Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Mahonia pospolita 'Versicolor'

Mahonia aquifolium 'Versicolor'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 
paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Mahonia aquifolium 'Versicolor'


Mahonia w odmianie ‘Versicolor’ to roślina słabo znana, ale z pewnością warta szerszego zastosowania. Od powszechnie sadzonej mahoni różni się jedynie pstrymi liśćmi, które dodają egzotycznego wyglądu tej zimozielonej roślinie. Rośnie jako krzew, często tworzy rozrastające się kępy, gęsto rozgałęzione już u podstawy. Rośnie raczej wolno, osiąga przyrosty w granicach 20-30 cm rocznie, a po osiągnięciu około 80-100 cm rośnie już symbolicznie na wysokość, skupiając swoje życiowe siły na rozkrzewianiu korony oraz tworzeniu bocznych odgałęzień lub rozłogów. Często w uprawie mahoni występują problemy, roślina słabo rośnie, jest skąpo ulistniona i rachityczna. Wiąże się to najczęściej ze złym stanowiskiem rośliny. Powinna ona przede wszystkim rosnąć w miejscach półcienistych lub zacienionych, nie zaś w pełnym słońcu. Do dobrego wzrostu potrzebna jest także dobrze zdrenowana, luźna gleba, która jest żyzna, umiarkowanie wilgotna i ma lekko kwasowy odczyn.

W ogrodach roślina ta może rosnąć w postaci klombów wraz z innymi roślinami zimozielonymi, ale trzeba je tak dobrać aby mahonia ta była wyeksponowana i dominowała nad pozostałymi roślinami klombu. Należy unikać łączenia z gatunkiem, gdyż odmiana ‘Versicolor’ rośnie nieco wolniej i może zostać lekko zagłuszona, a jej pstre liście są właśnie tym elementem, który chcemy eksponować, a nie chować w gąszczu innych roślin. W mniejszych ogrodach może rosnąć pojedynczo, w miejscach lekko ocienionych, pod tarasami w pobliżu ścian budynków. Idealne rozwiązanie to sadzić po kilka egzemplarzy tej odmiany razem – o wiele szybciej uzyskamy ładny optyczny efekt, a roślinom z pewnością nie będzie przeszkadzać wzajemne towarzystwo. Mahonia ta jest praktycznie całkowicie mrozoodporna, nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów w trakcie sezonu.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Mahonia pospolita 'Versicolor'
Twoja ocena