Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Miłorząb (Ginkgo biloba)

Miłorząb to niezwykłe i pod wieloma względami oryginalne drzewo. Bywa nazywany “żywą skamieliną”, ponieważ rósł na Ziemi już w czasach dinozaurów i do tej pory w ogóle się nie zmienił.  Chociaż liście miłorzębu nie przypominają igieł, bywa on zaliczany do roślin iglastych, ponieważ podobnie jak one, należy do tej samej grupy taskonomicznej (podgromada nagonasienne).

 W stanie naturalnym rośnie w prowincji Zheijang we wschodnich Chinach (klimat subtropikalny), od wieków sadzony jest przy świątyniach buddyjskich i uważany jest w Chinach i Japonii za święte drzewo. Dorasta w ojczyźnie do 40 m wysokości. Posiada skórzaste, wachlarzowate liście o widlastym ożyłkowaniu, które jesienią przebarwiają się na piękny, cytrynowożółty kolor i opadają na zimę.

Jest rośliną dwupienną, co oznacza, że kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych okazach, tak jak u naszym rodzimych wierzb czy topól. Wytwarza nasiona w postaci owalnej pestki, otoczonej kulistą żółtą osnówką średnicy około 2,5 cm, która po dojrzeniu wydziela nieprzyjemny zapach. Z tego powodu w uprawie preferowane są osobniki męskie, większość będących w obrocie odmian miłorzębu to także linie męskie. 

Miłorząb dwuklapowy najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Nadaje się do dużych ogrodów i parków, ale istnieje wiele odmian karłowych, mogących znaleźć zastosowanie w bardzo ograniczonej przestrzeni. Typowy gatunek, jak również odmiany wąskokolumnowe są sadzone przy drogach jako drzewa alejowe. Należy wówczas wybierać drzewa męskie, gdyż nie zanieczyszczają otoczenia nasionami. Bardzo efektownie prezentuje się podczas jesiennego przebarwiania liści. Bywa wykorzystywany w sztuce bonsai.

Ciekawostki:  Jest to roślina niezwykła z wielu powodów. Jest ogniwem pośrednim pomiędzy paprotnikami a roślinami nasiennymi. Wytwarza ruchome gamety męskie, co jest wyjątkiem w świecie roślin nasiennych, gdyż występują one u zwierząt, grzybów oraz roślin niższych. Ponadto zapłodnienie zachodzi dopiero po około 4,5 miesiącach od zapylenia, na krótko przed opadnięciem nasion. Dopiero wtedy zaczyna się wykształcanie zarodka, a jego dojrzewanie kończy się już na ziemi, po opadnięciu nasion.  W Japonii istnieją okazy tzw. Ohazuki (Ohatsuki), które wytwarzają nasiona wprost na liściach! Stare drzewa lub rosnące w niesprzyjających warunkach wytwarzają wyrośla zwane czi-czi (chi-chi), które po zetknięciu z glebą mogą się ukorzenić i dać początek nowej roślinie. Bardzo ładne, dość duże i liczne wyrośla czi-czi można zobaczyć m. in. u okazu rosnącego w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie.

Liście miłorzębu dwuklapowego bywają wykorzystywane w medycynie jako środek pozytywnie wpływający na sprawność umysłową i opóźniający starzenie. Jest to bardzo żywotne drzewo i jedna z niewielu istot żywych, które przetrwały wybuch bomby atomowej w Hiroszimie w pobliżu epicentrum i żyją nadal do tej pory. Roślina długowieczna, osiągająca wiek ponad 3500 lat. Prażone nasiona są jadalne.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 2

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Miłorząb dwuklapowy 'HB Trompenburg'

    Ginkgo biloba
    szczepienie
    Ocena:
    100%
    65,95 zł
    Wyprzedane
  2. Miłorząb dwuklapowy 'Pine Glen Dwarf'

    Ginkgo biloba
    65,95 zł
    Atlas

Produkty 2

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko