nadziemnych części roślin, zwłaszcza na otwartych, wietrznych terenach, ale zwykle potem krzewy odrastają z korzeni. Mimo to młode okazy warto przed zimą zabezpieczać. 

Jakie zastosowanie mają moszenki?

Jako ciekawa i rzadko spotykana roślina, moszenki są szczególnie pożądane przez kolekcjonerów. Ale, ze względu na łatwość uprawy, polecamy je także mniej zaawansowanym amatorom ogrodnictwa. Moszenki są idealne na suche, słoneczne miejsca i piaszczyste podłoża, także na skarpy, które świetnie utrwalają. Dobrze wyglądają w grupach jednogatunkowych oraz w kompozycjach, a także w formie żywopłotu.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 8

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Moszenki południowe

  Colutea arborescens
  roślina z siewu
  Ocena:
  94%
  22,95 zł
  W produkcji
 2. Moszenki paulsenii

  Colutea paulsenii
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 3. Moszenki południowe 'Sunshine'

  Colutea arborescens
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 4. Moszenki pośrednie 'Copper Beauty'

  Colutea (x) media
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 5. Moszenki wschodnie

  Colutea orientalis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 6. Moszenki pośrednie

  Colutea × media
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 7. Moszenki Buzego

  Colutea buhsei
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 8. Moszenki cylickie

  Colutea cilicica
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 8

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko